با چند تست ساده و سریع از سلامت بدن خود مطمئن شوید

شناسه خبر: 197403 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸, ۰۱ : ۱۸ : ۰۰
با چند تست ساده و سریع از سلامت بدن خود مطمئن شوید
با بالا رفتن سن و تضعیف سیستم ایمنی بدن، ریسک ابتلا به بیماری ها افزایش پیدا می کند. گرچه توصیه می شود سالی دو بار یک چکاپ کامل داشته باشید، اما تست های ساده ای هم هست که می توانید در خانه آن ها را انجام دهید و خیال خود را آسوده کنید. این تست ها فقط حدود سی ثانیه از شما زمان می گیرند و به شما کمک می کنند از سلامتی خود مطمئن شوید. در ادامه به چند تست ساده می پردازیم که به شما می گویند احتیاجی به مراجعه به پزشک دارید یا نه.
۵۵آنلاین :

1- نوک ناخن هایتان را محکم فشار دهید

تست سلامتی

با استفاده از انگشتان اشاره و شست راست خود، نوک ناخن های دست چپ خود را فشار دهید و به قسمت فوقانی انگشتان چپ خود فشار وارد کنید. این کار را از انگشت شست چپ خود شروع کنید و ۳ تا ۵ ثانیه فشار را ادامه دهید. این حرکت را با بقیه ی انگشتان دست چپ خود هم تکرار کنید.

بعد از برداشتن فشار، خون باید در عرض حداکثر ۲ ثانیه به سر جایش برگردد. اگر این اتفاق رخ دهد، معنی اش آن است که بدن شما جزیان خون کافی را دارد. انگشتان دست ارتباط تنگاتنگی با اندام های داخلی دارند و اگر این تست برای شما دردناک باشد، ممکن است معنی اش آن باشد که مشکلی در کار است. احساس درد در هر یک از انگشتان دست، معنی ای دارد:

 • انگشت شست: اگر فشار دادن ناخن شست برایتان دردآور باشد، این مسأله ممکن است نشانه ی مشکل ریوی باشد.
 • انگشت اشاره: این انگشت که ارتباط تنگاتنگی با روده ی بزرگ دارد، احساس درد در آن نشانه ی بروز مشکلاتی در روده ی بزرگ و یبوست است.
 • انگشت وسط: احساس درد در انگشت وسط نشانه ی مشکلات قلبی است.
 • انگشت حلقه: انگشت حلقه ارتباط عمیقی با قلب دارد و اگر فشار دادن بالای آن دردناک باشد، این مسأله می تواند نشانه ی مشکلات قلبی باشد.
 • انگشت کوچک: احساس درد در انگشت کوچک از بروز مشکلاتی در روده ی کوچک حکایت دارد.

۲- دست خود را مشت کنید

برای انجام این تست، یک دست خود را مشت کنید و آن را در همان حالت نگه دارید. بعد از ۳۰ ثانیه، وقتی مشت خود را باز کنید، متوجه خواهید شد که کف دست تان به رنگ سفید در آمده. وقتی دست خود را مشت می کنید، عروق خونی فشرده می شوند و به این ترتیب جریان خون به سمت دست محدود می شود.

اگر بعد از باز کردن دست، خون به سر جایش برگردد، معنایش آن است که عروق خونی شما عملکرد درستی دارند و شما از سلامت برخوردار هستید. اما اگر کمی طول بکشد تا کف دست دوباره رنگ قرمز همیشگی اش را پیدا کند، این مسأله می تواند نشانه ی تصلب شرایین باشد.

۳- عضلات باسن خود را کشش دهید

 • به صورت و راحت روی زمین دراز بکشید.
 • هر دو دست خود را صاف در کنار خود قرار دهید.
 • پای چپ خود را صاف روی زمین نگه دارید و پای راست خود را به آرامی بلند کنید.
 • پای راست خود را از زانو خم کنید و ۳۰ ثانیه در همین حالت بمانید.

اگر با موفقیت این کار را انجام دهید، معنایش آن است که بدن سالمی دارید. اما اگر این تست برایتان دردآور باشد، ممکن است مشکلی در ماهیچه ی سرینی بزرگ خود داشته باشید که یکی از قوی ترین ماهیچه های بدن به شمار می رود.

۴- پاهای خود را حدود ۳۰ ثانیه بالا نگه دارید

 • روی زمین، به صورت دراز بکشید.
 • دست های خود را صاف کنار بدن تان، روی زمین نگه دارید.
 • در حالی که بدن خود را بی حرکت نگه داشته اید، هر دو پای خود را بالا ببرید.
 • ۳۰ تا ۳۵ ثانیه در همین حالت بمانید.

اگر بتوانید بدون خم کردن پاها یا حرکت دادن آن ها این کار را انجام دهید، معنایش این است که بدن شما از سلامتی برخوردار است. اما اگر متوجه شوید که این حرکت برایتان خیلی سخت است، ممکن است مشکلی در قسمت شکم یا قسمت تحتانی ستون فقرات تان داشته باشید.

۵- بالا تنه ی خود را بالا نگه دارید و بی حرکت بمانید

 • روی زمین، به صورت و راحت دراز بکشید.
 • فقط بالا تنه ی خود را بالا بکشید و دست های خود را هم تا حدودی بالا بیاورید.
 • ۳۰ تا ۳۵ ثانیه در همین حالت بمانید.

اگر بتوانید بدون هیچ سختی ای این تست را انجام دهید، یعنی بدن شما سالم است. اما اگر موفق نشوید، ممکن است معنی اش آن باشد که مشکلی در قسمت ستون فقرات شما وجود دارد.

به خاطر داشته باشید که این تست ها جای تست های واقعی پزشکان متخصص را نمی گیرند و فقط معاینه ای فوری هستند که می توانید در خانه انجام شان دهید. اگر هر گونه نشانه ی مشکل سازی در خود می بینید، مراجعه به پزشک را به تعویق نیندازید.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا از ایران مهاجرت نمی‌کنیم؟

خسرو خرم در شرایطی که همه فاکتور ها به نفع مهاجرت از ایران است، چرا عده زیادی مانند ما از اینجا نمی رویم؟

اوضاع متغير لبنيات در ايران

روند مصرف شیر در کشور، در کلیت امر، سیری نزولی داشته که به تبع قدرت خرید مردم و شرایط اقتصادی جامعه در این امر نقش بسیار موثری ایفاء کرده و ميكند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ لحظه انفجار موشک پرتابی از نوار غزه در بزرگراه رژیم صهیونیستی

ویدئو؛ باخت تیم ایران در روبوکاپ آسیا پاسیفیک 2019

خبرها

بیشتر