آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی در پونۀ هندوستان

شناسه خبر: 195478 سرویس: تصویر ، توسعه ، جهان ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸, ۴۱ : ۱۶ : ۰۰
آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی در پونۀ هندوستان
آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی در خیابان دستور مهر شهر پونه یا پونا در ایالت ماهاراشترا جای دارد.
۵۵آنلاین :

 

حمیدرضا سروری

آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی در خیابان دستور مهر شهر پونه یا پونا در ایالت ماهاراشترا جای دارد. این آتشکده در ماه خرداد سال1214یزدگردی برابر با 29نوامبر سال1844م، مورد بهره‌برداری قرارگرفته است. آتشکده به وسیلۀ جمشید جی‌جی بوی و برای استفادۀ پارسیان ساکن پونه ساخته شده است. اطراف آتشکده هم اتاقهایی برای اقامت موبدان زرتشتی که در آتشکده کار می‌کنند ساخته شده است. از نظر معماری نیز تناسب مناسب و خوبی بین سقف هرمی شکل بنا و ایوان ورودی وجود دارد. درفضای درونی آتشکده شیشه‌هایی رنگی به کار رفته که دارای نمادهای آیینی کیش زرتشتیست. همانند بسیاری دیگر از آتشکده‌های پارسیان در هند در این آتشکده هم چندین و چند عکس از بزرگان پارسی هندوستان به نمایش درآمده است. آتشکده‌ها بنا بر اهمیت نوع آتشی که در آنهاست، به سه دسته تقسیم می شوند: آتش بهرام، آدُران و دادگاه. آتشی که در آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی می سوزد آتش آدُران است.


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

گرگ های اقتصاد

کسانی می گویند در کشورهایی که به صورت سنتی در آن ها کشاورزی رواج داشته است بر خلاف آن هایی که در گذشته دامدار بوده اند, نگاه های متفاوتی نسبت به گرگ وجود دارد, دسته نخست گرگ را مثبت تصویر می کنند, زیرا بقیه حیواناتی را که به مزارع آن ها آسیب می زدند و محصولاتشان را ضایع می کردند می خورد و به نوعی نگهبان کشاورزان به حساب می آمد, اما دسته دوم به دلایل روشن چندان دل خوشی از گرگ ها نداشتند, زیرا دارایی شان را از بین می برد. فارغ از صحت و سقم چنین ادعاهایی امروز آن قدر فرهنگ ها در هم شده اند که در هر کشوری با هر پیشینه ای همه جنس دیدگاهی پیدا می شود.

می‌ترسند کلاه سرشان برود!

آنقدر بازار ایران بی‌در و پیکر است که وقتی بنزین گران می‌شود، ماشین هم گران می‌شود. در این بازار از مردم چه انتظاری می‌شود داشت. در بازار بی‌اعتمادی نمی‌شود دنبال اعتماد گشت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: قطع اینترنت و ماجرای اینترنت ملی

ویدئو : چرا موتورهای جستجو گر ایرانی، پاسخگوی نیازهای مردم نبود؟

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر