آتش به جان «فیل‌خانه تهران» افتاد

شناسه خبر: 155970 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون چهارشنبه ۱۲ دي ۱۳۹۷, ۴۲ : ۲۱ : ۰۰
آتش به جان «فیل‌خانه تهران» افتاد
تنها فیل‌خانه تهران چندی پیش آتش گرفت و هم‌اکنون در وضعیت نامناسبی به‌ سر می‌برد.
۵۵آنلاین :

شاید برای تهرانی‌ها جالب باشد که بدانند زمانی در این کلانشهر، فیل‌خانه‌هایی بودند که همانطور که از نامشان مشخص است، محل نگهداری فیل‌ها بودند. از میان مجموع چند فیل‌خانه نادری که در ایران وجود داشت هنوز چندتایی باقی مانده و یکی از آنها در تهران در خیابان خیام است اما این بنای تاریخی نیز دارد از پا درمی‌آید.

می‌گویند، در انتهای خیابان خیام، تکیه و میدان و کاروانسرای بزرگی بود که آن را فیل‌خانه می‌نامیدند. از هنگامی که تهران پایتخت شد، همیشه یکی دو فیل جزء تشریفات سلطنتی قاجار در این محل بوده است. فیل‌خانه خیام اگر حفاظت می‌شد، می‌توانست تبدیل به یک بنای خاطره‌ساز با کاربری فرهنگی شود و قطعا برای تهرانی‌ها هم جالب خواهد بود که بدانند زمانی تعدادی فیل در این محل آمد و شد می‌کردند.

36

 در آن زمان، فیلبان‌باشی که عده‌ای فیل‌بان زیر دست داشت، فیل‌ها را هر روز جمعه برای تماشای مردم بیرون می‌آورد و معمولا عروس‌های خانواده‌های معروف دارالخلافه را سوار فیل می‌کردند و به خانه داماد می‌بردند که از میان عروس‌های مشهور که با فیل به خانه داماد آمد، می‌توان به عصمت‌الدوله دختر ناصرالدین شاه و عروس معیرالممالک بزرگ اشاره کرد.

تزیینات این خانه تاریخی زمانی بسیار زیبا بود اما  امروزه نه تنها این تزیینات ترک برداشته‌اند بلکه در آتشی که یک هفته پیش به پا شد تا حدودی از بین رفت.

 دلاور بزرگ‌نیا (مدیرکل میراث فرهنگی تهران) دراین خصوص به ایلنا گفت: حدود ۱۰ روز پیش شاهد آتش‌سوزی در فیل‌خانه بودیم که گفته می‌شود خسارت زیادی به بنا وارد نکرده است. البته این بنا از گذشته دارای تخریب‌هایی بود که باید مورد توجه قرار گیرد. ارزیابی خسارتی نداشتیم و اما آتش‌سوزی سریعا مهار شد و خسارت زیادی به بار نیاورد.

بزرگ‌نیا خاطرنشان کرد: باوجود علاقه‌مندی‌های زیادی که این روزها در میان مالکان خانه‌های تاریخی برای حفظ و صیانت از این آثار به وجود آمده و برخی مراکز فرهنگی درصدد خرید بناهای تاریخی و تغییر کاربری آنها هم‌شان بنا برآمده‌اند اما هنوز تعداد زیادی از صاحبان بناهای تاریخی هستند که ممکن است نسبت به اهمیت این بناهای تاریخی بی‌تفاوت باشند و بدشان نیاید که به هر دلیلی، آن بنای تاریخی رو به تخریب برود و خراب شود.

او با اشاره به آخرین بازدیدی که اعضای شورای شهر از فیل‌خانه داشتند، گفت: اخبار حاکی از آن است که شورای شهر و شهرداری به دنبال آن هستند که این بنای تاریخی را بخرند و مرمت کنند.

فیل‌خانه،‌ ملکی دوطبقه است که در هر طبقه سه اتاق در پشت و دو اتاق در سمت جنوب احداث شده و در وسط شاه نشین با شکل هندسی بیضی ایجاد شده است. این بنا دارای تزیینات گچ‌بری است و ستون‌های گچ‌بری شده دارد. داخل شاه‌نشین نیز سقف دارای تزیینات چوب است.


منبع : ایلنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دانشگاه‌های پرشمار، دانش‌آموخته‌های بیکار

تعداد دانشگاه‌ها در اغلب کشورهای پیشرفته جهان زیر ٥٠٠ است به‌طوری که آلمان ٤١٢، انگلیس ٢٩١، کانادا ٣٢٩، ایتالیا ٢٣٦ و هلند ٤٢٣ دانشگاه دارند و برخی کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئد، دانمارک، فنلاند و ... زیر ١٠٠ دانشگاه تأسیس کرده‌اند در دو سال گذشته، ایران با ۵۱ هزار و ۶۰۰ دانشجوی اعزامی جزو ۱۰ کشور نخست اعزام کننده دانشجو به دانشگاه‌های خارج قرار گرفته است

مدگرایی؛فرهنگی خالی و پوچ

در واقع مدگرایی اگر افراطی نباشد و از روی چشم و هم چشمی و رقابت های کودکانه و به سمت فرهنگ غربی و از بین بردن عزت نفس و ارزش‌های انسانی نباشد ایرادی ندارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بعد از بی آرتی ها، ال آرتی ها هم به تهران می آیند

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر