نتیجه‌ای یافت نشد.

"کمتر خوراکی دور بریزیم"

شناسه خبر: 171731 سرویس: NGO ، توسعه ، اجتماعی ، گوناگون شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۰۰ : ۰۱ : ۰۰
"کمتر خوراکی دور بریزیم"
در حالی که در جهان حدود ۸۲۱ میلیون انسان از گرسنگی رنج می‌برند آمار نشان می‌دهد که سالانه بیش از یک و نیم میلیارد تُن مواد خوردنی دور ریخته می‌شود.
۵۵آنلاین :

 بسیاری از مردم همین که می‌بینند تاریخ مصرف یک خوراکی گذشته است، آن را دور می‌ریزند در حالی که در مورد برخی از مواد غذایی این شیوه مصرف درست نیست.

برخی از خوراکی‌ها به سرعت فاسد نمی‌شوند و تا چند روز یا حتی چند هفته پس از تاریخ مصرفِ روی آنها هم قابل استفاده هستند. بهتر است نه تنها به تاریخ، بلکه به رنگ و شکل و مزه یک خوراکی هم توجه کنیم. 

 

از محل، کالا بخرید

بهتر است میوه و سبزی را تازه تازه از بازار بخریم. کالاهایی که از محل می‌خریم، دیرتر فاسد می‌شوند. 

خوراکی‌های زشت را بخرید

سبزیجات و میوه‌های زیادی هستند که قبل از رسیدن به بازار یا فروشگاه دور ریخته می‌شوند، تنها به این علت که قشنگ و خوش‌فرم نیستند. یادمان باشد که مزه و خواص خیار، هویج یا سیب‌های ریز و دفورمه هیچ فرقی با میوه‌ها و سبزی‌های خوش‌فرم ندارد.

شیوه نگه‌داری صحیح

نگه داشتن خوراکی درون یا بیرون یخچال می‌تواند در عمر آن مؤثر باشد. موادی مانند رشته، آرد، نشاسته، بلغور و برنج را باید در جای خشک و تاریک نگهداری کرد. گوجه فرنگی و مرکبات در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. کاهو و سبزی سالاد را باید در پارچه مرطوب پیچید. میوه و لبنیات را باید همیشه در یخچال جای داد. 

به اندازه نیاز خرید کنیم

پیش از خرید همیشه فکر کنیم قصد داریم چه خوراکی بپزیم و برای آشپزی چه چیزهایی لازم داریم، تا بی جهت زیادی خرید نکنیم. گوشت و میوه و سبزی خیلی زود فاسد می‌شوند، پس فقط وقتی آنها را بخریم که باید زود مصرفشان کنیم. 

خلاقیت در استفاده از مواد پس‌مانده

اصولا نباید بیش از حد نیاز غذا بپزیم. اگر غذا اضافه آمد، می‌توان آن را در وعده دیگری مصرف کرد یا در فریزر گذاشت. گاهی می‌توان با کمی خلاقیت از غذاهای پس‌مانده، یک خوراکی تازه سرهم کرد، یا آنها را در چیزهایی مثل سوپ و آش به کار برد. 

از فساد سریع خوراکی‌ها جلوگیری کنید

غذای پخته بیشتر دوام می‌آورد. خیلی از میوه‌ها و سبزیجات را می‌توان با پختن بر عمرشان افزود و سالم نگه داشت. میوه‌های پخته را می‌توان مربا کرد و سبزیجات پخته به راحتی در غذاهای جورواجور مصرف می‌شوند. 


منبع : عصرایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

يك كتاب مستهجن منتشر شد؟!

خانه منوچهر بديعي در كُردان معماري خاصي دارد،‌ از همان درِ حياط كه پيچ‌درپيچ به درِ خانه مي‌رسيم مي‌فهميم خانه بديعي نقشه‌راه مي‌خواهد و راه‌بلدي.

شفافیت سیاست، مانع کج فهمی عمومی

تعداد سیاستگذاری ها تحت تاثیر عوامل مختلف رسانه ای، ابهام، امنیتی بودن و غیره مورد کج فهمی واقع میشود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر