نتیجه‌ای یافت نشد.

بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب

شناسه خبر: 156219 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۵ دي ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۰ : ۰۰
بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب
بافت تاریخی شوشتر ۱۴۳ هکتار است و همچنان ثبت ملی نشده است. پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس نامدار فرانسوی، غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ۱۰ هزار سال تخمین می‌زند؛ بافتی که هر روز بیشتر از قبل تخریب می‌شود و آخرین خبر مربوط به از بین رفتن ۶ باب مغازه در همین روزهای اخیر با موافقت میراث‌فرهنگی است!
۵۵آنلاین :

یک فعال میراث‌فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: «قسمتی از بافت قدیم شوشتر در کنار فلکه آبشارهای شوشتر نزدیک اوراز، ۶ دی ماه، توسط مالک تخریب شده؛ اما نکته تاسف‌بار آن است که از آنجا که این ۶ باب مغازه داخل عرصه مصوب بافت مجموعه آبشارهای ثبت جهانی شوشتر قرار دارد، بدون هماهنگی مدیر و معاون میراث‌فرهنگی و مسوول میراث شهرستان امکان انجام چنین کاری وجود نداشته است.» او با بیان اینکه در تحقیقات مشخص شده شورای فنی پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنین اجازه‌ای را صادر کرده است، گفت: «ما هر روز در خوزستان شاهد تخریب آثار به بهانه‌های مختلف هستیم. به‌عنوان مثال در این مورد بارش باران و خطر فرو ریختن مغازه‌ها بهانه صدور چنین مجوزی شده است و شورای فنی مجوز عین به عین‌سازی و تطابق‌نما با بافت و ارتفاع همگون را صادر کرده است. این در حالی است که بافت تاریخی شوشتر هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شود و مسوولان هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارند.»

 پس از سال‌ها نگارش وضعیت بافت تاریخی شوشتر توسط رسانه‌ها و اعتراض‌های پی‌در‌پی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی اوایل سال ۹۵ اعلام شد که در توافق رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با شهرداری این شهرستان قرار است که شهرداری واحدی را با نظارت میراث‌فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی شوشتر ایجاد کند. همچنین مدیر وقت پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر مدعی شد که اقدامات مربوط به احیا و ساماندهی بافت تاریخی شوشتر در هیات راهبردی پایگاه جهانی شوشتر و همچنین شورای فنی استان خوزستان بررسی و تمامی اقدامات شهرداری در این خصوص با نظارت میراث‌فرهنگی انجام خواهد شد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران در سال ۹۷ چگونه بود؟

شایسته است نگاهی داشته باشیم به اتفاقات سال گذشته. سالی که پیش بینی های مختلفی درباره آن میشد اما حالا باید ببینیم کدام پیش بینی ها و وقایع در این سال در ایران اتفاق افتاده است .

دنیای مادرترزای ایران

اتاق خوابش یک کانکس شش متری است و حمام و دستشویی و آشپزخانه و اتاق جلساتش هم کانکس‌هایی دیگر، یک متری و دو متری و... حالا یک سال و پنج ماه است که اینجا زندگی می‌کند؛ در همین کانکس‌ها در روستای «دماغ سفید» سرپل‌ذهاب کرمانشاه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

ویدیو: سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی!

سلام بر نماینده مجلس شورای اسلامی! تراکتورسازی تبریز تیمی درخشان با هواداران پرشور است. آنها چشم نواز بازی می کنند و یکی از معدود تیم های شایسته کسب جام هستند. تراکتورسازان چند هفته مانده به پایان لیگ، با یک بازی بیشتر نسبت به رقبا و یک امتیاز افزون تر در صدر قرار گرفته اند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر