نتیجه‌ای یافت نشد.

بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب

شناسه خبر: 156219 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون شنبه ۱۵ دي ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۰ : ۰۰
بافت ثبت جهانی سازه‌های آبی شوشتردر خطر تخریب
بافت تاریخی شوشتر ۱۴۳ هکتار است و همچنان ثبت ملی نشده است. پروفسور گیرشمن، باستان‌شناس نامدار فرانسوی، غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ۱۰ هزار سال تخمین می‌زند؛ بافتی که هر روز بیشتر از قبل تخریب می‌شود و آخرین خبر مربوط به از بین رفتن ۶ باب مغازه در همین روزهای اخیر با موافقت میراث‌فرهنگی است!
۵۵آنلاین :

یک فعال میراث‌فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: «قسمتی از بافت قدیم شوشتر در کنار فلکه آبشارهای شوشتر نزدیک اوراز، ۶ دی ماه، توسط مالک تخریب شده؛ اما نکته تاسف‌بار آن است که از آنجا که این ۶ باب مغازه داخل عرصه مصوب بافت مجموعه آبشارهای ثبت جهانی شوشتر قرار دارد، بدون هماهنگی مدیر و معاون میراث‌فرهنگی و مسوول میراث شهرستان امکان انجام چنین کاری وجود نداشته است.» او با بیان اینکه در تحقیقات مشخص شده شورای فنی پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنین اجازه‌ای را صادر کرده است، گفت: «ما هر روز در خوزستان شاهد تخریب آثار به بهانه‌های مختلف هستیم. به‌عنوان مثال در این مورد بارش باران و خطر فرو ریختن مغازه‌ها بهانه صدور چنین مجوزی شده است و شورای فنی مجوز عین به عین‌سازی و تطابق‌نما با بافت و ارتفاع همگون را صادر کرده است. این در حالی است که بافت تاریخی شوشتر هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شود و مسوولان هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارند.»

 پس از سال‌ها نگارش وضعیت بافت تاریخی شوشتر توسط رسانه‌ها و اعتراض‌های پی‌در‌پی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی اوایل سال ۹۵ اعلام شد که در توافق رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با شهرداری این شهرستان قرار است که شهرداری واحدی را با نظارت میراث‌فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی شوشتر ایجاد کند. همچنین مدیر وقت پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر مدعی شد که اقدامات مربوط به احیا و ساماندهی بافت تاریخی شوشتر در هیات راهبردی پایگاه جهانی شوشتر و همچنین شورای فنی استان خوزستان بررسی و تمامی اقدامات شهرداری در این خصوص با نظارت میراث‌فرهنگی انجام خواهد شد.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر