آیا واقعاً مردان دیرتر از زنان بالغ می شوند؟

شناسه خبر: 185600 سرویس: توسعه ، گوناگون ، سبک زندگی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸, ۱۲ : ۲۳ : ۰۰
آیا واقعاً مردان دیرتر از زنان بالغ می شوند؟
بسیاری از ما شنیده ایم که مردها حتی در دوران بزرگسالی هم کماکان مثل بچه ها رفتار می کنند. بعضی معتقدند در یک رابطه ی عاطفی، این زنان هستند که رابطه را به پختگی می رسانند. بنابراین دانشمندان تصمیم گرفتند صحت این باور رایج را بررسی کنند. آنچه در ادامه می آید یافته های دانشمندان در جریان این تحقیقات است.
۵۵آنلاین :

علم چه نظری در اینباره دارد؟

مردان دیرتر از زنان بالغ می شوند

دانشگاه آکسفورد دست به تحقیقی زده که بیان می کند میزان بلوغ مغز انسان بر اساس میزان رشد تدریجی شبکه های عملکردی و ساختاری مغز تعیین می شود که تا دوران بزرگسالی تداوم پیدا کرده باشد. هدف از این تحقیق پی بردن به آن بود که طی فرآیند بالغ شدن کدام ویژگی ها دگرگون می شوند و کدام یک تغییری نمی کنند. دانشمندان مغز ۱۲۱ فرد ۴ تا ۴۰ ساله را با تصویربرداری از مغز آن ها مورد بررسی قرار دادند. آن ها همچنین با در نظر گرفتن سن و جنسیت شرکت کننده ها، تغییراتی که در عملکردهای مختلف آن ها رخ می داد را دنبال کردند.

مردها دیرتر به بلوغ می رسند

نتایج این آزمایش نشان داد گرچه هم مغز زنان و هم مغز مردان در نهایت از توانایی هایی یکسانی برخوردار می شوند که در زندگی روزانه مورد استفاده قرار می گیرند، اما رشد تدریجی شبکه های عملکردی و ساختاری مغز در مردان اغلب دیرتر از زنان رخ می دهد. با این حال، زنان زودتر از مردان با زوال این شبکه های مغزی رو به رو می شوند. به همین دلیل است که گفته می شود مردان دیرتر از زنان به بلوغ می رسند.

مغز زنان عملکرد مؤثرتری دارد

علاوه بر نکات ذکر شده، اطلاعات بیشتری هم وجود دارد که کارآمدی بیشتر مغز زنان را تأیید می کند. ادواردو کالیکستو، استاد رشته های فیزیولوژی و داروشناسی دانشکده ی پزشکی دانشگاه مستقل ملی مکزیک، اخیراً در مقاله ای توضیح داده گرچه مغز مردان بزرگ تر از زنان است، اما مغز زنان از کارآمدی بیشتری برخوردار است. برای مثال، بررسی ها از بهتر بودن حافظه، بیشتر بودن ارتباطات عصبی و داشتن درک وسیع تر از رنگ ها و طعم ها، در زنان حکایت دارد. کالیکستو می گوید همه ی این ویژگی ها سرمنشأ هورمونی دارند.

با توجه به یافته های علمی، حالا با قطعیت می توان گفت که مغز زنان و مردان از عملکرد متفاوتی برخوردار است. این مسأله تفاوت هایی که در رفتارها و میزان بلوغ عاطفی افراد وجود دارد را توضیح می دهد.


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

كابوس دارو براى بيماران.

عدم دسترسى ايران به دانش ساخت تمامى داروها ايران را در معضل قرار داده است

پیشنهاد تاسیس بانک دولتی جدید

در طرح قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران که توسط کمیسیون اقتصادی مجلس تهیه شده، پیشنهاد تاسیس بانک جدید دولتی با نام بانک توسعه‌ای داده شده است؛ بانکی که قرار است زیر نظر بانک مرکزی به فعالیت بپردازد. کارشناسان از دو جهت تاسیس چنین بانکی را برای نظام بانکداری ایران خطرناک می‌دانند: خطر اول مربوط به فشار ایجاد این بانک به پایه پولی و پول‌پاشی بیشتر در جهت حمایت از طرح‌های توسعه‌ای است. خطر دوم نیز مربوط به تجربیات شکست‌خورده بانک‌های توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : حوثی ها: با ۱۰ پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان حمله کردیم

ویدئو : یک خانواده روس به ۱۲ راکون پناه دادند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر