نتیجه‌ای یافت نشد.

افراط و تفریط درباره یک امدادرسانی معقول

شناسه خبر: 169335 سرویس: توسعه ، سیاست ، گوناگون دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸, ۴۷ : ۱۳ : ۰۰
افراط و تفریط درباره یک امدادرسانی معقول
در سیل اخیر کشورمان طرف‌های خارجی زیادی اعم از دولت‌ها، نهادهای امدادرسان و حتی تشکلات مردم‌نهاد در سراسر جهان با جمع آوری کمک و ارسال آن به ایران، سعی کردند که گوشه‌ای از آلام سیل زدگان کشورمان را کاهش دهند اما در این بین کمک‌های مردمی عراق و بسیج مردمی این کشور با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است که قابل تامل است.
۵۵آنلاین :

در سیل اخیر کشورمان طرف‌های خارجی زیادی اعم از دولت‌ها، نهادهای امدادرسان و حتی تشکلات مردم‌نهاد در سراسر جهان با جمع آوری کمک و ارسال آن به ایران، سعی کردند که گوشه‌ای از آلام سیل زدگان کشورمان را کاهش دهند اما در این بین کمک‌های مردمی عراق و بسیج مردمی این کشور با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است که قابل تامل است.

به گزارش ایسنا، با افزایش خسارات ناشی از سیل و گسترش دایره نفوذ آن به ویژه در جنوب غرب کشورمان بسیج مردمی عراق یا همان "الحشد الشعبی" یکی از طرف‌های خارجی بود که هم با راه‌اندازی کمپین‌های جمع آوری کمک‌های مردمی و هم با ارسال ماشین‌آلات راه‌سازی و خودروهای سنگین خود تلاش کرد که از یک سو به مردم سیل زده کشورمان کمک کند و از سوی دیگر تا آنجا که امکان دارد با هماهنگی با طرف ایرانی جریان ورود آب از سمت ایران به مناطق پایین دست که در آن سوی مرز قرار دارند را مدیریت کند.

این اقدام معقول الحشد الشعبی عراق اما با واکنش‌های مغرضانه و هدفمند از سوی رسانه بیگانه و البته برخی بی‌سلیقگی‌ها از سمت رسانه‌های داخلی مواجه شد که موجب ایجاد فضای افراط و تفریط در این باره شده و زمینه سوء استفاده برخی را در عراق فراهم کرده است.

پیش از همه چیز باید گفت که کمک‌های الحشد الشعبی عراق به سیل زدگان کشورمان و نحوه تعامل این گروه با مقوله سیل در هر دو سوی مرز در سه محور بوده است:

اول: راه اندازی کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی در مناطق مختلف عراق که توسط برخی گروه‌های حاضر درحشد الشعبی همچون النجباء انجام شد و توانست در حد توان کمک‌های مردمی را برای مردم سیل زده کشورمان جمع‌آوری و به دست هم‌وطنانمان در مناطق مختلف برساند و این مساله مورد تقدیر مقامات کشورمان از جمله سفیر ایران در عراق قرار گرفت.

کمک‌های مردم عراق به سیل‌زدگان کشورمان

دوم: اعزام نیروی انسانی و ادوات راه‌سازی به داخل کشورمان برای کمک به مهار سیلاب و امداد رسانی به مردم سیل زده کشورمان در ایجاد سیل‌بند و پاکسازی معابر و حتی خانه‌ها مردم از گل و لای.

سوم: ارسال ماشین‌آلات راه‌سازی و نیروی انسانی به داخل مرزهای ایران با هماهنگی مسئولان کشورمان برای مهار و مدیریت آب ورودی از ایران به داخل عراق تا در حد امکان از ایجاد خسارات در طرف عراقی مرز و غرق شدن تجهیزات نفتی عراق از جمله در بصره جلوگیری کند.

توییت سازمان الحشد الشعبی درباره ارسال تجهیزات مهندسی به ایران با هماهنگی دولت برای جلوگیری از ورود سیل به عراق

حال این کمک‌رسانی الحشد الشعبی عراق در جریان سیل اخیر که به نوعی خود را هم مدیون کمک‌های حیاتی ایران در زمان مقابله با داعش در سال‌های گذشته در کشورشان می‌دانند با واکنش‌های هدفمند رسانه‌های خارجی و برخی کانال‌های خبری مغرض قرار گرفته که در روزهای اخیر تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند که به نوعی القا کنند که "نیروهای شبه‌نظامی خارجی" وارد ایران شده‌اند و با این کار امنیت مردم در این مناطق به خطر افتاده و یا توانایی داخلی در مدیریت سیل زیر سوال رفته است.

در نقطه مقابل هم برخی رسانه‌ای داخلی با بی‌سلیقگی تاکید دارند که الحشد الشعبی عراق با ارسال ماشین‌آلات راه‌سازی و ادوات سنگین به داخل ایران تنها برای مهار سیلاب و کمک به کشورمان وارد عمل شده که این امر زمینه برای فعالیت‌های رسانه‌ای مغرضانه در آن سوی مرز علیه الحشد الشعبی را هم فراهم می‌کند.

الحشد الشعبی عراق به عنوان بخشی از بدنه مردمی و نیز یک سازمان رسمی در عراق از آغاز سیل‌های ویرانگر در این کشور که همزمان با سیل در جنوب غربی کشورمان به راه افتاده، عملیات گسترده‌ای را برای مهار سیلاب و نجات مناطق مسکونی عراق و به ویژه میدان نفتی "مجنون" و تأسیسات موجود در آن به کار گرفته است که سخن گفتن از اینکه این سازمان ادوات راه‌سازی خود را به داخل ایران فرستاده در حالی که در عراق به چنین ماشین‌آلاتی نیاز مبرم وجود دارد، زمینه را برای برخی شیطنت‌ها و اتهام‌زنی‌ها علیه این گروه مردمی فراهم می‌کند.

نظارت ابومهدی المهندس از رهبران الحشد الشعبی بر عملیات ایجاد سیل بند در اطراف تأسیسات نفتی مجنون در بصره

الحشد الشعبی یک نهاد مردمی در عراق است که همانند بسیاری دیگر از سازمان‌های ایجاد شده بر اساس معیارهای انسان دوستانه و نیز با توجه به احساس دَینی که در قبال کمک‌های کشورمان به عراق دارد، در سیل اخیر برای مهار تأثیرات مخرب سیل در کشورمان پا پیش گذاشته است اما نباید فراموش کرد که الحشد الشعبی یک سازمان عراقی و برخاسته از دل مردم عراق است و بسیار طبیعی است که آسایش مردم کشورش را مد نظر داشته باشد و در حد امکان به دنبال کاهش خسارات سیل در آن سوی مرزهای کشورمان با مدیریت آب‌های جاری شده به سمت عراق باشد و در این راستا برخی ادوات راه‌سازی خود را نیز با هماهنگی مقامات کشورمان وارد ایران کند.


منبع : ایسنا
برچسب ها
ایرانداعشمردک
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

اقتصاد از قوه قضائیه چه می خواهد؟

از جذابیت های ایران امروز یکی این است که آنچه فرنگی ها در کتاب های تاریخ می خوانند ما به چشم دیده و به گوش می شنویم.

آمارها چه تصویری از نرخ رشد فقر ارائه می کنند؟

برخورداری افراد از عدالت اقتصادی همواره یکی از دغدغه های اصلی سیاستگذاران اقتصادی در کشور بوده است، گام اول در این راستا داشتن برآوردی دقیق از تعداد فقرا و شناسایی ویژگی های گروه های فقیر است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

ویدیو : یک بیماری که به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانیWHO شناسایی شده است!

یک بیماری که به تازگی از سوی #سازمان_بهداشت_جهانیWHO شناسایی شده است! #فرسودگی_شغلی یا #کارزدگی این بیماری قرار است در سال ۲۰۲۲ به رسمیت شناخته شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر