تخریب خانه «سپانلو» صحت ندارد

شناسه خبر: 195205 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸, ۰۵ : ۲۰ : ۰۰
تخریب خانه «سپانلو» صحت ندارد
وصي و دوست محمدعلي سپانلو با بيان اينکه تخريب خانه اين شاعر فقيد که ثبت ملي هم شده، صحت ندارد، مي‌گويد: اگر کسي بخواهد اين خانه را تخريب کند بايد به من و ورثه‌اش مراجعه‌ کند، اما تاکنون کسي به من مراجعه نکرده است
۵۵آنلاین :

بيژن اشتري، مترجم در صفحه شخصي خود خبري با موضوع تخريب خانه سپانلو گذاشته بود: «امروز شنيدم خانه محمدعلي سپانلو را مي‌خواهند تخريب کنند و جايش خانه‌اي چندطبقه بسازند. من اين خانه را دوست دارم و حتي چند شبي هم در آن خوابيده‌ام و خاطرات خوبي‌ هم از آن در ذهنم باقي مانده است. سپانلو براي حدود نيم قرن در اين خانه، در انتهاي کوچه بن‌بستي در خيابان جمالزاده زندگي کرد و خانه‌اش هميشه محل دورهمي‌هاي دوستان و آشنايان بود... اميدوارم اين خانه که همه بزرگان ادب اين مملکت خاطره‌ها از آن دارند هميشه پابرجا بماند.» اما مهدي‌ اخوت، وصي و دوست اين شاعر و مترجم که در خانه محمدعلي سپانلو زندگي مي‌کند با تکذيب خبر تخريب خانه او که در سال 82 به ثبت ملي رسيده است، به ايسنا گفت: چنين موضوعي صحت ندارد. محمدعلي بخشي از اين خانه را به من بخشيده و بخشي هم براي ورثه است. اگر کسي بخواهد خانه را تخريب کند بايد به من و ورثه‌اش مراجعه کند و خانه بايد انحصار وراثت شود.اما تا حالا کسي به من مراجعه نکرده است. او درباره قدمت اين خانه نيز گفت: سپانلو اين خانه را سال 48 يا 49 خرديداري کرد و از زمان خريد اين خانه حدود 50 سال مي‌گذرد. قبل از او هم کسي در اين خانه زندگي مي‌کرده است. مي‌توانم بگويم قدمت اين خانه حداقل 60 سال است و به زمان پهلوي دوم تعلق دارد.اخوت درباره اينکه آيا اين خانه به تعميرات نياز دارد، گفت: تا جايي که از دست من برمي‌آيد تعميرات را انجام مي‌دهم. ظاهرا خانه‌هايي که ثبت شده‌اند اين امکان براي‌شان وجود دارد تا بخشي از هزينه‌هاي تعميرات‌شان را از سازمان ميراث فرهنگي بگيرند، ولي من تاکنون براي گرفتن هزينه به ميراث مراجعه نکرده‌ام.


منبع : آرمان ملی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تراژدی بیسوادی مدرن و فرهنگ عامه

سواد، شعور و آگاهی، الزاما از مسیر مدرسه و دانشگاه کسب نمی‌شود. کسب معرفت، خود نیاز به معرفت دارد. یعنی فرد باید به این درجه از آگاهی برسد که به سمت کسب معرفت حرکت کند. هیچ معرفتی، تصادفی خلق نمی شود و محصول ارث پدری نیست. معرفت به هیچ کس به ارث نرسیده است. همان طور که سواد، محصول خواست و طلب است و نه میراث گذشتگان. ملت با سواد، ملتی است که راهبری آن آسان است.

درس روزگار به سیاست‌گذار

تاوان پرهیز از اصلاحات تدریجی چیست؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دو قطار مسافربری در هند شاخ به شاخ شدند

ویدئو؛ مدیرعامل ویز و کاربران ایرانی

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر