نتیجه‌ای یافت نشد.

اورژانس اجتماعی در مدارس مانع آسیب دانش‌آموزان

شناسه خبر: 178414 سرویس: توسعه ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸, ۳۲ : ۱۹ : ۰۰
اورژانس اجتماعی در مدارس مانع آسیب دانش‌آموزان
با آغاز سال تحصیلی جدید شاهد فعالیت اورژانس اجتماعی در مدارس خواهیم بود هرچند این اتفاق از سال‌های گذشته در برخی از مدارس کشور رخ داده است. اتفاقی که خود می‌تواند با برکات زیادی همراه باشد هرچند برخی از منتقدان بر این باور هستند که فعالیت اورژانس اجتماعی در مدارس خود می تواند نشان از وجود مشکلات عدیده در میان دانش آموزان داشته باشد ادعایی که شاید چندان پذیرش آن سخت و یا به دور از باور نباشد. فعالیت اورژانس اجتماعی در مدارس خود می‌تواند برکات بسیار زیادی را به‌دنبال داشته باشد به گونه‌ای که برخی از جامعه شناسان بر این باور هستند که در سایه این فعالیت می‌توان انتظار داشت که آسیب‌های اجتماعی در آینده به طرز قابل تأمل کاهش یابد، چراکه باید به خاطر داشت هرگاه در سنین کم غربالگری صورت بگیرد و افرادی که مستعد بروز مشکلات و یا ناهنجاری‌های اجتماعی هستند شناسایی شود و به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به آنها مشاوره و یا خدماتی ارائه شود به یقین می‌توان انتظار داشت که در آینده آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی نیز کاهش یابد اتفاقی که امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا در حال انجام است.
۵۵آنلاین :

به‌طور کلی باید در نظر داشت که دانش آموزان مدارس در سن حساسی هستند که رسیدگی و توجه به آنها از نظر روحی ، احساسی و یا روانی خود می تواند باعث کاهش آسیب‌ها و نابسامانی های اجتماعی شود که در صورت تحقق کامل این مهم می توان انتظار داشت که هم مشکلات دانش آموزان از نظر روحی ، روانی و یا حتی آزار و اذیت های والدین تا حد زیادی کاهش یابد و هم اینکه میزان موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان بهبود پیدا کند که این خود نیز می‌تواند با آثار مثبت بسیاری همراه باشد. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که مدرسه به‌عنوان مهمترین نهاد جامعه باید بیشتر مورد توجه و آسیب زدایی قرار بگیرد، چراکه امروزه متاسفانه در برخی از مدارس شاهد فرار دانش آموزان ترک تحصیل اعتیاد و یا بروز مشکلاتی از این دست هستیم که این خود می‌تواند هم برای دانش‌آموز و خانواده آنها و هم برای جامعه مشکلات و تنش های عدیده ای را به همراه داشته باشد چرا که در صورت عدم مقابله و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از مشکلات عنوان شده مدرسه تنش‌زا و یا آسیب‌زا خواهد شد که این مهم متاسفانه خود می‌تواند زمینه ساز و یا سرآغاز بروز مشکلات جدی باشد. متاسفانه برخی از منتقدان طرح اجرای اورژانس اجتماعی در مدارس معتقد هستند که اجرای این طرح خود می تواند باعث ایجاد موازی‌کاری با فعالیت مشاوران مدارس باشد، اما این درحالی است که باید اذعان داشت که مشاوران مدرسه نمی‌توانند به‌طور کامل و صحیح به مشکلات روحی و روانی دانش آموزان رسیدگی کنند، از این رو شاید کمک گرفتن از اورژانس اجتماعی خود بتواند در حل مشکلات پیش روی دانش آموزان تاثیرگذار باشد هر چند در این مجال باید متذکر شد که استفاده از نیروهای متخصص و کارآزموده در اورژانس اجتماعی خود می تواند برگ برنده خدمات ارائه شده از سوی این اورژانس باشد اما این در حالی است که امروزه متاسفانه بسیاری از مشاوران مدرسه از دانش تخصصی چندانی برخوردار نیستند که این خود می‌تواند فعالیت مشاوران مدرسه را تا حد زیادی تحت الشعاع قرار دهد.

راهکاری برای کاهش آسیب‌زا‌بودن مدارس

باید در نظر داشت که یکی از مهمترین راهکارهای کاهش آسیب زا‌بودن مدارس را می‌توان شناسایی دانش آموزان در معرض خطر عنوان کرد، چراکه با انجام این کار به راحتی می‌توان مشکلات پیش روی مدارس مانند ترک تحصیل ، اعتیاد و یا فرار از مدرسه را تا حد زیادی کنترل و کاهش داد، به‌عنوان مثال شناسایی دانش‌آموزانی که دارای والدین معتاد هستند و یا شناسایی دانش‌آموزانی که فرزندان طلاق هستند و رسیدگی‌ها و یا ارائه مشاوره های به‌صورت حضوری و همچنین پیگیری و نظارت‌های غیرمستقیم خود می‌تواند تاثیر بسزایی در مشکل ساز ‌بودن این دانش آموزان در مدارس داشته باشد، همچنین مطالعات نشان می‌دهد که در صورت تحقق این مهم این دسته از دانش آموزان نیز به راحتی و با نمرات قابل قبول می‌توانند درس خود را به پایان برسانند و همچنین در آینده در جامعه نیز مشکل‌ساز نباشند. جالب است بدانیم که برخی از کارشناسان بر این باور هستند که ورود اورژانس اجتماعی در مدارس خود می‌تواند باعث کاهش چشمگیر تنبیه بدنی و یا بروز انحرافات اخلاقی در مدارس شود، اتفاقی که متاسفانه هرچند اندک در برخی از مدارس مشاهده می‌شود اما این در حالی است که با ورود کارشناسی شده اورژانس اجتماعی در مدارس به راحتی می‌توان انتظار داشت که این مشکل نیز تا حد زیادی مرتفع شود.

آشنا نبودن با مهارت های زندگی

آنچه مسلم است یکی از مهمترین دلایل بروز مشکلات جدی برای دانش‌آموزان را می‌توان آشنا نبودن آنها با مهارت های زندگی عنوان کرد، چراکه امروزه متاسفانه بسیاری از دانش‌آموزان بنا به دلایل مختلفی مانند عدم یادگیری برخی مسائل از سوی خانواده‌ها و یا آموزش ندیدن مهارت های زندگی در مدارس با مشکلات جدی روبه‌رو هستند مشکلاتی که در صورت عدم مواجهه جدی با آنها خود می‌تواند باعث بروز دردسرهای بسیار برای دانش آموزان شود به گونه ای که برخی از کارشناسان بر این باور هستند که اگر مشکلات دانش آموزان به‌صورت ریشه‌ای و صحیح برطرف نشود به یقین دانش آموز با آسیب‌های جدی مواجه خواهد شد، آسیب‌هایی که حتی می‌تواند او را از ادامه تحصیل نیز باز بدارد. در پایان باید خاطرنشان کرد که ورود اورژانس اجتماعی در مدارس خود می‌تواند باعث کاهش آمار اعتیاد، کودک‌آزاری و انحرافات اخلاقی و مواردی از این دست نیز شود، اتفاقی که شاید در ابتدا با مخالفان و منتقدان بسیاری همراه بود اما امروزه به راحتی می توان این ادعا را داشت که حضور اورژانس اجتماعی در مدارس باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.


منبع : آرمان امروز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر