آقای روحانی! رفع فیلتر شبکه های اجتماعی و جریان آزاد اطلاعات پیشکش!

شناسه خبر: 199489 سرویس: سیاست ، گوناگون جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸, ۵۰ : ۲۰ : ۰۰
آقای روحانی! رفع فیلتر شبکه های اجتماعی و جریان آزاد اطلاعات پیشکش!
یک هفته از قطعی اینترنت در کشور می‌گذرد و بسیاری از مردم به واسطه شغل یا ارتباطات عادی روزانه خود دچار مشکل شده اند؛ با این حال از اظهارات پراکنده مسئولان خبر قطعی و مهمی دستگیر کسی نمی‌شود و گویا قرار نیست کشور از این بلاتکلیفی رها شود.
۵۵آنلاین :

یک هفته از قطعی اینترنت در کشور می‌گذرد و بسیاری از مردم به واسطه شغل یا ارتباطات عادی روزانه خود دچار مشکل شده اند؛ با این حال از اظهارات پراکنده مسئولان خبر قطعی و مهمی دستگیر کسی نمی‌شود و گویا قرار نیست کشور از این بلاتکلیفی رها شود.

اتفاق بی سابقه

قطعی اینترنت همزمان با روز دوم اعتراضات به افزایش قیمت بنزین در کشور آغاز شد؛ اتفاقی که نه در حوادث سال ۸۸ سابقه داشت و نه در رویداد‌های دی ماه ۹۶. اما این بار تصمیم غیرمنتظره‌ای گرفته شده. به گفته جانشین فرمانده سپاه اعتراضات از روز دوم یعنی شنبه ۲۵ آبان در ۲۸ استان و بیش از ۱۰۰ شهر کشور رنگ و بوی جدی تری گرفت. در این بین گویا تدبیر مسئولان برای کنترل اوضاع قطعی اینترنت بوده. با این حال مشخص نیست که چرا با وجود آنکه از سوی مسئولان گفته شده اعتراضات در ۴۸ ساعت یعنی تا روز دوشنبه ۲۷ آبان ۹۸ «جمع و جور» شد، هنوز خبری از وصل شدن اینترنت نیست.

چه کسی اینترنت را قطع کرد؟

یک روز پس از قطعی اینترنت، یک مسئول مطلع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایسنا گفت: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب «شورای امنیت کشور» صورت گرفته و زمان پایان آن هنوز مشخص نیست. کمی بعد وزیر ارتباطات نیز این موضوع را تایید کرد. شورای امنیت کشور زیر نظر وزیر کشور است؛ از این رو تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به این موضوع واکنش نشان دادند. تا جایی که علی مطهری با بیان اینکه با بازگشت آرامش به کشور ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد، گفت که اگر وزیر کشور به قطعی اینترنت ادامه دهد، حتی امکان استیضاح او نیز وجود دارد. طیبه سیاوشی هم از تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشور برای قطع اینترنت خبر داد.

اینترنت داخلی؟

در روز‌های قطعی اینترنت، سایت‌های داخلی که گویا سرور آن‌ها در داخل کشور است، همچنان فعالند، اما سایت‌های خارجی کاملا قطع شده اند، حتی موتور جستجویی مانند گوگل. شبکه‌های اجتماعی خارجی نیز کاملا قطع هستند حتی واتس اپ. اما شبکه‌های اجتماعی داخلی فعالند. برخی مسئولان و شخصیت‌ها در این میان از این موضوع استقبال کرده اند و حتی با همراهی صداوسیما تلاش کرده اند تا ثابت کنند این وضعیت به نفع مردم است؛ چراکه به گفته آن‌ها کشور از تهدیدات خارجی در امان می‌ماند و در ضمن، امور ضروری مانند امور بانکی داخلی همچنان برقرار است.

نقض ادعای کافی بودن اینترنت داخلی

در حالی که موافقان قطعی اینترنت از بی نیاز بودن به شبکه جهانی اینترنت صحبت می‌کنند و حتی حجت الاسلام سید احمد خاتمی، در نماز جمعه تهران قطعی اینترنت را از تدابیر «ستودنی» خوانده و خواستار ادامه قطعی آن شده، اصناف گوناگون از اختلال و حتی توقف فعالیت‌های خود در پی قطع اینترنت خبر می‌دهند. به طور مثال، جامعه تورگردانان ایران به شورای عالی امنیت ملی نامه نوشته و اعلام کرده «ارتباطمان با توریست‌ها و آژانس‌های خارجی کاملا قطع شده است و خبر نداریم چه تصمیمی برای سفر به ایران گرفته‌اند.» دبیر کل کانون صرافان ایران هم گفته که امکان ارسال حواله‌ها وجود ندارد و از طرفی ساز و کار مالی با خارج از کشور با مشکل مواجه شده. او گفته: «در گزارش‌های تلفنی از آنجایی که هیچ یک از گزارش‌ها مستند نیستند نمی‌توان به این گزارش‌ها اعتماد داشت و با ریسک جعل اسناد و حواله‌ها، تایید‌های نابه جا مواجه هستیم. به همین دلیل است که صرافان ترجیح دادند که فعلا کار را متوقف کنند.» قطعی اینترنت فقط مشاغل بخش خصوصی را تعطیل نکرده، حتی بخش‌های مهم دولتی نیز مختل شده اند. به طور مثال، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران طی سال‌های اخیر اقدام به انتشار جزییات کیفیت هوا، پیش‌بینی آلودگی برای روز‌های آینده، سرعت و جهش و باد، بارندگی و... می‌کرد، اما طی روز‌های اخیر جزییات کیفیت هوای تهران که پیش از این روی سایت یا اپلیکیشن این شرکت قرار می‌گرفت به روز رسانی نشده. شهیدزاده مدیرعامل این شرکت گفته: «ما بخشی از اطلاعات خود را برای پیش‌بینی هواشناسی و آلودگی هوا از سایت‌ها و مدل‌های جهانی تامین می‌کنیم. اختلالات به وجود آمده در اینترنت کشور، سبب شده است که به این اطلاعات جهانی دسترسی نداشته باشیم و در نتیجه نتوانیم پیش‌بینی آلودگی هوا برای روز‌های آینده، جهش وزش باد و مقدار بارندگی را روی سایت خود بارگذاری کنیم.»

رکوردشکنی عجیب!

در شرایطی که امکان دسترسی به سایت‌های خارجی وجود ندارد، دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در چند روزی که اینترنت دچار اختلال و محدودیت شده رکورد ترافیک داخلی را شکستیم، گفته است: مردم در مقابل برخی از خدماتی که از سوی پلت‌فورم‌ها، پیام‌رسان‌ها و موتورجست‌وجو‌های خارجی ارائه می‌شد به جایگزین‌های داخلی مراجعه می‌کردند. این رکوردشکنی در حالی است که مردم هیچ انتخاب دیگری برای گذران امور شغلی و زندگی روزمره خود نداشته اند و از این رو، چنین رکوردی که به مثابه گلزنی در زمین خالی و بی رقیب است، افتخاری برای کسی محسوب نمی‌شود.

بلاتکیفی

فارغ از چرایی قطع اینترنت که واکنش‌های جهانی نیز در پی داشته، عدم اطلاع رسانی صحیح مسئولان نیز سردرگمی مردم را بیشتر کرده. دبیر شورای عالی فضای مجازی روز ۳۰ آبان گفته بود امروز جلسه‌ای برای تصمیم گیری درباره اینترنت برگزار می‌شود. پیشتر علی ربیعی سخنگوی دولت روز ۲۷ آبان درباره قطعی اینترنت گفته بود «تلاش می‌کنیم مشکلات ظرف امروز و فردا به حالت عادی برگردد.» محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم ۲۹ آبان گفته بود: «انشاالله اگر آرامش همین گونه باشد در آینده خیلی نزدیک اینترنت وصل می‌شود.» روز ۳۰ آبان نیز اخباری از وصل مجدد اینترنت ADSL در بخش‌هایی از تهران و نیز بازگشت اینترنت در استان‌های هرمزگان، بوشهر و بخش‌هایی از تبریز، اراک، مشهد، کرمان، کرمانشاه، قم و شیراز و همچنین برقراری دسترسی به واتس اپ و اینستاگرام منتشر شد، اما واقعیت آن است که این برقراری اینترنت همه گیر نبوده و تقریبا هیچ مشکلی حل نشده است.

در این بین هیچ خبری از وزیر کشور نیست و اظهارنظری از او درباره احتمال وصل شدن اینترنت منتشر نشده. ادامه این وضعیت بی تردید بر بلاتکلیفی جامعه خواهد افزود و به تعبیری گام برداشتن بر روی اعصاب مردم است. طبعا نمی‌توان برای حل مشکل اعتراضات بنزینی اینترنت را به وضعی درآورد که خود به مشکلی بزرگ تبدیل شود. دست کم از دولت روحانی که در شعار مدافع جریان آزاد اطلاعات بوده این انتظار می‌رفت که درمورد اینترنت مدبرانه عمل کند. واقعیت آن است که بهانه‌هایی مانند اینکه قطعی اینترنت در اختیار دولت نیست، برای کسی پذیرفته نخواهد بود؛ چراکه مردم حتی کوچکترین تلاشی از سوی دولت به ویژه خود رئیس جمهور برای برقراری دوبار اینترنت نمی‌بینند که بخواهند ادعا‌های بی اختیار بودن دولت در این زمینه را باور کنند. در چنین شرایطی اظهارات شعارگونه‌ای مانند اظهارات حسام الدین آشنا که گفته «از حق آزادی اطلاعات می‌توان و باید دفاع‌کرد» نیز قابل اعتنا نخواهد بود. در سومین سال دولت دوم حسن روحانی، نه تنها هیچ خبری از رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی نیست، بلکه تلگرام به عنوان پرمخاطب‌ترین این شبکه‌ها در کشور نیز فیلتر شده و بدتر اینکه اکنون ارتباط ایرانیان با اینترنت جهانی قطع شده؛ حالا مطالبات مردم از روحانی به وصل شدن یک اینترنت ساده تقلیل یافته، اما عجیب است که برای همین مطالبه ساده نیز هیچ تقلایی از سوی دولت دیده نمی‌شود.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۱۲
لعنت به همشون
14 2 پاسخ دادن به این نظر
علیرضا ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۱۶:۱۳
سلام. شما هم شدید سیم ارت. این حرفا رو می زنید تا مثلا یه خرده تنش جامعه تخلیه بشه. مطمئن هستی که با این حرفا طرف مردم رو گرفتی و یا به اصطلاح دارید ادای جامعه آزاد رو در میارید!!!؟؟؟؟ اگه از خودشون نبودید، توی این گیر و دار اجازه انتشار همچین متن و نقدی رو نمیدادن. یا علی
0 1
حیدری ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۱۵
روحانی کینه ای ندیده بودم که دیدم!
15 4 پاسخ دادن به این نظر
محمد ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۲۳
احسنت.این خبر حرف دل خیلی از مردم بود.امیدوارم زودتر اینترنت به شرایط عادی برگرده.
14 2 پاسخ دادن به این نظر
محمد ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۲۴
حرف دل خیلی هارو زدی تو روزهایی که مسئولان خوابشون برده و وعده امروز فردا میدن و صداوسیما که واقعا همه رو ناامید کرده
13 2 پاسخ دادن به این نظر
یوسف ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۲۹
سلام
سایت شما تیترهای خوبی میزنه. آفرین!
6 3 پاسخ دادن به این نظر
F ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۳۷
روحانی گفته بود آزادی میارم اینه آزادیش که نت قطع باشه
12 2 پاسخ دادن به این نظر
نادر ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۴۰
دیگه حتی ادعاهای مسئولین هم برامون عجیب نیست . عجیب مائیم که تو این وضعیت تا الان دووم آوردیم و هنوز داریم به زندگی ادامه میدیم .
15 2 پاسخ دادن به این نظر
نادر ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۴۰
دیگه حتی ادعاهای مسئولین هم برامون عجیب نیست . عجیب مائیم که تو این وضعیت تا الان دووم آوردیم و هنوز داریم به زندگی ادامه میدیم .
11 4 پاسخ دادن به این نظر
نادر ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۸:۴۱
دیگه حتی ادعاهای مسئولین هم برامون عجیب نیست . عجیب مائیم که تو این وضعیت تا الان دووم آوردیم و هنوز داریم به زندگی ادامه میدیم
11 2 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۹:۰۳
اینا پولدارن نمیدونن اونایی که یه قرون یه قرون از نت پول در میارن چیه! وگرنه باز میکردن. اصلا قطع هم نمیکردن!
10 2 پاسخ دادن به این نظر
مرتضی ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۹:۴۸
اینقد وصل نکنید تا دوباره مملکت واسه اینترنت بریزه بهم
بابا مردم منتظرن
کار دارن
بجنبید....
9 2 پاسخ دادن به این نظر
مریم ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۱۹:۵۹
سلام بخدا ما خیلی وضع مالیمون خوب نیست اینترنت خانگی نداریم که برامون وصلش کنند،مابیچاره فقط اینترنت همراه داریم که تحقیق های درسمون رو باهاش انجام میدادیم لطفأ خواهشأ اینترنت همراه رو برای ایرانیان آزاد کنید
11 3 پاسخ دادن به این نظر
A ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۲۰:۴۵
مقاله خوبی بود و واقعیت
ولی چه فایده که بازم گوشه شنوایی نیست و همچنان اینترنت قطعه و بدبختایی مثله ما که کار و سرگرمیشون با نت بود از بین رفته و حتی براشون مهم نیست
که چه قدز از لحاظ مالی و روانی ضرر کردیم
و هنوزممممم وصل نکردن
6 3 پاسخ دادن به این نظر
Farid ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۲۱:۱۶
واقعا که با اعصاب مردم دارن بازی میکنن،اینکار یعنی قطعی اینترنت،داره حتی امثال منی که به هیچ وجه به گرانی بنزین هم اعتراض نکردیم در صف معترضین قرار میده
11 1 پاسخ دادن به این نظر
مجید ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۲۱:۳۱
ای بابا
من و شما چقدر ساده ایم !!!!!!
هر جور دوس دارن به سرمون سیاست میکنن اعتراضات رو هم که تبدیل میکنن به اغتشاش !!!!!
11 2 پاسخ دادن به این نظر
یک معترض ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۲۱:۳۲
فقط میتونم بگم خدا لعنتشون کنه به حق پنج تن،الهی بدترین درد بیوفته به جون باعث و بانیای حامیان قطعی
5 0 پاسخ دادن به این نظر
عزیز ۱۳۹۸/۰۹/۰۱ ۲۲:۲۱
به نظر من دولت بی کفایت و مجلس بی اراده هر دو باید استعفا کنند
3 0 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۰۴:۵۷
بزرگترین اشتباه من رأی دادن به آقای روحانی بود . الان میفهمم احمدی نژاد خیلی بهتر از روحانی بود
16 0 پاسخ دادن به این نظر
علی ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۰۵:۲۶
این یک جور استیصال نظامه . در جریان اعتراضات نظام عملکرد مردودی داشته . با باز شدن این جریان اطلاعات آزاد به نوعی با ابروی نداشته خودش بازی کرده . البته این بر همگان مبرهنه اما اون دسته نابینای واقعیت نه چشم بر حقایق که بر اداعای پوشالی و دروغین خودش میرسه
1 0 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۰۵:۵۲
هر کس رای بده به مردم خیانت کرده
5 1 پاسخ دادن به این نظر
اریا ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۰۵:۵۴
بزرگترین ظلم به ملت ایران قطعی اینترنت است در زندانی به سر می بریم که درهای ان به سمت جهان بسته شده است کار و کاسبی ما مختل شده لعنت به من که در ایران به دنیا امدم اینجا از کره شمالی بدتر است همه ما را در غل و زنجیر کرده اند هر بلایی سرمان بیاورند حق اعتراض نداریم
5 0 پاسخ دادن به این نظر
THE JOLER ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۰۹:۱۴
وصل شدن اینترنت شده یکی از رویا های ما سرگرمی فقط همین اینترنت بود و وب گردی که این سرگرمی از ما گرفته شد حالا باید بریم توی خیابون بشینیم و ماشین هارو بشماریم واسه تموم کردن مقالم که ناتموم مونده و مردمی که ضرر و زیان دیدن چه کسی پاسخ گو هست
0 0 پاسخ دادن به این نظر
حسین کرد شبستری ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۱۵:۱۷
من واقعا به سهم خودم از رایی که به روحانی دادم بسیار بسیار شرمندم نه که بگم رئیسی خوب بود اصلا نباید رای میدادم
1 0 پاسخ دادن به این نظر
مریم ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۱۶:۲۴
آدم باشید و دیگه هیچ وقت رای ندید ب هیچ احمقی
1 0 پاسخ دادن به این نظر
علی ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ ۱۶:۵۶
حتی خداوند بخاطر کذاب بودنت دروغ هات به گونه ای دستترو رو کرد که بر همه ملت روشن شد تو کی هستی ؟
0 0 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

قهرمانان تقلبی

نگرانی اسکورسیزی همین یک جمله است: نباید تسخیر فیلم های مارول شویم.

آلودگى هوا ؛ مهمان هميشگى فصول سرد سال

آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. جو یا اتمسفر سامانه گازی طبیعی پویا و پیچیده‌ای است که زندگانی در سیاره زمین به آن وابسته‌است. کاهش ضخامت لایه ازون در استراتوسفر به خاطر آلودگی هوا، دیرزمانی است که خطری برای تندرستی مردمان و نیز زیست‌بوم‌های زمین شناخته می‌شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: استرالیا در آتش؛ شعله‌های سرکش همچنان زبانه می‌کشد

ویدئو؛ نطق پروانه سلحشوری: به‌جز اقلیتی برخوردار بقیه مردم را رها کرده‌ایم

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر