بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب

شناسه خبر: 156219 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۵ دي ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۰ : ۰۰
بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب
بافت تاریخی شوشتر ۱۴۳ هکتار است و همچنان ثبت ملی نشده است. پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس نامدار فرانسوی، غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ۱۰ هزار سال تخمین می‌زند؛ بافتی که هر روز بیشتر از قبل تخریب می‌شود و آخرین خبر مربوط به از بین رفتن ۶ باب مغازه در همین روزهای اخیر با موافقت میراث‌فرهنگی است!
۵۵آنلاین :

یک فعال میراث‌فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: «قسمتی از بافت قدیم شوشتر در کنار فلکه آبشارهای شوشتر نزدیک اوراز، ۶ دی ماه، توسط مالک تخریب شده؛ اما نکته تاسف‌بار آن است که از آنجا که این ۶ باب مغازه داخل عرصه مصوب بافت مجموعه آبشارهای ثبت جهانی شوشتر قرار دارد، بدون هماهنگی مدیر و معاون میراث‌فرهنگی و مسوول میراث شهرستان امکان انجام چنین کاری وجود نداشته است.» او با بیان اینکه در تحقیقات مشخص شده شورای فنی پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنین اجازه‌ای را صادر کرده است، گفت: «ما هر روز در خوزستان شاهد تخریب آثار به بهانه‌های مختلف هستیم. به‌عنوان مثال در این مورد بارش باران و خطر فرو ریختن مغازه‌ها بهانه صدور چنین مجوزی شده است و شورای فنی مجوز عین به عین‌سازی و تطابق‌نما با بافت و ارتفاع همگون را صادر کرده است. این در حالی است که بافت تاریخی شوشتر هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شود و مسوولان هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارند.»

 پس از سال‌ها نگارش وضعیت بافت تاریخی شوشتر توسط رسانه‌ها و اعتراض‌های پی‌در‌پی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی اوایل سال ۹۵ اعلام شد که در توافق رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با شهرداری این شهرستان قرار است که شهرداری واحدی را با نظارت میراث‌فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی شوشتر ایجاد کند. همچنین مدیر وقت پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر مدعی شد که اقدامات مربوط به احیا و ساماندهی بافت تاریخی شوشتر در هیات راهبردی پایگاه جهانی شوشتر و همچنین شورای فنی استان خوزستان بررسی و تمامی اقدامات شهرداری در این خصوص با نظارت میراث‌فرهنگی انجام خواهد شد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دانشگاه‌های پرشمار، دانش‌آموخته‌های بیکار

تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه تأسیس کرده‌اند در دو سال گذشته، ایران با ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجوی اعزامی جزو ۱۰ کشور نخست اعزام کننده دانشجو به دانشگاه‌های خارج قرار گرفته است

مدگرایی؛فرهنگی خالی و پوچ

در واقع مدگرایی اگر افراطی نباشد و از روی چشم و هم چشمی و رقابت های کودکانه و به سمت فرهنگ غربی و از بین بردن عزت نفس و ارزش‌های انسانی نباشد ایرادی ندارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بعد از بی آرتی ها، ال آرتی ها هم به تهران می آیند

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر