آشنایی با کلیسای هایراوانک در ارمنستان

شناسه خبر: 131103 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷, ۵۹ : ۱۵ : ۰۰
کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

کلیسای هایراوانک( Hayravank) که آیریوانک هم نامیده می‌شود در استان گغارکونیک کشور ارمنستان در کنار دریاچۀ سوان جای گرفته است. تاریخ ساخت کلیسا به سده‌های نهم تا دوازدهم میلادی می‌رسد و مشتمل بر سه سازۀ اصلی است کلیسای بزرگ،کلیسای کوچک و پیش تالار ورودی کلیسا موسوم به گاویت(Gavit). گاهی وقتها این کلیسا با کلیسای دیگر و مشهور ارمنستان یعنی دِیرگغارد اشتباه می‌شود چرا که نام دیگرگغارد هم آیریوانک است.کلیسای اصلی یا کلیسای سنت استپانوس پلانی چلیپایی شکل دارد و در سدۀ نهم میلادی ساخته شده،کلیسای کوچک نیز در سدۀ دهم میلادی ساخته شده است. پیش تالار دِیر هم در سده دوازدهم میلادی درست شده،دارای دو ستون است و از دو سوی غرب و جنوب در دسترس است. سنگهای قرمز و خاکستری به کار رفته در ساخت کلیسای هایراوانک از نوعی سنگ آهکی به نام توفاTufa)) است این سنگ در ارمنستان به فراوانی یافت می‌شود و سده‌ها از مصالح اصلی ساخت بناها در ارمنستان بوده،این سنگ در آغاز و پس از استخراج از معدن نرم است اما به مرور و در اثر مجاورت با هوا کم‌کم سخت می‌شود. کهنترین کتیبۀ موجود در بنا از سال1211میلادی است و به تعمیرهایی درکلیسا اشاره کرده. درون کلیسا ساده است اما بسیار هیجان‌انگیز ساخته شده است. هنگامی که خورشید به درون پنجره‌های باریک کلیسا می‌تابد پرتوهای خورشید به درون هجوم می‌آورند در این هنگام شور و تقدس پر احساسی ایجاد می‌شود. اطراف کلیسا چندین چلیپا سنگ(خاچکار) و سنگ‌گور وجود دارد که بخشی از یک گورستان کوچک است. در شمال غربی و نزدیک کلیسا هم محوطه‌ای از دورۀ مفرغ وجود دارد که کاوشهای باستان‌شناسی بخشهایی از آن را نمایان کرده است سفالهای سیاه‌ رنگ صیقل داده شده،اسلحه‌های فلزی و سنگی،پیکرکهایی ازگل پخته،تنور و...از دیگر یافته‌های موجود در محوطه بوده است. درکاوشهای باستان‌شناسان دو گور از عصر آهن نیز به دست آمده،همسایگی هایراوانک با دریاچۀ سوان زیبایی و جلوۀ ویژه‌ای به آن بخشیده و بر جذابیتش افزوده است.


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر