بی نصیب ماندن گردشگری داخلی از سهمیه‌بندی بنزین

شناسه خبر: 199008 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸, ۱۸ : ۲۰ : ۰۰
بی نصیب ماندن گردشگری داخلی از سهمیه‌بندی بنزین
بعد از سهمیه‌بندی پیش‌بینی‌نشده بنزین در کشور، این موضوع از جهات مختلف مورد بررسی قرار گرفت اما آنچه تاکنون به آن پرداخته نشده‌ درنظرگرفتن سهم گردشگری از سهمیه بنزین است.
۵۵آنلاین :

پنج‌شنبه‌شب، خبر سهمیه‌بندی بنزین به خبر داغ رسانه‌های داخلی تبدیل شد چرا که این تصمیم بدون اعلام قبلی اجرا شد و دلیل این اقدام هم تا‌کنون به‌درستی اعلام نشده‌ است اما آنچه انتظار می‌رفت، آماده کردن طرحی جامع و کامل با در نظر گرفتن تمام ابعاد این تصمیم بود که یکی از بخش‌ها به موضوع گردشگری و تأثیرات سهمیه‌بندی بر صنعت گردشگری کشور بازمی‌گردد.

گردشگری داخلی وابستگی شدیدی به مسافران داخلی دارد و بخش مهم سفرهای داخلی، موضوع حمل‌ونقل را فرا می‌گیرد.

حمل‌ونقل هم که وابسته به نرخ بنزین است، حال باعث تعجب است که سهم گردشگری در سهمیه‌بندی در نظر گرفته نشده‌ است؛ شاید بهتر بود بعد از سهمیه‌بندی گزارشی جامع از اقدامات دولت در راستای اجرا و جلو‌گیری از تسرّی تناقضات ناشی از این تصمیم در حوزه‌های مختلف منتشر شود.

به‌یاد داریم وقتی بنزین در دولت نهم و دهم اجرا شد، سهمیه‌های جداگانه‌ای برای سفر در نظر گرفته شد چرا که سهمیه کنونی، برای تردد ماهیانه خودرو‌ها در داخل شهر هم کفاف نمی‌دهد چه برسد به برنامه‌ریزی برای سفر و گردشگری و اصلاً الآن دغدغه مسئولان ممانعت از انتقال فشار افزایش نرخ بنزین به کالاهای اساسی و افزایش نرخ تورم است تا برنامه‌ریزی برای بحث گردشگری!

حال امید است این سهمیه‌های مازاد در زمان سفرهای تابستانی و عید نوروز در نظر گرفته شود اما آنچه از موضع‌گیری‌های دولت برداشت می‌شود بی‌توجهی به این سهمیه مازاد و بی‌توجهی به بحث گردشگری است.

آنچه مسلم است قربانی شدن گردشگری و اقتصاد توریسم داخلی به‌دلیل سهمیه‌بندی بنزین است؛ صنعتی که در بسیاری از کشورها به‌عنوان صنعت اول برای گردش مالی به‌حساب می‌آید و ورشکستگی آن تبعات جبران‌نشدنی به‌همراه خواهد داشت.

 


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

صدمه به اعتماد اجتماعی

مددکاران اجتماعي در تحلیل حس‌و‌حال برخی از مردم در روزهای پس از اعتراضات مطرح کردند

شاخصِ واقعی پیشرفت چیست؟

(GDP) اندازه ­گیری نخواهد کرد. به­ جای آن، شاخص واقعی پیشرفت (GPI) یا Genuine Progress Index را مبنا قرار خواهد داد. این تصمیم دولت زلاندنو با توجه به تحولات بین­ المللی اتخاذ شده است. طی سه دهه­ ی اخیر ورود چین، هند و برزیل به فرایندهای تولید و خدمات، اقتصاد کشورهای غربی را دچار بحران­ های جدی کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر