تعرض به‌ عرصه جهانی شوش خوزستان

شناسه خبر: 188673 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸, ۰۰ : ۰۰ : ۰۰
تعرض به‌ عرصه جهانی شوش خوزستان
یک دوستدار میراث فرهنگی گفت: تصاویری از حفاری‌ در محدوده عرصه جهانی شوش و در فاصله نزدیک با محل چهارراه ورودی این شهر منتشر شده که خبر از تعرض به عرصه جهانی شوش می دهد.
۵۵آنلاین :

قاسم منصور آل کثیر دوستدار میراث فرهنگی خوزستان گفت: این حفاری‌ها در سکوت متولیان پایگاه میراث جهانی و میراث فرهنگی در صورتی انجام شده که تاکنون هیچگونه تلاشی برای ممانعت از آن صورت نگرفته است.

آل کثیر توضیح داد: این در حالیست که عملیات پروژه زیرگذر که یک پروژه ترافیکی برای پیشگیری از سوانح رانندگی به شمار می‌رود و مورد تاکید شورای ترافیک استان نیز بوده و به دستور استاندار کلنگ‌زنی شده بود، به سرعت با واکنش متولیان میراث مواجه شد و از ادامه اجرای آن جلوگیری شد.

این دوستدار میراث فرهنگی گفت: این حفاری در عرصه ثبت جهانی صورت گرفته است. دو گودالِ حفاری که یکی از گودال ها حدود ۶ متر عمق دارد و دچار آبگرفتگی شده و به شدت عرصه را با تهدید مواجه کرده است.

آل کثیر همچنین اظهار کرد: دوستداران میراث فرهنگی نسبت به هر گونه تعرض و بی توجهی به عرصه های جهانی و ملی حساسیت نشان می دهیم. این محوطه ثبت جهانی است و باید پایگاه میراث جهانی شوش نسبت به حفظِ آن کوشا باشد.

وی توضیح داد: پیش از این نیز بخشی از دیواره ی بنای آرامگاه یعقوب لیث در دزفول به علت کم توجهی ناظرانِ سازمان میراث فرهنگی دچار مشکل شده بود و از مسئولان استان و کشور می خواهیم نسبت به این کم توجهی ها به میراث کشور و جهان حساسیت بیشتری به خرج دهند.

آل کثیر افزود: بناها و محوطه های دیگری در این شهر جهانی وجود دارد که بی توجهی ها نسبت به آنها منجر می شود به مرور از صفحه ی تاریخ ناپدید شوند. بناهایی مثل شهر تاریخی اسلامی ُُ ُمگرنات یا بقاع سادات تفاخ نیز در خطر تخریبِ بیشتر هستند.

این دوستدار میراث فرهنگی یاداور شد: طبق گفته ی اهالی، تعرض به عرصه جهانی از روزهای گذشته شروع شده بود که پایگاه میراث جهانی شوش تا کنون توضیحی در این خصوص نداده است.

 
 

منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مونتیگو را بشناسید

پشت پرده سایت های شرط بندی فارسی

چند پلاسکوی دیگر فرو می‌ریزد؟

پاساژ کاشانی در خیابان امیر کبیر قابلیت تبدیل شدن به پلاسکویی دیگر را دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : ماساژ داغ مصری!

ویدئو : تراشیدن موی سر در اعتراض به سیاست های کشور

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر