بازداشت جعبه سیاه پتروشیمی

شناسه خبر: 184858 سرویس: توسعه ، سیاست ، نفت و گاز و پتروشیمی شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸, ۰۴ : ۱۲ : ۰۰
بازداشت جعبه سیاه پتروشیمی
چشم‌ها در انتظار صدور حكم از سوي قاضي مسعودي‌مقام براي پرونده پتروشيمي‌گيت است كه خبري از راه مي‌رسد؛ «ج.س» بازداشت شد.
۵۵آنلاین :

چشم‌ها در انتظار صدور حكم از سوي قاضي مسعودي‌مقام براي پرونده پتروشيمي‌گيت است كه خبري از راه مي‌رسد؛ «ج.س» بازداشت شد. هر چند در وهله نخست بي‌ارتباط با اين پرونده است، اما از آنجا‌كه «ج.س»، به جعبه سياه پتروشيمي معروف است، مي‌توان اميد داشت مسئولان قضايي از اطلاعات او براي حل برخي از نقاط كور پرونده‌هاي تودرتوي پتروشيمي بهره بگيرند. گفته مي‌شود علت بازداشت یک هفته‌ای وي، در ارتباط با پرونده «ا.ط» است كه به دستور رئيس قوه قضائيه در بازداشت به سر مي‌برد. بر اساس شنيده‌ها، «ج.س» اكنون از سوی شعبه 5 دادسراي كاركنان دولت بازداشت شده است. او با «ا.ط» در برج 26 طبقه فرمانيه تهران همسايه است؛ برج «روما رزيدنس» كه سازنده آن، «ر.د»، سلطان فولاد ايران است كه از بانك سرمايه، 2600 ميليارد تومان وام گرفته و اکنون متواری است. او كه با توجه به اطلاعات به‌دست‌رسيده، با وثيقه 50 ميلياردي، قرار است به‌زودي به محل كار خود در شركت «الف» بازگردد، از جمله افرادي است كه پشت صحنه دورزدن تحريم‌هاي پتروشيمي با برخي مسئولان همكاري مي‌كرد.
«ج.س»، در سال 1378 با دستور معاون وقت وزیر نفت در امور پتروشیمی به شركت «الف» به‌عنوان رئيس واحد مهندسي برق ابزار دقیق– مدير بازرگاني- مدير مهندسي منتقل شد و 10 سال بعد، به‌عنوان مديرعامل شركت «الف» شروع به‌كار كرد. در سال 1388 شركت «الف» به بخش خصوصي واگذار شد و از آن زمان تاكنون «ج.س» كماكان به‌عنوان مديرعامل اين شركت مشغول به كار است. شركت «الف»، به‌عنوان يكي از شرکت‎های تحت پوشش داخلی شركت بازرگانی پتروشیمی به شمار مي‌رود. همچنين مديريت شركت «ا.ف.آ» كه در توليد داخلي كاتاليست فعاليت دارد، نيز برعهده اوست كه چند مدتي، به اتهام واردات كاتاليست چيني به اسم توليد داخل و فروش آن با قيمت انحصاري به پالايشگاه‌ها تحت پيگرد قانوني قرار گرفته بود.
‌كليد حل پرونده‌هاي پتروشيمي در دست «ج.س»
«ج.س» سال‌هاي متمادي در قلب صنعت پتروشيمي، فعاليت‌هاي گسترده‌اي داشته كه ممكن است بتواند به رفع برخي  ابهامات در اين صنعت از جمله شيوه‌ خصوصي‌سازي شركت بازرگاني پتروشيمي و همچنين تخلفات گسترده‌اي كه در پرونده اين شركت در جريان است، كمك كند. همچنين روابط حسنه «ج.س» با سهام‌داران اصلي شركت‌هاي بازرگاني پتروشيمي و شركت «س.الف» هم مي‌‌تواند به بررسي بيشتر و تكميل اطلاعات پرونده كمك كند. به دليل همين،  ارتباطات و گستردگي روابط او، از «ج.س» به‌عنوان جعبه سياه پتروشيمي نام برده مي‌شود.
‌از كدام پرونده‌ها سخن مي‌گوييم؟
15 اسفندماه سال 97، اولين جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد؛ دادگاهي كه از ارقام قابل توجهي در قالب تخلف در فروش محصولات پتروشيمي و خروج ارز از كشور خبر مي‌داد. اين پرونده 14 متهم اصلي داشت كه ارقام تخلفات آنها، متفاوت بود.
 در پرونده پتروشیمي‌گيت از 14 متهم نام برده مي‌شود كه اتهام مشترك آنها، اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور به میزان شش‌ میلیارد‌و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی است. اتهام‌هاي ديگري كه در كنار اين اتهام عمده براي متهمان برشمرده شده است، عبارت‌اند از:
«ر.ح»، مديرعامل سابق شركت بازرگاني پتروشيمي (PCC)، با اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ هفت‌‌میلیون ‌و‌۶۵ هزار یورو‌ و هشت‌میلیون‌و‌۷۱۰ هزار‌و ۳۸۴ دلار، «م.ش.آ»، مديرعامل شركت بازرگاني دنيز و هترا‌تجارت، با اتهام تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت‌میلیون‌و‌۶۵‌هزار‌و ۵۲۹ یورو و هشت‌میلیون‌و‌۷۱۰‌هزار‌و ۳۸۴ دلار، «م.ت.ص»، بازنشسته و عضو هیئت‌مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی، با اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۴۱‌هزار‌و صد یورو، «ع.ع.ر»، عضو هيئت‌مديره شركت بازرگاني پتروشيمي، با اتهام مشاركت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع، «م.ا»، مدير وقت بازرگاني خارجي شركت بازرگاني پتروشيمي (بازنشسته) با اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۵‌میلیون‌ دلار و ۵۰۰ هزار یورو، «ع.ح»، مديرعامل شركت پتروشيمي شانگهاي، با اتهام معاونت در اخلال در نظام کلان اقتصادی و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع، «م.د»، مديرعامل شركت بازرگاني پتروشيمي دفتر دوبي، با اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع، «س.خ»، مدير مالي سابق شركت بازرگاني پتروشيمي، با اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع، «س.ح.س»، مدیرعامل شرکت والا سرمایه امین، با اتهام تحصیل مال نامشروع به مبلغ پنج‌میلیارد‌و ۴۹ میلیون ریال، «ع.ا.ر»، با اتهام معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع، «ا.م.‌ش»، توليدكننده نايلون و نايلكس، با اتهام معاونت اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع، «م.ح.ش»، با اتهام معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ هشت میلیون دلار و «س.ا.ق.‌س» (فردي كه به اتهام خريد تجهیزات ماهواره‌ای برای ايران كه به ادعاي سيستم قضائی آمريكا كمك به ايران براي واردات محصولات وابسته به انرژي اتمي محسوب مي‌شود، به 30 ماه زندان محكوم شده) با اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۳۱۸‌میلیارد‌و‌۶۳۷ میلیون‌و ۲۷۵ هزار ریال.
فارغ از اين پرونده كه در دادگاه در حال رسيدگي است و بر اساس شنيده‌ها به‌زودي احكام آن صادر خواهد شد، يك پرونده مهم ديگر نيز در اين زمينه مطرح است كه «شرق» در گفت‌وگو با برخي از منابع آگاه به اطلاعاتي دست يافت كه نشان مي‌داد اين تخلفات معطوف به پرونده مورد بررسي در دادگاه نيست و يك پرونده ديگر نيز در اين‌باره وجود دارد.
در ‌حال ‌حاضر دو پرونده درباره شركت بازرگاني پتروشيمي در دادگاه مطرح است؛ نخست، شكايت هلدينگ خليج‌فارس براي پرداخت بدهي 700 ميليون‌يورويي كه پس از پيگيري‎هاي فراوان دادگاه و وزارت نفت، در نهايت حاضر به شكايت از شركت بازرگاني پتروشيمي شد و دوم، پرونده 6.6 ميليارد‌يورويي كه تخلف صورت‌گرفته در آن، اكنون در حال رسيدگي در شعبه 3 اوين از سوي قاضي مسعودي‌مقام است. آن‌گونه كه پيداست، اين دو پرونده به هم مرتبط هستند و انتظار مي‎رود مرجع رسيدگي‎كننده به اين پرونده‎ها به ارتباط آنها بپردازد كه البته بر اساس اخباري كه به دست «شرق» رسيده، اكنون اين دو پرونده در كنار يكديگر در حال رسيدگي است. در اينجا به نظر مي‌رسد بازداشت «ج.س» مي‌تواند گره‌گشاي برخي شبهات و ابهاماتي باشد كه درباره اين دو پرونده وجود دارد و اين اتفاق، هر چند به نظر مي‌رسد با وثيقه مورد نظر به‌زودي مرتفع مي‌شود، مي‌تواند اتفاقي مبارك براي حل دو پرونده مهم درباره شركت بازرگاني پتروشيمي باشد.


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تبانی 7 هزار میلیاردتومانی

با ایجاد 60 شرکت صوری توسط 2 ‌بانک خصوصی صورت گرفت

تولد روستاهای جدید، ویرانی قریه‌های قدیمی

روستاسازی در استان‌های مختلف ادامه دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر