افزایش حضور بخش خصوصی در واگذاری‌ها با اِعمال مشوق‌های دولتی

شناسه خبر: 89250 سرویس: اقتصادی شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵, ۵۳ : ۲۲ : ۰۰
افزایش حضور بخش خصوصی در واگذاری‌ها با اِعمال مشوق‌های دولتی
معاون سازمان خصوصی‌سازی گفت: با مشوق‌های اعمال شده در سال‌های گذشته حضور بخش خصوصی در واگذاری‌های دولت پررنگ‌تر شده است.
۵۵آنلاین :

حسن محمد تبار با اشاره به تاسیس سازمان خصوصی‌سازی در سال 80 گفت: پیش از انقلاب نیز سیاست خصوصی‌سازی تحت عنوان اصلاحات اراضی و نیز دادن سهام بنگاه‌ها به کارگران اجرا شده است.

معاون سازمان خصوصی‌سازی افزود: با این وجود با آغاز انقلاب اسلامی و در پی آن جنگ تحمیلی اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور متوقف شد و بنا به شرایط آن دوران بسیاری از شرکتها و صنایع ملی و دولتی شد.

وی اضافه کرد: پس از جنگ در قالب برنامه های اول، دوم و سوم توسعه، بحث کوچک سازی دولت مطرح شد که یکی از دلایل آن موضوعات کسری بودجه دولت به دلیل دولتی بودن اقتصاد بود.

محمدتبار تصریح کرد: بر این اساس ایجاد تفکر اجرایی شدن خصوصی سازی بر مبنای اقتصاد بازار از از برنامه اول تا چهارم توسعه مطرح شد، تا مطابق آن اجرای واگذاری ها در قالب برنامه های پنج گانه در کشور دنبال شود تا اینکه سرانجام با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی اجرای سیاست خصوصی سازی در کشور سرعت گرفت.

معاون سازمان خصوصی سازی ادامه داد: مرور اجرای سیاست‌گذاری‌ها در سال‌های گذشته و تاثیر آن بر اقتصاد کشور حکایت از تاثیرپذیری بورس و بازار سهام از این رخداد دارد و بررسی ها نشان می دهد توسعه صنایعی چون بانک، پتروشیمی، پالایشی، خودرو سازی و بسیاری دیگر از صنایع حاضر در بورس به دلیل انجام خصوصی سازی از این طریق بوده است.

وی گفت: بر اساس قانون اصل 44، سال 93 مهلت پایانی اجرای خصوصی‌سازی در کشور بود که به دلیل پایان نیافتن واگذاری‌ها در این مدت، سیاست‌گذاری‌ها تا پایان سال 95 تمدید شد.

محمدتبار افزود: براین اساس حدود 35 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی برای واگذاری باقی مانده است که تلاش می کنیم آن را تا پایان سال آینده واگذار کنیم.

وی همچنین اذعان داشت: یکی از اقداماتی که در سال‌های گذشته برای حضور پررنگ‌تر بخش خصوصی واقعی در واگذاری‌های دولت صورت گرفته ایجاد مشوق‌هایی در این زمینه است و بر این اساس می‌توان به کاهش درصد اقساط، افزایش طول مدت اقساط و نیز پلکانی کردن اقساط که از جمله این مشوق ها هستند، اشاره کرد.

معاون سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: خوشبختانه با اعمال چنین مشوق‌هایی شاهد بهبود حضور بخش خصوصی واقعی در واگذاری‌های دولت در سال‌های گذشته هستیم.

وی در ادامه در خصوص واگذاری‌های پیش روی سازمان خصوصی‌سازی در آینده گفت: در صنعت پتروشیمی (شرکت‌های پتروشیمی دماوند، پتروشیمی دهلران سپهر، پتروشیمی هگمتانه و پتروشیمی ابن سینا)، صنعت پالایش نفت و حفاری (شرکت‌های پالایش نفت کرمانشاه و ملی حفاری ایران)، صنعت کشاورزی (شرکت‌های توسعه نیشکر و صنایع، کشت و صنعت دامپروری مغان و کشت و صنعت دامپروری پارس)، صنعت فلزات اساسی( شرکت های چون آلومینای ایران، مجتمع صنعتی اسفراین، لوله گستر اسفراین، شرکت مس شهید بابک و فولاد آذربایجان)، صنعت برق (شرکت‌های مقره‌سازی ایران و تولید نیروی برق سبز منجیل) و صنعت خدمات (شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی و آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک) از جمله شرکت‌ها و صنایعی هستند که در سال جاری در برنامه واگذاری قرار دارند.

منبع: تسنیم

برچسب ها
بخش خصوصی
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
تو یک شاهزاده خانم نیستی!

تو یک شاهزاده خانم نیستی!

دختر بچه‌هایی که تصور می‌کنند شاهزاده خانم قصه‌ها هستند، خود را مرکز جهان می‌پندارند و فکر می‌کنند زمین و هر آن‌چه در آن‌ است گرد او می‌چرخند. این کودکان در سنین نوجوانی با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند.

این سه حقیقت تلخ را قبول کنید!

سه حقیقت تلخ درباره موفقیت

اگر می خواهید موفق باشید، سه حقیقت تلخ را باید قبول کنید. 1. تعادل برقرار کردن بین کار و زندگی کار راحتی نیست. 2. شکست خوردن، بخشی از حقیقت زندگی است. 3. همه می توانند از نردبان موفقیت بالا بروند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

نخستین سیرک هولوگرامی جهان در آلمان بازگشایی شد!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

وزن کشی سالیانه حیوانات باغ وحش لندن!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر