نتیجه‌ای یافت نشد.

آشنایی با نیایشگاه مُکتشوار در شرق هندوستان

شناسه خبر: 176066 سرویس: توسعه ، جهان ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸, ۵۷ : ۱۵ : ۰۰
آشنایی با نیایشگاه مُکتشوار در شرق هندوستان
اُدیسا(Odisha) یا اُریسا(Orissa) یکی از 29 ایالت هندوستان است که در شرق این کشور جای گرفته است. اُدیسا بهشت نیایشگاه‌های هندو است.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

اُدیسا(Odisha) یا اُریسا(Orissa) یکی از 29 ایالت هندوستان است که در شرق این کشور جای گرفته است. اُدیسا بهشت نیایشگاه‌های هندو است. در این میان یکی از مهمترین نیایشگاه‌های ایالت که در مرکزش یعنی شهر بُبانشوار(Bhubaneswar) جای دارد نیایشگاه مُکتشوار(Mukteshwar) است که همچون گوهری بین دیگر نیایشگاه‌ها خودنمایی می‌کند. تاریخ ساخت نیایشگاه سدۀ دهم میلادیست. مُکتشوار نیایشگاه شیوا است. جایی که شیوا در قالب مُکتا(Mukta) پروردگار رستگاری جلوه‌گر شده، هرچند امروزه نیایشگاه را ساختمانهای مسکونی دربرگرفته‌اند ولی در ابتدا نیایشگاه درون باغ انبه‌ای به نام سیدارانیا(Siddharanya) جای داشته است. باور روامند بر این است که در دورۀ فرمانروایی یایاتی(Yayati) از دودمان سُماوامسی(Somavamsi) بنا گردیده است. وی بخشهای بزرگی از اُدیسا را بین سالهای950تا975میلادی در اختیار خود داشت. مجموعه از چند نیایشگاه شکل گرفته و از دیگر نیایشگاه‌های موجود در مجموعه می‌توان به لینگاراجا(Lingaraja)،پارسُرامسوارا(Parsuramesvara)و برامسوار(Bhrameswar) اشاره کرد. معماری نیایشگاه مُکتشوار از معماری بودایی تأثیر گرفته است. شکل و ساختار دروازۀ ورودی نیایشگاه یا تُرانا(Torana) را در هیچ نیایشگاه دیگر هندو نمی‌بینیم و این نشان می‌دهد که چگونه سبک و معماری هندو و بودایی روی یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند. روی دیوارهای نیایشگاه نقش برجسته‌های جالب توجهی از زنان زیبا که با نامهای ناگا(Nag) و ناگینی(Nagini) شناخته شده‌اند به چشم می‌خورند. این دو از ایزدبانوان آیین هندو هستند که به شکل موجودی نیمه انسان(زن) و نیمه مار و در حال اندیشیدن به نمایش درآمده‌اند. باور روامند بر این است که برای رسیدن به مُکتی(Mukti) یا رستگاری نیایش می‌کنند. بین مردم بومی و به ویژه زنان این باور وجود دارد که استخر مجموعه می‌تواند ناباروری زنان را درمان کند! از آب استخر مجموعه برای شستن ارابۀ رات یاترا(RathYatra) طی جشنواره‌ای که در ماه آوریل برگزار می‌شود و از آن ایزد شیوا است استفاده می‌شود.   

 

 

 

 

 

 

 

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر