CNN: ایران اروپا رادر تنگنا قرار داده است

شناسه خبر: 180017 سرویس: توسعه ، گوناگون دوشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۸, ۰۵ : ۱۹ : ۰۰
CNN: ایران اروپا رادر تنگنا قرار داده است
شبکه خبری CNN آمریکا به دنبال تصمیم ایران در افزایش درصد غنی سازی اورانیوم گزارش داد: اکنون اروپا هرچه بیشتر در تنگنا قرار گرفته است.
۵۵آنلاین :

سی ان ان امروز (دوشنبه) در این گزارش افزود: آمریکا در یکسال گذشته علاوه بر خروج از توافق هسته ای، تحریم ها یی را علیه ایران از سرگرفت و اکنون تهران پاسخ داده و حال برای دومین بار از افزایش سطح خلوص غنی سازی اورانیوم خبر می دهد.

"نیک پتن والش" (Nick Paton Walsh) خبرنگار سی ان ان از لندن گزارش داد: این دومین اعلام ایران درکاستن از تعهدات خود از برجام است که این بار اندکی خطرناک تر از گذشته است.

وی ادامه داد: ایران می گوید قادر است خلوص غنی سازی را که اکنون ۳.۶۷ درصد است بالا تر ببرد اما این اتفاق با خلوص غنی سازی ۹۰ درصد که برای ساخت سلاح هسته ای کاربرد دارد، فاصله بسیاری خواهد داشت.

والش افزود: آنچه که ایران در کاستن از تعهدات برجامی خود جستجو می‌کند، فشار آوردن به کشورهای اروپایی امضا کنندگان برجام است تا راهی برای کاستن از تحریم‌هایی که با خروج آمریکا تشدید شد، فراهم کنند.

خبرنگار سی ان ان گفت: اکنون با لحظه مشکل سازی مواجه ایم از یک سو این را می‌توان اقدامی نمادین از سوی ایران دانست ولی در برخی موارد بسیار تهدید کننده است و پرسش این است که بعد چه خواهد شد.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه روز گذشته (یکشنبه) در نشست خبری مشترک با «علی ربیعی» سخنگوی دولت و «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی از اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد و گفت: امروز در پایان زمان شصت روزه، گام نخست کاهش تعهدات برجامی برداشته شد و به طور رسمی از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور می‌کنیم.

وی افزود: از آنجایی که خواسته‌های ما در توافق هسته‌ای تحقق نیافت، گام دوم خود را شروع کردیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این ارتباط به ارسال نامه‌ای از سوی آقای ظریف به خانم موگرینی اشاره کرد و افزود: «در این نامه بندهایی که در برجام درباره غلظت غنی‌سازی آمده است را اعلام کردیم که دیگر رعایت نمی‌کنیم و غلظت غنی‌سازی را افزایش خواهیم داد.»

این دیپلمات در عین حال خاطرنشان ساخت: حرکت ما به گونه‌ای است که فرصت برای گفت وگو، دیپلماسی و تعامل در این مدت فراهم شود.

عراقچی تصریح کرد: اگر از این فرصت استفاده نشود، نباید کسی در تصمیم ایران تردید کند که کاهش روند تعهدات ادامه می‌یابد.

کاهش تعهدات برجامی ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پس از اعلام رسمی گام دوم برجامی ایران، در توئیتی نوشت: همه این گام‌ها فقط از طریق پایبندی سه کشور اروپایی قابل بازگشتند.

وی، این گام دوم جبرانی ایران را منطبق با پاراگراف ۳۶ برجام اعلام کرد و افزود: ما این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که به اتخاذ اقدامات جبرانی قانونی در چارچوب برجام برای حفاظت از منافع خود برابر تروریسم اقتصادی آمریکا ادامه دهیم. «همه این گام‌ها فقط از طریق پایبندی سه کشور اروپایی قابل بازگشت است».


منبع : اقتصاد نیوز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه اینفلوئنسر شویم؟

واقعیت آنکه، ما نیاز داریم تا از برخی از سازوکارهای پشت پرده ستاره های اینستاگرامی آگاه شویم. این متن شاید در قسمت هایی تلخ و یا شاید هم سطحی به نظر آید ولی قصد آن صرفا ارتقاء آگاهی های عمومی درباره مسائل این روزهای ما در فضای مجازی است.

چرا رابطه آمریکا و ایران راه به جایی نمی برد؟

بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ کمتر کسی فکر می کرد پرتلاطم ترین دوران روابط ایران و آمریکا در دوره ریاست جمهوری او اتفاق بیفتد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : «دیوار آدامس» سیاتل؛ از زباله‌دانی تا اثری هنری

ویدئو : امید داشتن عین قدرت است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر