اعتیاد با سم زدایی جسمی درمان می‌شود؟

شناسه خبر: 175457 سرویس: NGO ، گوناگون شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸, ۴۱ : ۱۱ : ۰۰
اعتیاد با سم زدایی جسمی درمان می‌شود؟
رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: موضوع روان درمانی در مراکز ترک اعتیاد توسط روان شناسان بالینی انجام می‌شود و افراد معتاد تحت مشاوره‌های روان پزشکی قرار می‌گیرند.
۵۵آنلاین :

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد و علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: موضوع روان درمانی در مراکز ترک اعتیاد توسط روان شناسان بالینی انجام می‌شود و افراد معتاد تحت مشاوره‌های روان پزشکی قرار می‌گیرند.

دکتر کاوه حجت در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: روان شناس‌ها موظف هستند در مراکز درمان سرپایی ترک اعتیاد برای هر بیمار به صورت هفتگی جلسات روان درمانی برگزار کند.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماران نگاه مثبتی به دید روان درمانی ندارند و تفکر دارو محور دارند اما باید به این نکته توجه شود که اعتیاد مشکلی روان شناختی است نه یک بیماری جسمی و از سوی دیگر تفکر خانواده‌های این بیماران نیز بر سم زدایی جسمی است.

دانشیار روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار کرد: همین امر موجب می‌شود تا همکاری بیمار و خانواده‌ها با روان شناس‌ها ضعیف باشد که سبب سرخوردگی روان شناسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس پروتکل کشوری درمان اعتیاد، شخص بیمار موظف است تا دوره‌های روان شناسی را در مراکز درمانی ترک اعتیاد بگذراند، بیان کرد: مشکلات مذکور سبب می‌شود تا دوره‌های روان شناسی ترک اعتیاد از کیفیت لازم برخوردار نباشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری مادام العمر است و باید بیمار به صورت مادام العمر تحت درمان و حمایت‌های اجتماعی قرار گیرد، تصریح کرد: عدم تمایل بیمار به گذراندن دوره‌های روان شناسی، چرخه درمان را معیوب باقی می‌گذارد.

وی با تصریح بر اینکه کیفیت کار روان شناس‌ها در مراکز ترک اعتیاد خراسان شمالی خوب است، گفت: مشکل مذکور موجب می‌شود تا کیفیت انجام روان شناسی مطلوب ارزیابی نشود.

حجت خاطرنشان کرد: وابستگی جسمی در بیماران مبتلا به اعتیاد تنها پنج درصد مشکلات بیمار است و ۹۵ درصد باقی مانده مشکلات و مسائل روانپزشکی و روانشناختی بیمار است.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روايت يک دانشجوي موفق پاکستاني از زندگي در ايران

اول قرار بود با هم اسکايپي صحبت کنيم. اما بعد از مدتي به خاطر سفر او و همسر ايراني‌اش به ترکيه، سر راهشان به تهران آمدند. در ساعاتي که در تهران بودند قرار ملاقات تنظيم شد. در کافه‌اي نزديک ميدان انقلاب يکديگر را ديديم.

مهر تأييد کلانتري بر طرح انتقال آب خزر به سمنان

رئيس سازمان محيط ‌‍‌زيست با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير نيرو موافقت خود را با اجراي طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزي اعلام کرد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان و متخصصان ارزيابي زيست‌محيطي، اين طرح از همه لحاظ اعم از محيط‌زيستي، اقتصادي، کشاورزي و... مردود است و دليلي براي اجراي آن وجود ندارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : مسابقه پرسرعت‌ترین خودروهای خورشیدی جهان در استرالیا

ویدئو : نخست وزیر هند زباله‌های ساحل را جمع‌آوری کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر