با مهاجرت نوجوان ها حتما دچار بحران می شویم

شناسه خبر: 167065 سرویس: توسعه ، سیاست ، اجتماعی ، گوناگون شنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۸, ۲۷ : ۱۴ : ۰۰
با مهاجرت نوجوان ها حتما دچار بحران می شویم
افرادی که مهاجرت کرده‏ اند، تصمیم گرفته و رفته ‏اند اما آنهایی که مهاجرت نکرده‏ اند در‏حالی‏که قصد مهاجرت دارند اما نتوانسته‏ اند بروند، تعلق اجتماعی و هویت ملی معمولا ضعیفی دارند.
۵۵آنلاین :

 

 

علیرضا شریفی یزدی، جامعه شناس

چند نکته درباره موضوع مهاجرت وجود دارد. نکته اول این است که آمار مهاجرت در بین بچه‏های دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ متاسفانه رو به تزاید است. به‌رغم مسئله افزایش قیمت ارز می‌بینیم که میزان تمایل و گرایش و نه الزاما توان رو به فزونی گذاشته. ممکن است فرد الزاما توان مهاجرت نداشته باشد اما میزان تمایل به مهاجرت در کشور ما بین جوان‏ها به شدت افزایش پیدا کرده است. حتی چیزی که من درحال‏حاضر می‌بینم این است که میانسال‏های ما هم چنین وضعی را پیدا کرده‏اند و تمایل به مهاجرت دارند. حالا بعضی از اینها می‏توانند و می‏روند اما برخی نمی‏توانند
هر چند تمایل به رفتن در آن‌ها وجود دارد.

نکته دوم این است که بر اساس قاعده اجتماع به همان نسبتی که نیروهای فعال میانسال به سمت کهنسالی می‏روند و کهنسالان از دایره خارج می‏شوند، جوان‏ها باید بیایند و جای آنها را پر کنند تا این چرخ‏ها بچرخد و کودکان و نوجوانان باید بیایند و در قالب جوان‏ها قرار بگیرند.

حالا وقتی مهاجرت یا جنگ صورت می‏گیرد و این ساختار جمعیتی به این دلایل که مطرح کردم به هم می‏ریزد یقینا کشور دچار یک شکاف و مشکل می‏شود؛ یعنی همان اتفاقی که در زمان جنگ هشت‌ساله برای ما افتاد. در آن دوران ما تعداد زیادی شهید دادیم، تعداد زیادی مجروح و مفقود داشتیم و البته تعدادی از افرادی که به جنگ وابسته نبودند و به همین دلیل مهاجرت کردند.

این مسئله به یک‌باره حفره‏ای را در ساختار جمعیتی ایران ایجاد کرد که ما هنوز هم اثرات آن را می‏بینیم. درحال ‏حاضر هم همین وضعیت وجود دارد.

وقتی که جوان‏های دهه ۷۰ و ۸۰ ما به این شکل دارند به خروج از کشور تمایل پیدا می‏کنند، همین وضعیت پیش می‏آید. آن عده از این جوان‏ها که می‏توانند، از کشور خارج می‏شوند اما آن عده‏ای هم که نمی‏توانند -چون به هر حال آن تمایل به مهاجرت به هر دلیلی باقیست- یقینا در اولین فرصت ممکن چنین کاری را انجام می‏دهند. خب همین ‏ها هستند که باید بیایند و کشور را بسازند و بچرخانند. بنابراین وقتی که این فاصله شکل می‏گیرد حتما کشور دچار بحران می‏شود.

نکته دیگری که اینجا اهمیت دارد این است که افرادی که مهاجرت کرده‏ اند، تصمیم گرفته و رفته ‏اند اما آنهایی که مهاجرت نکرده‏ اند در‏حالی‏که قصد مهاجرت دارند اما نتوانسته‏ اند بروند، تعلق اجتماعی و هویت ملی معمولا ضعیفی دارند. خب این افراد طبیعتا مشکل ایجاد می‏کنند چون شما وقتی احساس تعلق به جایی نداری خیلی هم برای آن دل نمی‏سوزانی و انرژی صرف نمی‏کنی و اینجاست که یک شکاف جدید ایجاد می‏شود. یعنی آن بحث اختلاف میان‌نسلی پیش می‌آید که تبدیل می‏شود به شکاف میان‌نسلی و شکاف میان‌نسلی نیز به گسست میان‌نسلی تبدیل می‏شود. یعنی آنچه به عنوان یک میراث فرهنگی چندصدساله داریم یقینا با رفتن اینها همه قیچی می‏شود. این یک خطر است که درحال‏ حاضر ما را تهدید می‏کند.


منبع : سازندگی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

رسانه ها، اولین منبع دسترسی به اطلاعات

در این میان نباید فهم و درک مخاطبان نیز نادیده انگاشته شود.

پرزیدنت پنس

پس از تصمیم ترامپ درمورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه احتمال شورش سناتورهای جمهوری‌خواه علیه وی افزایش یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : مسابقه پرسرعت‌ترین خودروهای خورشیدی جهان در استرالیا

ویدئو : نخست وزیر هند زباله‌های ساحل را جمع‌آوری کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر