اسطوره های مازنی

شناسه خبر: 188729 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸, ۱۳ : ۱۷ : ۰۰
اسطوره های مازنی
فروغ رمضانی اسطوره‌های یک ملت، شیوه نگرش آنها به زندگی است. روایت‌هایی از تجارب دسته‌جمعی اقوام که قبل از پیدایش ادبیات و فلسفه، در داستان‌های شفاهی اقوام و ملل، به گونه‌ای آرمانی و خیال‌انگیز تبلور یافته‌اند.
۵۵آنلاین :

اثر حاضر از چند جهت اهمیت دارد که مهم‌ترین آن، قدمی است که نگارنده برای حفظ و نگهداری تاریخ تحقق نیافته و عینیت نپذیرفته قوم پر راز و رمز مازندران، این سرزمین کهن پر از افسانه و آیین، برداشته است و شور و شیفتگی‌ای که در گردآوری و تالیف افسانه‌ها و آیین‌های گستره‌ای از سرزمین کهن‌مان در سطرهای کتاب نمایان می‌شود، باعث شده که کتاب پیش رو به‌رغم  پژوهشی بودن، از کیفیت و جذابیت‌های ادبی بالایی برخوردار باشد. کتاب «مازندران در اسطوره‌های ملی ایران» نوشته محمود جوادیان کوتنایی، دارای چند بخش مجزا و در عین حال به هم پیوسته و منسجم است. بعد از تعاریف کلی و تبارشناسی مردم سرزمین مازندران و تبرستان و بررسی پیشینه این قوم در متون کهن مانند اوستا، شاهنامه و منابع پهلوی و همچنین اشاره به گزارش‌هایی که در شاهنامه درباره مازندران از روزگار فریدون تا هفت‌خان رستم شده است، به بررسی مکان‌های برجسته و ‌مهم، ایزدان اسطوره‌ای و افسانه‌هایی که براساس آنها در مازندران پدید آمده است، می‌پردازد. معرفی مراسم، جشن‌ها و آیین‌های کهن خطه مازندران، از بخش‌های بسیار جذاب کتاب است، همچون گزارش‌هایی از آیین‌های نوروزی تا جشن خرمن و تیرگان. جشن‌هایی که با گذشت سال‌ها، هنوز در گوشه و کنار سرزمین مازندران برگزار می‌شود که خود گواه این نکته است که ممارست و تلاش‌هایی از جنس این پژوهش، تا چه میزان بر حفظ و نگهداری آیین‌های سنتی که در گذر زمان از حافظه شفاهی مردم پاک می‌شوند، تاثیر می‌گذارند. در پایان، از آنجا که تیر آرش کمانگیر -که مرزایران و توران را مشخص کرده- از سرزمین مازندران رها شده است، نگارنده به اهمیت چهره اسطوره‌ای و حماسی او پرداخته و خاستگاه او را بنا به روایت‌های موجود در متون کهن و شاهنامه  مورد بررسی قرار داده است.

 این کتاب مقدمه‌ای بسیار جذاب و گیرا برای پژوهش‌های بیشتر  و منبعی مهم برای علاقه‌مندانی است که در پی حفظ آیین، اسطوره و سنت‌های کهن این مرز و بوم، دست به تحقیق و پژوهش می‌زنند. علاوه بر آن، به این دلیل که شناخت کهن‌الگوها و بن‌مایه تکرار شونده آنها را نمی‌توان در آفرینش‌های ادبی و هنری انکار کرد، خواندن این کتاب می‌تواند همچون منبع داستانی وسیعی برای نویسندگان و اهالی ادبیات باشد. این کتاب توسط نشر معین به چاپ رسیده است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : اعتراض سیاسی عجیب در برزیل

ویدئو : اعتراض دوچرخه سواران آلمان

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر