نتیجه‌ای یافت نشد.

آیا می‌دانستید آلوده‌ترین قسمت در سرویس بهداشتی توالت نیست؟!/ جا مسواکی‌ها، رکوردار آلودگی در سرویس‌های بهداشتی

شناسه خبر: 172917 سرویس: گوناگون ، سبک زندگی يكشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۵۱ : ۱۸ : ۰۰
آیا می‌دانستید آلوده‌ترین قسمت در سرویس بهداشتی توالت نیست؟!/ جا مسواکی‌ها، رکوردار آلودگی در سرویس‌های بهداشتی
شاید باورش برایتان کمی سخت باشد اما آلوده‌ترین قسمت سرویس‌های بهداشتی جا مسواکی‌ها هستند؛ در حالیکه توالت‌های فرنگی شامل ۲۷ درصد مخمر و کپک بودند، جا مسواکی‌ها ۶۴ درصد از حجم این آلودگی را به خود اختصاص دادند!
۵۵آنلاین :

تا به حال چقدر بابت استفاده از توالت‌های عمومی در مکان‌های مختلف تردید داشته‌اید؟ حتما نگرانی‌ شما از این تردید به میزان آلودگی بازمی‌گردد که فکر می‌کنید در توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی عمومی وجود دارد. با این حال بهتر است بدانید مسائل زیادی درباره میکروب‌هایی که در سرویس‌های بهداشتی در تکاپو هستند تا چه بسا بیماری را به جان شما بیاندازند وجود دارد که از آنها بی‌خبر هستید. در ادامه نکات غافلگیرکننده‌ای درباره میکروب‌هایی می‌خوانید که در سرویس‌های بهداشتی چه در بیرون و چه در خانه در کمین شما نشسته‌اند!

 

توالت آلوده‌ترین جایی که فکر می‌کنید نیست!

شاید باورش برایتان کمی سخت باشد اما آلوده‌ترین قسمت سرویس‌های بهداشتی جا مسواکی‌ها هستند! در تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان ایمنی و بهداشت جهانی (NSF) بر روی میکروب‌های داخل خانه انجام شد محققان ۳۰ سطح مختلف را که ۶ سطح در سرویس‌های بهداشتی بود در ۲۲ خانه مورد آزمایش قرار دادند تا باکتری‌ها، مخمر‌ها و کپک‌های موجود در هر قسمت را شناسایی کنند. در حالیکه توالت‌های فرنگی شامل ۲۷ درصد مخمر و کپک بودند، جا مسواکی‌ها ۶۴ درصد از حجم این آلودگی را به خود اختصاص دادند! ۲۷ درصد از آلودگی که در جا مسواکی‌ها یافت شد شامل کالیفرم (شاخصی از آلودگی مدفوع بالقوه!) و ۱۴ درصد دیگر به استاف‌ها مرتبط است. 

لیزا یاکاس، میکروبیولوژیست از NSF می‌گوید: "جا مسواکی‌ها بیشتر فاکتورهایی را که میکروب‌ها به آنها نیاز دارند را دارا هستند. این وسیله‌ها تاریک و مرطوب هستند و در عین حال به آن اندازه‌ای که باید تمیز نمی‌شوند."

 

سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها مملو از ویروس‌ها هستند!

در تحقیقی که سال ۲۰۱۴ انجام شد محققان قسمت‌های مختلف دو سرویس بهداشتی مردان و زنان را مورد آزمایش قرار دادند. این قسمت‌ها شامل توالت‌های فرنگی، جا صابونی و کف زمین اطراف توالت می‌شدند؛ هدف از تحقیق این بود که دریابند اجتماع میکروب‌ها چطور به مرور زمان تغییر کرده و گسترده می‌شوند. آنها در سرویس بهداشتی عمومی استافیلوکوک، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس هرپس و ای کولای را در کنار دیگر میکروب‌ها پیدا کردند.

محققان بر اساس تحقیقاتی که انجام دادند بر این باور بودند که بیشتر میکروب‌ها و ویروس‌های پیدا شده در این سطوح منشا انسانی دارند. "تقریبا تمام آدم‌ها ویروس پاپیلومای انسانی و هرپس را با خود حمل می‌کنند؛ صرفا ۱۵ درصد از ویروس‌هایی که در این سطوح پیدا شده مربوط به باکتری‌های مدفوع بوده است." 

 

میکروب‌ها می‌توانند در تمام سرویس بهداشتی پخش شوند!

بیشتر میکروب‌هایی که در سرویس‌های بهداشتی وجود دارند از توالت‌ها شروع می‌شوند، هر چند آنها می‌توانند خیلی راحت به دیگر قسمت‌های سرویس‌ بهداشتی از جمله جا مسواکی‌ها پخش شده و نفوذ کنند. آنچه که در طول یک روز اتفاق می‌افتد و به عنوان اولین مورد خودش را نشان می‌دهد باکتری‌های مدفوع هستند؛ در واقع میکروب‌های روده شما به توالت منتقل می‌شوند اما واقعیت این است که مقدار این میکروب‌ها بر روی سطوح دیگر بسیار ضعیف است. با این حال تاثیر آئروسل که بر اثر استفاده از سیفون اتفاق می‌افتد کمک بسیاری در این زمینه می‌کند. باکتری‌ها می‌توانند در مکان‌های مرطوب و تاریک رشد کنند با این حال یک سطح بدون محافظ ممکن است برای رشد باکتری‌ها زیادی مکان خشکی محسوب شود در حالیکه یک محیط مرطوب و تیره مانند جا مسواکی‌ از رشد هر چه بیشتر میکروب‌ها پشتیبانی می‌کند. 

در تحقیقات NFS مشخص شده رتبه دوم کثیف‌ترین قسمت سرویس بهداشتی دسته‌ها و پیچ‌های باز و بسته کردن شیر آب هستند. ۲۷ درصد از دسته‌های آزمایش شده شیر آب دارای کپک و مخمر بوده‌اند؛ ۹ درصد کالیفرم داشته‌اند و ۵ درصد دیگر استاف.

 

حتی خشک کردن دست‌ها می‌تواند باکتری‌ها را پخش کند!

تحقیقات متعددی نشان داده‌اند هنگامیکه از خشک کننده اتوماتیک دست استفاده می‌شود باکتری‌ها به راحتی پخش می‌شوند. یک تحقیق که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد خشک کننده دست با هوای گرم باکتری‌های را از هوا گزینش و جمع کرده و آنها را به دست‌ها تازه شسته شده انتقال می‌دهد! نتیجه تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۵ انجام شده می‌گوید خشک‌کن‌های جت ایر می‌توانند ۶۰ برابر بیش از خشک‌کن‌های گرم باکتری‌ها را پخش کنند و البته ۱۳۰۰ برابر بیشتر نسبت به دستمال‌هایی که دست را با آنها پاک می‌کنند قابلیت پخش کردن باکتری دارند!

علاوه بر این مشخص شده تجهیزات دست خشک‌کن در سرویس‌‌های بهداشتی عمومی محل زندگی باکتری‌هاییست که دست کم در مقابل یک نوع آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند.

آنچه که در این میان مشخص است اینکه باید دست‌ها را مرتب شست و البته برای جلوگیری از پخش باکتری‌ها تا جای امکان از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست استفاده کرد. بخصوص قبل از تهیه غذا حتما باید شستشوی دست انجام بگیرد.

 


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نمایش شفافیت

ميعاد صالحي، رئيس صندوق بازنشستگي، در حالي‌كه مجموعه‌اي با گردش مالي هزاران ميلياردي را بر عهده گرفته است، فهرست حقوق اعضاي هیئت‌مديره شركت‌هاي تابعه خود را روي سايت شفافيت اين سازمان قرار داده و هر روز مانور مي‌دهد كه نسبت به شفاف‌سازي در اين حوزه وارد عمل شده است البته همين كار را هم نصفه و نيمه انجام داده و حقوق خود را روي سايت قرار نداده است.

مشاغل آینده در آینه تکنولوژی

ما به دلایل زیادی می‌توانیم آینده شغل‌های انسانی را پیش‌بینی کنیم، اما آنچه تا امروز در این زمینه اعلام شده، چندان مثبت نبوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر