بنزین بزنید، پول زور ندهید

شناسه خبر: 188056 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی يكشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۸, ۲۶ : ۱۷ : ۰۰
بنزین بزنید، پول زور ندهید
الزامی‌شدن سوخت‌گیری با کارت سوخت در کنار عدم دسترسی برخی افراد به کارت سوخت شخصی،‌ جایگاه‌های سوخت را شلوغ‌تر از گذشته کرده و علاوه بر این، باعث سو استفاده برخی افراد و طلب پول اضافه برای استفاده از کارت جایگاه‌ها شده است؛ موضوعی که بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ممنوع است.
۵۵آنلاین :

 

 

 

 

الزامی‌شدن سوخت‌گیری با کارت سوخت در کنار عدم دسترسی برخی افراد به کارت سوخت شخصی،‌ جایگاه‌های سوخت را شلوغ‌تر از گذشته کرده و علاوه بر این، باعث سو استفاده برخی افراد و طلب پول اضافه برای استفاده از کارت جایگاه‌ها شده است؛ موضوعی که بر اساس اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ممنوع است.

حدود بیست روز از الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی برای سوختگیری در جایگاه‌ها می‌گذرد اما به دلایل مختلف از نداشتن کارت سوخت گرفته تا نبود ابزار کنترلی در این زمینه،‌ استفاده از کارت سوت به موفقیت مطلوب خود نرسیده و در بهترین شرایط حدود 10 درصد از مردم از کارت سوخت شخصی خود استفاده می‌کنند.

الزام فروش بنزین با کارت سوخت اگرچه می‌تواند به کنترل و پایش مصرف کمک کند اما فقدان ابزار قیمتی برای نظارت و کنترل،‌ سبب شده تا کارت‌های شخصی همچنان مورد استفاده قرار نگیرد.

نبود ابزار قیمتی در کنار کارت سوخت باعث شده تا این ابزار جدی گرفته نشود و همانطور که بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرده، درخصوص سهمیه‌بندی ایده‌ای وجود دارد، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. در صورت سهمیه‌بندی، بنزین ۲ نرخی خواهد شد.

زنگنه تاکید کرده که سیستم کارت سوخت را برنداشته‌ایم، فقط در این مدت با کارت جایگاه‌داران ارائه می‌شده است. الان هم استقبال از کارت سوخت شخصی کم بود و تا وقتی سهمیه‌بندی نباشد مردم آن را جدی نمی‌گیرند.

اما این تمام ماجرا نیست. استفاده از کارت سوخت جایگاهداران و محدود کردن استفاده از این کارت برای سوخت‌گیری تا سقف 30 لیتر سبب شده تا رفت و آمد برای خرید بنزین را بیشتر شود. این موضوع البته بازار سیاهی را در اطراف پمپ بنزین‌ها ایجاد کرده و برخی افراد پیشنهاد اجاره کارت سوخت را به خودروسواران می‌دهند.

از سوی دیگر،‌ در برخی جایگاه‌ها برای استفاده از کارت سوخت جایگاه،‌ از سوی کارکنان مربوطه طلب پول اضافی می‌شود.

این در حالی است که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در جدیدترین اطلاعیه خود، دریافت هرگونه وجه اضافی به جز بهای بنزین تحویلی به خودروها در زمان سوختگیری را ممنوع اعلام کرده و آن را تخلف می‌داند.

در این اطلاعیه آمده که طبق روال معمول کارت‌های آزاد جایگاه‌ها فعال و در دسترس مراجعان جهت سوخت‌گیری است و به همین لحاظ دریافت هرگونه مبلغ یا وجهی بابت استفاده از کارت آزاد جایگاه توسط اپراتورها و متصدیان تلمبه در جایگاه‌های عرضه سوخت ممنوع اعلام می‌شود.

در ادامه تأکید شده که در صورت مشاهده مواردی از قبیل عدم در دسترس بودن کارت آزاد و یا دریافت وجه اضافه بر مبلغ بنزین با سامانه پاسخگوئی ۰۹۶۲۷ شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تماس گرفته و موضوع را اعلام کنید.

با توجه به مشکلات پیش آمده برای سوخت‌گیری،‌لازم است افراد هر چه سریعتر برای دریافت کارت سوخت خود به باجه‌های پست مراجعه کنند. همچنین افرادی که کارت سوخت خود را در اختیار دارند در هنگام سوخت‌گیری از این کارت بهره ببرند.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پاکستان چگونه در تله فقر گرفتار شد؟

چهاردهم آگوست ۱۹۴۷، روزی به یادماندنی در تاریخ پاکستان است، روز استقلال. روزی که محمدعلی جناح، قائد اعظم، پس از رهایی از استعمار حکومت بریتانیا در یک سخنرانی در کراچی اعلام کرد، امروز پس از ۱۰ سال تلاش و ممارست، به خواست خداوند کشوری تشکیل شد که هدف آن، زندگی و توسعه بر اساس فرهنگ و تمدن اسلامی است.

تورم از کجا به کجا رسید؟‌

تورم بالا از جمله مسائلی است که طی چهار دهه اخیر همیشه همراه اقتصاد ایران بوده و البته همواره برای کاهش آن برنامه ریزی شده است با این حال این رقم هیچ گاه به سطح متوسط کشورهای جهان نزدیک هم نبوده و حتی هیچ گاه به طور پایدار تک رقمی نمانده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر