اهمیت آب را با کتیبه سه هزار ساله عین الروم دریابیم

شناسه خبر: 129995 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۰ فروردين ۱۳۹۷, ۴۰ : ۱۲ : ۰۰
اهمیت آب را با کتیبه سه هزار ساله عین الروم دریابیم
این کتیبه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط 'ولفرام کلایس'، باستان شناس شهیر آلمانی مورد مطالعه قرار گرفته و وی این کتیبه را به دوران پادشاهی 'منوا' (810 - 825 قبل از میلاد مسیح) از پادشاهان اورارتو متعلق دانسته است.
۵۵آنلاین :

 این کتیبه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط 'ولفرام کلایس'، باستان شناس شهیر آلمانی مورد مطالعه قرار گرفته و وی این کتیبه را به دوران پادشاهی 'منوا' (810 - 825 قبل از میلاد مسیح) از پادشاهان اورارتو متعلق دانسته است. 

بر اساس مطالعات این باستان شناس، 'منوا' در این کتیبه خود را پادشاه سرزمین اورارتو معرفی کرده و از کلمه ای به نام ' لوگال' در ارتباط با این چشمه استفاده کرده است. 

به گفته کارشناسان 'لوگال' در سومری باستان کلمه ای بوده که از لحاظ مفهومی به معنی ' در ارتباط با مردم ' یا ' در جهت استفاده مردم ' به کار می رفته و می توان با مطالعه ای دقیق در متن به جا مانده در این کتیبه، آن را به عنوان وقف نامه ای تفسیر کرد که در آن پادشاه اورارتو آب این چشمه را به عنوان هدیه ای از طرف خود به اهالی منطقه تقدیم کرده است. 

کتیبه عین اروم در کنار جاده ارومیه به اشنویه قرار گرفته و دارای ارتفاعی حدود 150 سانتی متر است؛ این کتیبه در بالا به صورت هلالی شکل تراشیده شده و یادآور شکل کلی کتیبه های دوران اورارتو است. 

اگرچه به دلیل شرایط جوی تنها بقایای چند حرف از خطوط میخی این کتیبه به جامانده اما همچنان می توان آن را سندی تاریخی برای اهمیت آب در دوران اورارتو به شمار آورد. 

به گفته فرماندار اشنویه امسال برای معرفی بیشتر این اثر ارزشمند، نخستین جشنواره نوروزی این شهرستان به مدت سه روز و از یازدهم فروردین در این مکان تاریخی برگزار می شود. 

اسعد خضری با تاکید بر اینکه این شهرستان دارای بیش از 105 اثر ثبت شده ملی است، ادامه داد: کتیبه یا سنگ نوشته 'عین الروم' قدیمی ترین سند نوشتاری شمال غرب ایران به شمار می رود. 
رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی اشنویه نیز گفت: این کتیبه ارزشمند تاریخی در سال 1393 شمسی به شماره ثبت 31175 توسط میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
موسی خضری با اشاره به اینکه اشنویه به علت تعدد میراث تاریخی و فرهنگی به بهشت باستان شناسان شهرت دارد، افزود: این کتیبه دارای 150 سانتی متر ارتفاع بوده و به صورت هلالی شکل بر سر چشمه 'عین الروم' قرار دارد. 
به گزارش ایرنا، اشنویه یا شنو همان شهر تاریخی سرسبزی است که در سفرنامه های مستشرقین و جهانگردان ادوار پیشین از آن به عنوان قصبه ای با درختان و باغ های فراوان یاد می شود. 
این شهر به جهت قرار گرفتن بر سر راه تجارت با ملل همسایه، دارای مردمانی تاجر، کشاورز یا دامدار بوده و امروزه با بیش از 74 هزاار نفر جمعیت از شهرستان‌های مرزی آذربایجان غربی است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر