ادامه فشارها برحیات شبانه تهران

شناسه خبر: 184064 سرویس: کسب و کار ، اجتماعی ، گوناگون يكشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸, ۵۶ : ۱۸ : ۰۰
ادامه فشارها برحیات شبانه تهران
الهام فخاری: این موارد را پیگیری می‌کنیم تا خللی در وضع حیات شبانه این منطقه به وجود نیاید
۵۵آنلاین :

اسفندماه ‌سال ٩٤ بود که خبر آمد طرحی مطالعاتی با عنوان «احیای شب‌های بازار» به تصویب رسیده و نقطه شروع آن هم گذر سی‌تیر خواهد بود. این طرح درنهایت آبان ماه ٩٥ با ٨ غرفه آغاز به‌کار کرد و سی ‌تیر بعد از آن به شب‌هایش شهره شد؛ شب‌های روشن با غرفه‌های فراوان و مردمی که این خیابان پاتوقشان بود. هدف این طرح علاوه بر آن‌که احیای حیات شبانه بود، می‌خواست آسیب‌های اجتماعی این خیابان در ساعات تاریکی را هم کم کند؛ اتفاقی که در سه‌سال گذشته به میزان زیادی در آن موفق بود. چند روز قبل اما پلمپ تعدادی از رستوران‌های خیابانی چوب لای چرخ کار غرفه‌ها گذاشت و گویا قرار است این روند با تعطیلی کامل این مجموعه ادامه پیدا کند. آن‌طور که نگین‌السادات گطمیری، ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر درباره این اتفاق گفته هفت غرفه سی تیر توسط اتحادیه اغذیه‌فروشان پلمپ شده: «دلیل آن نداشتن جواز کسب عنوان شده است، درحالی که مجموعه از دو سال گذشته تقاضای جواز داده اما اتحادیه مزبور به دلیل نداشتن سند مالکیت و پلاک ثبتی (که برای این طرح غیرممکن است) با اخذ آن موافقت نکرده است.»
به گفته گطمیری، طی تعامل و قراردادی که از طریق مزایده شهرداری صورت گرفت، فعالیت‌ها از ابتدا با رعایت ضوابط نظارتی، شکل قانونی به خود گرفت و بعد هم با تعامل نیروی انتظامی همواره دو خودروی پلیس برای حفظ امنیت در این خیابان استقرار داشته: «گذر سی تیر علاوه بر اداره بهداشت شرق تهران با خانه سلامت قرارداد همکاری دارد. حفظ بهداشت و کنترل قیمت‌ها همواره مورد نظارت و ممیزی بوده و مباحث آموزشی نیز در این‌خصوص دنبال می‌شود. با وجود این، اتحادیه با توجیه فاقد پلاک ثبتی بودن کمر به تعطیلی مجموعه بسته، درحالی که این روند برای کسب و کارهای خیابانی غیرممکن است. البته ذکر این نکته لازم است که بسیاری از فود كورت‌های تهران در برج میلاد، بام لند و ... سند مالكيت ندارند ولي جواز كسب دارند.»
بستن غرفه‌های این خیابان علاوه بر آن‌که حیات شبانه در این منطقه را به خطر می‌اندازد، باعث می‌شود معاش ٨٠٠ نفر که از این طریق تأمین می‌شود به خطر بیفتد؛ آن هم در شرایطی که خیابان سی ‌تیر تنها خیابانی است که توانسته حیات شبانه‌اش در تهران را حفظ کند و عاملی باشد که موزه ایران باستان به دلیل حضور گردشگران شبانه در این محل طرح افزایش ساعت کاری تا ٢٢ را اعلام کند و بسیاری از کسب و کارهای محلی از سفر گردشگران شهری به این محله رونق یابد.
این درحالی است که اتحادیه اغذیه‌فروشان تاکنون پاسخ دقیق و درستی به این موارد نداده و پیگیری‌ها هم بی‌نتیجه بوده اما الهام فخاری، عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران از این اتفاق بی‌خبر است و می‌گوید باید از شهردار منطقه چند و چون این واقعه را جویا شد: «هرگز تصمیمی برای بستن غرفه‌های این منطقه نبوده اما از ابتدا قرار بود تمهیداتی چیده شود تا اصناف هم کارشان به درستی پیگیری شود.» به گفته فخاری، آن‌چه مسلم است، این است که باید مذاکراتی با اصناف انجام شود تا غرفه‌داران و افرادی که به شکل دستفروشی در آن منطقه مشغول به کارند، سر و سامان بگیرند و موارد قانونی هم به دقت رعایت شود: «این موارد را پیگیری می‌کنیم تا خللی در وضع حیات شبانه این منطقه به وجود نیاید.»


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
ارتقای شخصیت، ارتقای زندگی

خودتان را ارتقا دهید تا کارتان هم ارتقا بیابد.

برای این که خودتان را ارتقا دهید باید در مورد خودتان بیشتر بدانید. به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید، استرس و هیجانات کاذب را کنترل کنید، ورزش کنید و حتی درس خواندن را ادامه دهید. اگر می خواهید کارآفرین موفقی باشید بهتر است پس از ریختن یک برنامه تجاری خوب، به فکر یک برنامه عملیاتی برای خودتان هم باشید.

نمی خواهم گوشی موبایل بخرم!

55درصد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل!

در سال‌های اخیر، شاهد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل بوده‌ایم. افرادی که زمانی پیگیر و مشتاق خرید جدیدترین مدل گوشی‌های تلفن همراه بودند، در حال حاضر تا جایی که می‌توانند از گوشی فعلی خود استفاده می‌کنند و کمتر دنبال تعویض آن هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی با ته مانده موی مشتریان درآرایشگاه!

خلاقیتی که با مو به خرج داده اند!

نقاشی با ته مانده موی مشتریان در آرایشگاه!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر