نتیجه‌ای یافت نشد.

ابراز نگرانی روسیه ازکاهش قیمت نفت به زیر40 دلار

شناسه خبر: 169250 سرویس: جهان ، اقتصادی ، گوناگون يكشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸, ۲۸ : ۱۹ : ۰۰
ابراز نگرانی روسیه ازکاهش قیمت نفت به زیر40 دلار
احتمال نرسیدن به توافق در نشست آتی اعضای اوپک و غیر اوپک موسوم به اوپک پلاس روس ها را نگران کرده است که منجر به سقوط قیمت نفت تا بشکه ای 40 دلار شود.
۵۵آنلاین :

اعضای اوپک پلاس بزودی قرار است در خصوص وضعیت بازار نفت و میزان تولید وصادرات در شش ماهه دوم سال 2019 گردهم آیند.
به نظر می رسد برخی از اعضا به دنبال افزایش میزان تولید هستند و همین مساله باعث شده است که احتمال نرسیدن به توافق میان اعضای اوپک پلاس افزایش یابد مساله ای که آمریکا به شدت دنبال آن است و پیشتر ازاعضای اوپک نیز خواسته بود بر میزان تولید خود بیفزایند.
چند روز پیش نیز بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران راهی مسکو شد و در دیدار با الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه ابعاد و وضعیت آتی بازار نفت را بررسی کرد.
آنتون سیلوانف معاون نخست وزیر و وزیر دارایی روسیه نیز امروز در جمع خبرنگاران هشدار داد که تمدید نشدن توافق اعضای اوپک پلاس برای کاهش تولید ممکن است باعث سقوط بهای نفت تا بشکه ای 40 دلار شود.
به گفته وی، اعضای غیر اوپک بر سر دو راهی قرار گرفته اند که در روابط خود با اوپک چه کار کنند چرا که در صورت تمدید قرارداد با اوپک، یا باید بخشی از بازار نفت را از دست دهند و سهم خود را به آمریکا بدهند یا اینکه از توافق با اوپک برای کاهش تولید نفت خارج شوند.
سیلوانف گفت: در گزینه دوم، بهای نفت سقوط می کند و در این صورت سرمایه گذاری های جدید و تولید نفت آمریکا کاهش می یابد زیرا هزینه تولید نفت شیل از نفت معمولی بالاتر است.
گفتنی است، پیش نویس سند همکاری اوپک پلاس سال 2018 تهیه شد اما با وجودی که انتظار می رفت در آذرماه امسال بر سر این سند توافق حاصل شود اما این اتفاق رخ نداد.
یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک آذرماه سال 97 با حضور 14 عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش برگزار شد و در توافق با اعضای غیر اوپک برای کنترل روند نزولی قیمت نفت مقرر شد اعضای اوپک ٨٠٠ هزار بشکه و کشورهای غیر عضو در قالب اوپک پلاس ٤٠٠ هزار بشکه از میزان عرضه نفت خود کم کنند.
معاون نخست وزیر روسیه پیش بینی کرده است که با خروج از توافق کاهش تولید نفت، بهای نفت در بازار جهانی کاهش می یابد و ممکن است به 40 دلار برای هر بشکه یا حتی کمتر برسد.
سیلوانف گفت: مساله این است که این وضع تا چه زمانی بطول می انجامد و ممکن است نیم سال یا یک سال طول بکشد.
وی افزود: هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده و معلوم نیست که شرکا در اوپک با چنین دیدگاهی موافق باشند.
معاون نخست وزیر روسیه خاطرنشان کرد که کاهش بهای نفت بر ارزش روبل روسیه نیز تاثیر خواهد گذاشت اما روسیه برای این وضعیت آماده است و ذخایر مالی کافی در اختیار دارد.
بهای نفت پایه برنت در ماه آوریل جاری به بیش از 70 دلار برای هر بشکه رسیده که بالاترین نرخ از ماه نوامبر سال گذشته است.
وزیر انرژی روسیه هفته گذشته اعلام کرد که کشورهای غیراوپک نیازی به اصلاح توافقات خود برای کاهش تولید نفت در شرایط فعلی ندارند با این وجود انتظار می رود دو ماه دیگر (می سال 2019) درباره گام ها و توافقات جدید گفت وگوها از سر گرفته شود.
الکساندر نوواک خاطرنشان کرد: روسیه به تدریج در حال اجرای تعهداتی است که پیشتر با سایر تولید کنندگان نفت برای کنترل قیمت در بازار داشته است.
وی با بیان اینکه در سه ماه سوم سال 2019 (تابستان) بازار با افزایش تقاضا روبرو خواهد شد، اظهار داشت: ما با همتای خود در جمهوری آذربایجان به توافق رسیدیم که در ماه می یا ژوئن در خصوص سیاست های نفتی خود در نیمه دوم سال 2019 تصمیم گیری کنیم.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شکوفایی مشاغل در جهان ثروتمند

توانمندی بازارهای کار پیش بینی های ناراحت کننده ای را در مورد آینده مطرح می کند. اینکه کامپیوترهای قدرتمند و پیچیده شمار زیادی از کارگران را به بیکاری اجباری می کشانند. سرعت رشد دستمزدها قطعا بسیاری از شرکت ها را به خودکارسازی تشویق می کند.

حراج‌های دقیقه 90

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر