نتیجه‌ای یافت نشد.

باستان‌شناسی در چهارباغ عباسی ضروری است

شناسه خبر: 172080 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۴۸ : ۲۰ : ۰۰
باستان‌شناسی در چهارباغ عباسی ضروری است
به‌منظور شناخت و کسب اطلاعات بیشتر و پاسخ دادن به نقاط اطلاعاتی تاریک در خیابان چهارباغ عباسی به پیشنهاد رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور کاوش باستان‌شناسی حدفاصل دروازه دولت تا آمادگاه انجام می‌شود.
۵۵آنلاین :

سمیه قنبری:  مدیرکل دفتر حفظ و احیا بناها و محوطه‌های تاریخی سازمان میراث فرهنگی امروز در بازدید از محور تاریخی چهارباغ عباسی با بیان این‌که کاوش باستان‌شناسی در محدوده دروازه دولت تا آمادگاه انجام می‌شود، گفت: در بازدید امروز با حضور رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور مقرر شد تا برای تکمیل اطلاعات برای محور میانی چهارباغ عباسی مجوز باستان‌شناسی در این محدوده صادر شود.

 سیدهادی احمدی با اشاره به این‌که پیش‌ از این 9 گمانه باستان‌شناسی حدفاصل دروازه دولت تا آمادگاه در محور چهارباغ عباسی انجام‌شده است، افزود: حدود 80 درصد کار مربوط به باستان‌شناسی در این محدوده انجام‌شده است اما برای روشن شدن بخش‌های تاریک اطاعاتی باقی‌مانده به‌زودی مجوز باستان‌شناسی در این محدوده صادر می‌شود.

 احمدی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات انجام‌شده از سوی شهرداری اصفهان در محور میانی چهارباغ عباسی مطابق با طرح مصوب ابلاغی میراث فرهنگی است، گفت: در بازدید امروز مشخص شد بخش‌های از فعالیت انجام‌شده مغایر با طرح ابلاغی میراث فرهنگی است و شهرداری موظف به اصلاح آن است.

 احمدی تاکید کرد: اجازه استفاده از مش بتی تنها برای جوی‌های آب و حوض‌های آب‌داده شده است و شهرداری مجاز به استفاده از این روش در بخش‌های که مجوز باستان‌شناسی صادر نشده است؛ نیست. چراکه پس از استفاده از بتن دیگر امکان کاوش باستان‌شناسی وجود نخواهد داشت.

 به‌طور حتم در زیر خیابان چهارصدساله چیزی هست

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور نیز پس از بازدید از محور چهارباغ عباسی با تاکید بر این‌که انجام کاوش باستان‌شناسی حدفاصل دروازه دولت تا آمادگاه ضروری است، گفت: بلافاصله پس از تامین منابع مالی از سوی شهرداری اصفهان نسبت به صدور مجوز و اعزام کارشناس اقدام خواهد شد.

 روح‌ا... شیرازی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال وجود لایه تاریخی در زیر چهارباغ عباسی هست یا نه، گفت: به‌طور حتم در خیابان چهارصدساله چیزی وجود دارد ازاین‌رو کاوش باستان‌شناسی در این محدوده بسیار ضروری است.

 تشکیل کمیته راهبردی برای چهارباغ عباسی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در جمع اصحاب رسانه با بیان این‌که از این‌ پس تصمیم‌گیری برای چهارباغ توسط کمیته راهبردی انجام می‌شود، گفت: پس از بازدید امروز از چهارباغ مقرر شد تا کمیته راهبری برای چهارباغ تعیین شود.

 فریدون الهیاری ادامه داد: از این‌ پس اقدامات انجام‌شده در چهارباغ توسط کمیته راهبردی رصد می‌شود. همچنین در حین اجرا اگر مغایرت‌های با طرح وجود داشته باشد باید از سوی شهرداری اصلاح شود.

 الهیاری بابیان این‌که ازاین‌پس بنا به نیاز کمیته راهبردی این امکان را خواهد داشت تا در حین اجرا در صورت نیاز اصلاحاتی را در طرح داشته باشد، اظهار کرد: شهرداری اصفهان متعهد شد تا مطابق با نظر کمیته راهبردی اصلاحات پیشنهادی در حین اجرا را عملیاتی کند.

 در حالی شهرداری اصفهان امروز متعهد به اجرا اصلاحات پیشنهادی در حین اجرا طرح در محور میانی چهارباغ شده است که طی چند روز گذشته بدون ابلاغ جزییات طرح از سوی سازمان میراث فرهنگی کار در این محور ملی را آغاز کرده است. فعالیت‌های که میراث فرهنگی تاکید می‌کند بخش‌های از آن مغایر با طرح ابلاغی است و باید اصلاح شود. حال این‌که شهرداری چه میزان متعهد به قول و قراری است که برای حفظ چهارباغ داده را عملکرد آن در آینده مشخص خواهد کرد.


منبع : اسکان نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شاهراه انرژی جهان

یک دریانورد کارکشته انگلیسی سال ها پیش از کشف نفت و در روزگاری که خورشید در سرزمین ‌های بریتانیای کبیر غروب نمی‌کرد،گفته است کشوری که دریاهای جهان را کنترل کند، دنیا را و کشوری که تنگه ‌های مهم را در اختیار داشته باشد کل آب های دنیا را تحت سیطره خواهد داشت.

نگاهی به مجموعه درحال پخش «برادرجان »

سریالی از شبکه سه سیما درحال پخش است که بر خلاف اغلب آثار تولیدی، حرف هایی برای گفتن دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر