بارسلونا به جنگ آلودگی هوا می‌رود

شناسه خبر: 98141 چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵, ۱۴ : ۲۳ : ۰۰
بارسلونا به جنگ آلودگی هوا می‌رود
رانندگان در بارسلونا از ۲۰۱۹ به بعد نمی‌توانند خودروهایی با عمر بیش از ۲۰ سال را در جاده‌ها برانند.
۵۵آنلاین :

بارسلونا در طول هفته از ورود خودروهای بالای ۲۰۰ سال به جاده‌ها و خیابان‌ها جلوگیری خواهد کرد تا بتواند ۳۰ درصد انتشارات مربوط به حمل و نقل جاده‌ای را در ۱۵ سال بکاهد.

این اقدام، برنامه‌ای مشترک هست بین شورای شهر بارسلونا و دولت محلی کاتالان و دیگر مقامات شهری، و از اول ژانویه سال ۲۰۱۹ در این منطقه اجرایی خواهد شد و به غیر از بارسلونا، ۳۹ منطقه دیگر را نیز تحت پوشش خود خواهد داشت.

بر طبق این قانون، خودروهای شخصی ساخته شده قبل از ژانویه سال ۱۹۹۷ و خودروهای ون ساخته شده قبل از اکتبر سال ۱۹۹۴، در روزهای کاری حق عبور و مرور ندارند.

به گزارش گاردین، هرچند این ممنوعیت تا دو سال آینده اجرایی نخواهد شد، اما این خودروها از اول دسامبر امسال در روزهایی که هوا به شدت آلوده است با ممنوعیت تردد مواجه خواهند شد.

بر طبق گزارش شورای شهر بارسلونا، این اقدام ۱۰۶ هزار خودرو، یعنی ۷ درصد کل خودروهای این ناحیه و ۲۲ هزار ون، ۱۶ درصد کل ون‌های این منطقه را با ممنوعیت تردد مواجه خواهد کرد.

شورای شهر بارسلونا می‌گوید: هدف از این کار کاهش ۱۰ درصدی انتشارات خودروها در ۵ سال آینده است تا به تدریج بتوان به سطح توصیه شده سازمان بهداشت جهانی رسید و زمینه را برای اقدامات سختگیرانه آتی آماده کرده تا بتوان به سطحی رسید که اتحادیه اروپا برای قبل از سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته است.

کارشناسان بر این باورند که مقامات شهری در کاهش آلودگی هوای این منطقه از اسپانیا عزم جدی دارند. آمارها می‌گویند که آلودگی هوای بارسلونا علت ۳۵۰۰ مرگ و میر زودرس در این منطقه در سال است.

تحقیقات کارشناسان در میان مردم نشان داده است که مردم به شدت خواهان مقابله با آلودگی هوا هستند و دلیل آن را مشکلات بهداشتی عنوان می‌کنند که از این نظر تهدیدشان می‌کند.

به نوشته گاردین، مقامات شهری امیدوارند تا کسانی که خودروهایشان مشمول این ممنوعیت می‌شود تشویق کنند تا از حمل و نقل عمومی رایگان استفاده نمایند.

سال گذشته، شهرداران مادرید، پاریس، مکزیکوسیتی و آتن طبق قراردادی که امضا کردند ملزم شدند تا با ممنوعیت تردد خودروهای گازوئیلی و ون‌ها در مرکز شهرهای خود تا ۲۰۵۰، با آلودگی هوا مقابله کنند.

این هفته، سازمان بهداشت جهانی، WHO، اعلام کرد که آلودگی مسوول یک چهارم مرگ و میرهای کودکان زیر ۵ سال است و در این میان هوای سمی، آب ناسالم و فقدان بهداشت علل مهم این مرگ و میر هستند. 


منبع : انرژی امروز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر