نتیجه‌ای یافت نشد.

ايزديار: رقباي من رکوردهايم هستند

شناسه خبر: 169027 سرویس: توسعه ، ورزشی ، گوناگون شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸, ۲۶ : ۱۱ : ۰۰
ايزديار: رقباي من رکوردهايم هستند
گفت‌وگو با اعجوبه معلول شناي ايران
۵۵آنلاین :


شرق: شاهين ايزديار بعد از کسب شش مدال طلا و يک نقره بازي‌هاي پاراآسيايي 2018 جاکارتا، به چهره برجسته‌اي در ورزش معلولان ايران و آسيا تبديل شد. آن‌قدر برجسته که حالا همه انتظار مدال طلاي بازي‌هاي پارالمپيک، بزرگ‌ترين ميدان ورزشي معلولان و جانبازان در دنيا را از او دارند. او اين روزها دوباره تمريناتش را از سر گرفته تا خود را براي کسب سهميه بازي‌هاي پارالمپيک 2020 توکيو آماده کند. رقابت‌هاي بين‌المللي و معتبر آلمان اولين تورنمنت پيش‌روي شاهين براي گرفتن مدال است. ايزديار معتقد است در همين جا کار را يکسره مي‌کند و سهميه شناي 100 متر قورباغه را مي‌گيرد. هرچند به سهميه 50 متر کرال سينه هم فکر مي‌کند. در ادامه گفت‌وگوي «شرق» را با اعجوبه‌اي که از آب طلا صيد مي‌کند، مي‌خوانيد.

‌آقاي ايزديار از برنامه‌هايتان چه خبر؛ اين روزها چه مي‌کنيد؟
مشغول تمرين هستم تا براي مسابقات آلمان که 16 تا 19 خرداد ماه برگزار مي‌شود، آماده شوم. اين رقابت‌ها به لحاظ اعتبار سطح بالايي دارد و هرساله در همين تاريخ در شهر برلين با حضور برترين شناگران معلول برگزار مي‌شود. امسال هم طبيعتا سطح بالاتري خواهد داشت چراکه قبل از سال بازي‌هاي پارالمپيک است. همه مي‌آيند تا بهترين عملکرد را داشته باشند و سهميه بگيرند.
‌شما در چه موادي مي‌خواهيد سهميه بگيريد؟
من در دو ماده 100 متر قورباغه و 50 متر کرال سينه مسابقه مي‌دهم. اولويت گرفتن سهميه 100 متر قورباغه است. بيشتر هدفم اين است در اين ماده که رکورد آسيا را در اختيار دارم، سهميه بگيرم. اما در کل تلاشم را هم براي گرفتن سهميه 50 متر کرال سينه مي‌کنم.
‌به زدن رکورد هم در اين مسابقات فکر مي‌کنيد؟
نه، من و مربي‌ام شرايط را به گونه‌اي برنامه‌ريزي کرديم که براي مسابقات قهرماني جهان که مرداد ماه برگزار مي‌شود به اوج آمادگي برسم و آنجا براي زدن رکوردها اقدام کنم. الان فعلا در آمادگي صددرصد نيستم که بخواهم رکورد بزنم و اين موضوع برايم دور از دسترس است. اينجا بايد به گرفتن سهميه و رکوردي که تعيين شده است، برسم. ان‌شاءالله رکوردزدن بماند براي رقابت‌هاي جهاني.
‌فکر مي‌کنيد بتوانيد با وجود رقباي سختي که از آنها حرف مي‌زنيد، همين جا کار را يکسره کنيد و سهميه پارالمپيک 2020 توکيو را بگيريد؟
بله، صددرصد. خيلي خوش‌بين هستم که در 100 متر قورباغه سهميه بگيرم. ضمن اينکه بايد بگويم رقباي من رکوردهايم هستند! من بايد بتوانم رکوردهاي خودم را بهتر کنم.
‌بعد از گرفتن سهميه چه هدفي داريد؟
من در دو دوره قبلي بازي‌هاي پارالمپيک 2012 لندن و 2016 ريو هم شرکت کردم و تنها نماينده شناي ايران بودم. من در هر دوي اين بازي‌ها عنوان هشتم را به دست آوردم. البته در پارالمپيک ريو رکوردم را سه ثانيه کاهش داده بودم و اين يعني واقعا پيشرفت کرده بودم. ضمن اينکه شنا رشته‌اي است که با صدم ثانيه کار مي‌کند. پس سه ثانيه خيلي در آن تأثيرگذار است. اينها همه در حالي است که ساير رقباي ما با بهترين امکانات تمرين مي‌کنند و در مقابل ما از داشتن اين شرايط محروم هستيم. با اين حال من هم مثل همه ورزشکاران به گرفتن مدال اين بازي‌ها فکر مي‌کنم اما اگر مدال نگيرم، قطعا بايد عملکردم جوري باشد که بتوانم رنکينگ جهاني خود را بهتر کنم. الان فعلا رنک هشتم جهان هستم.
‌انتظار مي‌رود که نگاه مسئولان ورزش کشور در مورد کسي مثل شما که در بازي‌هاي پاراآسيايي شش مدال طلا گرفتيد متفاوت‌تر باشد.آيا اين‌طور شده؟
نه متأسفانه، شش ماه از اين بازي‌ها گذشته اما در اين مدت تنها يک اردوي دوروزه در تهران براي ما برگزار کرده‌اند. اردوي دوروزه که فايده‌اي براي من ندارد. من در حال حاضر دارم در استخر هيئت شناي مشهد تمرين مي‌کنم که آن هم با مساعدت‌ها و تعامل رئيس اين هيئت است که خودشان سرمربي تيم شناي مشهد هستند. اين نعمت بزرگي است براي من که يک استخر 50متري را در اختيارم قرار داده‌اند و همه زمان براي تمرين‌کردن در اختيارم است. خوشبختانه شرايطم در اين استخر به گونه‌اي است که با افراد سالم تمرين مي‌کنم. رکوردهاي اين نفرات از من بهتر است و همين باعث مي‌شود که در بهبود رکوردهاي من تأثير داشته باشد. رکوردي که الان دارم معادل رکورد نفر سوم افراد سالم است.
‌اين روزها هم که خبر واگذاري استخر آزادي که تنها استخر استاندارد ايران است، وضعيت را براي شناگران سالم خيلي سخت کرده، قطعا اين موضوع براي شما هم مشکل‌ساز خواهد بود. اين‌طور نيست؟
بله متأسفانه به ضرر ما هم هست. شناگران معلول هم از اين استخر استفاده مي‌کردند. ان‌شاءالله که تدبيري انديشيده شود و اين استخر را از بچه‌هاي شنا نگيرند. البته آن‌طور که گفته‌اند اين استخر را به فدراسيون غريق نجات داده‌اند. با توجه به شناختي که من از رئيس فدراسيون غريق نجات دارم، بعيد است ايشان با فدراسيون شنا همکاري نکند و استخر را به آنها ندهد. ايشان آدم مثبتي هستند و حتما تعامل مي‌کنند.
‌الان خواسته‌تان از مسئولان براي بازي‌هاي پارالمپيک توکيو چيست؟
من براي رسيدن به بازي‌هاي پارالمپيک و مدال آن نياز به اين دارم که در اردو‌هاي خارجي شرکت کنم. تقريبا شناي همه جاي دنيا بهتر است. من وقتي در اردوهاي خارجي شرکت کنم با رقباي بيشتري آشنا مي‌شوم و شرايط تمرين برايم متنوع مي‌شود. همين نکات باعث مي‌شود تا همه چيز دست به دست هم دهد که با کاهش رکورد مواجه شوم. اميدوارم شرايط مساعد شود.
‌از پاداش‌هاي بازي‌هاي پاراآسيايي هم که فعلا خبري نيست. شما تنها ورزشکاري هستيد که بايد بيشترين ميزان جايزه (سکه طلا) را از وزارت ورزش بگيريد.
بله، آن‌طور که گفته‌اند به دليل کمبود بودجه و بالارفتن نرخ سکه مراسم تجليل عقب افتاده است. ان‌شاءالله به زودي اين اتفاق بيفتد. براي مدال طلا ۱۶۰ سکه تصويب کرده بودند. به هر حال من شش مدال طلا گرفتم و نمي‌دانم براي چند مدال من پاداش پرداخت مي‌شود؛ اما مطمئنم که پاداش هر شش مدال طلا پرداخت نمي‌شود. اگر قرار باشد براي همه مدال‌هايم پاداش بگيرم که هزارو 40 سکه مي‌شود و برخي هم با حساب‌کردن اين سکه‌ها گفته بودند ايزديار پنج ميليارد جايزه مي‌گيرد! قطعا اين‌طور نيست؛ اما من تابع قانون هستم و هر چقدر بدهند، مشکلي ندارم.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر