نتیجه‌ای یافت نشد.

به بهانه هشدار فائو به ایران در مورد هجوم ملخ ها

شناسه خبر: 97588 چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵, ۲۲ : ۱۴ : ۰۰
به بهانه هشدار فائو به ایران در مورد هجوم ملخ ها
ملخ، شاید یکی از ابتدایی‌ترین و البته دشوارترین برخوردهای انسان کشاورز، با طبیعت بوده است. این مواجهه، آنقدر حائز اهمیت بوده که در تمام کتاب‌های مقدس ادیان از این حشره، به عنوان آفت و حتی وسیله نزولی عذاب، نام برده شده است.
۵۵آنلاین :

ملخ، شاید یکی از ابتدایی‌ترین و البته دشوارترین برخوردهای انسان کشاورز، با طبیعت بوده است. این مواجهه، آنقدر حائز اهمیت بوده که در تمام کتاب‌های مقدس ادیان از این حشره، به عنوان آفت و حتی وسیله نزولی عذاب، نام برده شده است. اما وقتی سالانه در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی در جهان به علت انواع آفت‌ها از بین می‌روند و مسئول حدود 2/0 درصد این زیان ملخ‌ها هستند، نمی‌توان گفت در مورد ضرر و زیان این حشره، به صورت اغراق آمیزی بزرگنمایی شده است؟ جواب البته این است که دلیل تاکید بر زیان حاصل از آفت ملخ، نه درصد محصولاتی است که در جهان مورد حمله آن قرار می‌گیرند، که نوع برخورد این آفت با مزارع است. برخلاف بقیه آفات کشاورزی، ملخ به نواحی محدودی حمله کرده ولی اکثر محصولات را در یک بار یورش از بین می‌برد و این کار را با چنان سرعتی انجام می‌دهد که امکان مقابله، کنترل یا حتی کمتر کردن ضرر و زیان وجود ندارد. هجوم ملخ کوه‌های راکی (که یکی از گونه‌های ملخ است که حداقل به نظر می‌رسد منقرض شده است، اما به دلیل ماهیت رفتاری ملخ‌ها، ممکن است تنها به مناطق کوهستانی دور از دسترس کوج کرده باشد) به مزارع ایالات متحده در سال ۱۸۷۴ و ۱۸۷۵، تنها به چهار ایالت زیان رساند که در واقع دو ایالت اصل خسارت وارده را متحمل شدند اما بنا به روایت‌های به جامانده، تنها چیزی که از هجوم ملخ‌ها در امان نگه داشته شد، چاه‌های آب کشاورزان بود. ملخ‌ها نه تنها محصولات کشاورزی، که علف‌های هرز، زین و یراق اسب‌ها، دسته‌های چوبی آب کشی از چاه، رنگ و دیواره اسطبل‌ها و خانه‌ها و لباس‌های آویزان شده روی بندهای رخت و سد را از بین بردند. حتی وقتی زنان روستایی به خیال خود برای محافظت از سبزیجات خوراکی، آن‌ها را با پتو پوشاندند، پتوها حتی تا بازگشت زنان به خانه دوام نیاوردند و ملخ‌ها بعد از خوردن پتوها به سراغ سبزیجات رفتند. هجوم ملخ صحرا در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ تنها هشت میلیون نفر در بیست کشور را تحت تأثیر قرار داد. این رقم در مقایسه با جمعیت جهان بسیار ناچیز است، اما متاسفانه این عده همگی ساکن جنوب صحرای آفریقا بودند که حتی در حالت عادی هم با کمبود مواد غذایی روبه رو هستند، و در این حمله هم بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد محصولات کشاورزی خود را از دست دادند. حتی شاید در بعضی کشورها، میزان ضرر مالی ناشی از هجوم ملخ در مقیاس اقتصاد ملی کشور، رقمی ناچیز باشد، اما برای کشاورزان منطقه مورد بحث، به معنای از دست رفتن تمام کار و درآمد یک فصل و شاید حتی سال است که در غیاب سیستم‌های تأمین اجتماعی مناسب، معمولا کمکی هم در این دوره دریافت نمی‌کنند.

با مشاهده ملخ صحرا در بخش‌های تونی یمن در اواسط سال گذشته میلادی، سازمان غذا و دارویی سازمان ملل متحد به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایران، هشدار داد تا تدابیر امنیتی برای مقابله با ورود ملخ به کشورهایشان را  شدیدتر کنند. و در  صورت لزوم برای حفاظت از مزارع آمادگی داشته باشند. به نظر می‌رسد خطر در مورد ایران (که فائو بخش جنوب غربی کشور را مرکز هشدار اعلام کرده است) چندان شدید استان‌های مرزی قرار دارند به علت فرار از خشکسالی کشورهای همسایه، چندان موضوع عجیبی نیست. به همین بهانه پرونده‌ای را تدارک دیده‌ایم.


منبع : مجله تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر