تخریب فضای توریستی اصفهان

شناسه خبر: 129693 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون دوشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۷, ۱۵ : ۱۸ : ۰۰
تخریب فضای توریستی اصفهان
شهر توریستی و زیبای اصفهان را تبدیل به حلبی آبادی از کارخانه های بنجل و دشت های اصفهان را تبدیل به خانه و مسکن کردند
۵۵آنلاین :

دبیر اجرایی نظام صنفی شهرستان کشاورزی و منابع طبیعی  شهرستان "فریدون شهر" با ارسال نامه ای خطاب به دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان از سیاست های  نادرست این تشکیلات نفی نسبت به شهرستان فریدون شهر  گلایه کرده و سیاست های نادرست تکنوکرات های نادان و سازه انگاران در مجموعه مدیریتی استان است. در بخشی از این نامه با تاکید براینکه مصیبت وارده بر شرق اصفهان، مشکلاتی است که سازه انگاران و تکنوکرات های نادان در مجموعه مدیریتی استان ایجاد کرده اند. آنها شهر توریستی و زیبای اصفهان را تبدیل به حلبی آبادی از کارخانه های بنجل و دشت های اصفهان را تبدیل به خانه و مسکن کردند. کویرهای یزد و کرمان را تبدیل به کارخانه های متعدد کردند و کشاورزی نابه جا را د آنجا بار کردند و با آینده فروشی و عدم رعایت "آمایش سرزمین" و "توسعه پایدار" ، هم شهر اصفهان را نابود کردند و هم بلای جان استان و باعث ویرانی شهرستان زیبای فریدون شهر شدند.


متن کامل این نامه به شرح زیر است :

بسمه تعالي

جناب آقای امینی دبیر اجرایی محترم نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان 

با سلام وتحیات الهی

به استحضار می رساند همان گونه که اطلاع دارید دولت های غیرمتعهد در بیست سال اخیر، در اثر انتقال سرشاخه های "دز" به "زاینده رود" از زیر بستر جغرافیایی شهر "فریدونشهر" و مزارع اطراف آن، باعث خشکاندن و از حیز انتفاع خارج نمودن بیش از  60 مزرعه شد. البته این روش انتقال و عدم رعایت حق آبه های زیست محیطی رودخانه های غربی شهرستان و تجاوز به حقوق زیست محیطی شهروندی و سرمایه ای این مردم موجبات نابودی محیط زیست ، زیست مندان آبی و به خصوص در خطر افتادن بیش از 50  هزار هکتار از جنگل های این شهرستان شد . 

از بدترین فجایع بعد از این انتقال شوم، معطل ماندن تمام برنامه های توسعه دولت و قوانین جاری و ظرفیت های توسعه در این شهرستان بوده است. آنها نه تنها حق آبه ها را به صاحبانشان برنگرداندند، بلکه کم کم اجازه هر گونه تملک مالکانه را نیز از مردم سلب کردند.

 از فریدونشهر سالانه بیش از 300 میلیون متر مکعب آب خارج می شد؛ ولی وقتی کشاورز فریدونشهری درخواست 4 یا 5 میلیون متر مکعب حقوق آبی کسر شده از قنوات نسق دار زراعی خود را می نمودند هیچ جوابی نمی شنید و گاهی هم دروغ های کذایی تحویل آنها می شد.
در بحث خسارات وارده به کشاورزان 5 سال است هیچ خسارتی پرداخت نشده است . در هر حال گویا در استان اصفهان، غرب استان به معنای فلاورجان، مبارکه و نجف آباد و شمال به معنای شاهین شهر است و یا شاید هم اردستان و نطنز است که می خواهید به آنجا آب منتقل کنید.

 جناب آقای امینی، مصیبت وارده برای شرق اصفهان، مشکلی است که سازه انگاران و تکنوکرات های نادان در مجموعه مدیریتی استان ایجاد کرده اند؛ آنها شهر توریستی و زیبای اصفهان را که البته با همت صفویان و حکومت های دیگر ایجاد شده بود تبدیل به حلبی آبادی از کارخانه های بنجل و دشت های اصفهان را تبدیل به خانه و مسکن کردند. کویرهای یزد و کرمان را تبدیل به کارخانه های متعدد کردند و کشاورزی نابه جا را آنجا بار کردند و با آینده فروشی و عدم رعایت " آمایش سرزمین" و "توسعه پایدار" ، هم شهر اصفهان را نابود کردند و هم بلای جان استان و باعث ویرانی شهرستان زیبای فریدون شهر شدند.

در اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان به این اشتباهات فاحش اشاره ای نمی شود؛ گویا مافیای آب هنوز بازی گردان صحنه است. 

در هر حال خدمت حضرتعالی عرض می کنم که این، قسمتی از ماوقع و گزارش سال های قبل بود . اما مسئله مهم آن است که همگان فکر می کنند هنوز فریدون شهر، منبع آب غنی است؛ در صورتی که اولین اثرات خشکسالی حاصل از قهر طبیعت به خاطر ارتفاع بالای این شهر و نداشتن سفره های زیر زمینی و متکی بودن به آب های سطحی خود را نشان داده است و در زمانی که بنده برای شما نامه می نویسم به جز آب آشامیدنی که آن هم در اوایل تابستان تمام می شود هیچ آبی در فریدون شهر وجود ندارد و اگر خدای نکرده بارندگی به همین منوال پیش برود ما شاهد فاجعه ای بزرگ در اینجا خواهیم بود و مسئولیت آن به عهده کسانی است که آن را  آفریدند. 

باید گفت استان اصفهان پدری نا مهربان و ظالم برای شهرستان فریدون شهر است و تا تکلیف خود را با این مشکل غامض مشخص کنیم خواهشمند است در مجامعی که با عنوان نخبگان کشاورزی استان اصفهان فعالیت می فرمایید با توجه به فراموشی هدف دار مشکلات فریدون شهر، آنهم به خاطر نجابت و سخاوت بی حدش و عدم حضور کشاورزان این شهرستان در چنین مجامعی و حتی گاها مشکل آفرینی برای شهرستان در این کارگروه ها، خواهشمند است عنوان "نخبگان کشاورزی استان اصفهان"   را به " نخبگان کشاورزی استان اصفهان منهای شهرستان فریدون شهر" تغییر دهید.

  بهروز اصلانی
دبیر اجرایی نظام صنفی کار کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان فریدونشهر

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر