آیا سدسازی‌های ترکیه افزایش تولید نفت عراق را متوقف می‌کند؟

شناسه خبر: 184435 سرویس: گوناگون ، نفت و گاز و پتروشیمی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸, ۳۵ : ۱۰ : ۰۰
آیا سدسازی‌های ترکیه افزایش تولید نفت عراق را متوقف می‌کند؟
آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تولید نفت عراق به شرط وجود آب کافی، ثبات سیاسی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌تواند طی ۱۰ سال آینده تا ۶ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
۵۵آنلاین :

به گزارش اس‌اند پی گلوبال پلتس، توسعه نفتی عراق پس از آغاز به کار یک سد در ترکیه که می‌تواند جریان آب به شرکت‌های انرژی عراق را کاهش دهد، احتمالا به خطر می‌افتد. عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت خام اوپک است. ترکیه آبگیری یک سد برقی آبی را روی دجله در نزدیکی شهر باستانی حسن کیف هفته گذشته آغاز کرد. شرکت‌های نفتی در عراق به‌طور روز افزونی وابسته به آب رودخانه‌های دجله و فرات هستند. آژانس بین‌المللی انرژی در آوریل اعلام کرد کمبود آب می‌تواند رشد تولید نفت عراق را محدود کند.
رابین میلز، مدیر اجرایی شرکت قمر انرژی گفت: «پر کردن سد حسن‌کیف‌مدتی طول می‌کشد؛ ولی اگر جریان آب دجله کاهش یابد شرکت‌های نفت بین‌المللی مجبور می‌شوند برداشت آب خود را کاهش دهند تا آب برای مصارف دیگر باقی بماند. شرکت‌های نفتی در حال حاضر بیشتر به آب رودخانه‌ها وابسته هستند.» مقامات عراق و منطقه کردنشین شمال این کشور قبلا ابراز نگرانی کرده بودند که طرح‌های سدسازی ترکیه کمبود آب عراق را تشدید می‌کند. سال گذشته اعتراضاتی در بصره در جنوب عراق به خاطر آلودگی آب به راه افتاد. یک کارخانه نمک‌زدایی محلی باعث آلودگی آب و بستری شدن حدود ۱۰۰ هزار نفر در بیمارستان شده بود. بصره بزرگ‌ترین منطقه تولید نفت در عراق است و دولت باید آب لازم را برای حفظ فشار چاه‌های نفت در این منطقه تامین کند.در حال حاضر عراق حدود ۷۰ درصد آب مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه می‌گیرد. یک راه حل، پروژه تامین آب از طریق دریاست که طی آن از آب خلیج‌فارس برای میادین نفتی عراق استفاده می‌شود. تصور می‌شود این پروژه تا ۲۰۲۳ اجرایی شود. یک راه حل دیگر هم پروژه نمک‌زدایی توسط هیوندای است که ۵/ ۱۲ میلیون بشکه آب دریا را در روز تصفیه می‌کند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر
ارتقای شخصیت، ارتقای زندگی

خودتان را ارتقا دهید تا کارتان هم ارتقا بیابد.

برای این که خودتان را ارتقا دهید باید در مورد خودتان بیشتر بدانید. به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهید، استرس و هیجانات کاذب را کنترل کنید، ورزش کنید و حتی درس خواندن را ادامه دهید. اگر می خواهید کارآفرین موفقی باشید بهتر است پس از ریختن یک برنامه تجاری خوب، به فکر یک برنامه عملیاتی برای خودتان هم باشید.

نمی خواهم گوشی موبایل بخرم!

55درصد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل!

در سال‌های اخیر، شاهد کاهش درخواست خرید گوشی موبایل بوده‌ایم. افرادی که زمانی پیگیر و مشتاق خرید جدیدترین مدل گوشی‌های تلفن همراه بودند، در حال حاضر تا جایی که می‌توانند از گوشی فعلی خود استفاده می‌کنند و کمتر دنبال تعویض آن هستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر
نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی روی دیوارهای کاراکاس

نقاشی با ته مانده موی مشتریان درآرایشگاه!

خلاقیتی که با مو به خرج داده اند!

نقاشی با ته مانده موی مشتریان در آرایشگاه!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر