6 هزار صادرکننده از عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما معاف شدند

شناسه خبر: 153219 سرویس: کسب و کار ، اقتصادی ، گوناگون شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷, ۳۱ : ۲۰ : ۰۰
6 هزار صادرکننده از عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما معاف شدند
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : 6 هزار صادرکننده از 8 هزار صادرکننده کشور که درآمدی کمتر از یک میلیون دلار داشتند از عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما معاف شدند.
۵۵آنلاین :

رضا رحمانی شامگاه شنبه در جمع فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی در اتاق بازرگانی تبریز با بیان اینکه تنها 2 هزار صادرکننده که درآمد بیش از یک میلیون دلار داشتند ملزم به عرضه ارز در این سامانه شدند، افزود: بخشی از نیازهای صنعتی کشور هم از این درآمدهای ارزی تامین می شود.
وی با بیان اینکه همانند زمان دفاع مقدس همه باید برای حفظ این سنگرها تلاش کنند، ادامه داد: تامین نقدینگی یکی از مهمات این جنگ است و بانک ها در اولویت تامین این مهمات هستند.
رحمانی با اشاره به اینکه دولت پس از تامین کالاهای اساسی اولویت خود را تامین مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید قرار داده است، گفت: ارز حاصل از صادرات واحدهای پتروشیمی، فولاد و مس برای تداوم تولید واحدهای تولیدی تزریق می شود.
وی با تاکید بر رفع موانع تولید گفت: توقع ما از تبریز به واسطه ظرفیت های اقتصادی و صنعتی، پیشتازی در این جنگ اقتصادی است.
وزیر صمت با بیان اینکه دشمن از طریق اعمال تحریم ها و با سخت کردن شرایط فعالیت تولیدی و تسهیل تجارت کالاهای لوکس درصدد خالی کردن خزانه کشور ما و افزایش فاصله طبقاتی بود، اظهار داشت: برای مقابله با دشمن، نیازمند روحیه جهادی همانند زمان دفاع مقدس هستیم.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «امروز مسئله تولید و حفظ حیات کارخانه ها و اشتغال جهاد است»، گفت: حفظ و تثبیت اشتغال اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
رحمانی گفت: هر چند بخشی از مواد اولیه واحدهای تولیدی از خارج تهیه می شود، اما در زمینه مواد اولیه شیمیایی، مس و آلومینیوم بیش از نیاز کشور تولید می کنیم و مشکلی وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه نخست امسال تقاضا برای مواد شیمایی 3 برابر افزایش یافت، این تقاضا را غیرواقعی عنوان کرد و گفت: بر این اساس به نظر می رسد تغییر ناگهانی برخی مقررات که تجار و فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه می کند، گریزناپذیر است .
رحمانی با بیان اینکه طرح شناسایی ظرفیت های تولید ملی از سال گذشته شروع شده و اکنون با نهایی شدن آن اطلاعات کاملی از واحدهای تولیدی کشور داریم، اعلام کرد: آذربایجان شرقی در رتبه چهارم واحدهای صنعتی کشور قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در این استان 740 طرح صنعتی معدنی با پیشرفت بیش از 60 درصد در حال اجراست، گفت: باید برای بهره برداری هر چه سریع تر از این طرح ها تلاش شود.
وی مس، آلومینا و خودرو را از ظرفیت های بالقوه استان آذربایجان شرقی دانست و بر راه اندازی صنایع پائین دستی مس و آلومینا تاکید کرد.
رحمانی افزایش 400 میلیون دلاری صادرات استان آذربایجان شرقی را امید بخش دانست و گفت: افزایش نرخ ارز، صادرات را توجیه پذیر کرده و موجب افزایش درآمدهای صادراتی شده است .
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در صحنه جنگ با دشمن، سنگرهای امروز واحدهای تولیدی هستند، گفت: تعطیلی هر واحد تولیدی صنعتی به منزله اشتغال آن واحد توسط دشمن است.
رئیس انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان شرقی هم نبود راهبرد، پرداخت نشدن یارانه انرژِی به صنعت و مناسب نبودن فضای کسب و کار را از مشکلات اساسی بخش تولید عنوان کرد و گفت: دولت به جای حمایت گری باید در جهت تسهیل گری تلاش کند.
سیدباقر شریف زاده با بیان اینکه ریشه مشکل رشد نایافتگی بازارهای مالی سرمایه ای است، گفت: دولت با فراهم کردن بستر این بازارها می تواند به رونق تولید کمک کند.
وی مقررات زدایی از جمله مقرراتی را که جنبه حماتی دارند، ضروری دانست و گفت: شکوفایی دولت نیازمند راهبردی مشخص است.
این فعال صنعتی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی بدون اسلحه نمی توان جنگید، یادآوری کرد: بسیاری از تولیدکننده ها با مشکل ثبت سفارش کالا و بروکراسی در ترخیص گمرکی کالا مواجهند.
وی با بیان اینکه سهم تسهیلات مانده صنعت از 31 به 13 درصد رسیده است، اظهارداشت: تحریم ها با هدف لطمه زدن به مشاغل تولیدی و صنعتی اعمال می شود و عده ای با وارد کردن کالاهای تجملی با ارز دولتی در واقع در زمین دشمن بازی می کنند.
شریف زاده با بیان اینکه بالاترین رقم مالیاتی را بخش صنعت می پردازد، گفت: هر روز شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای صنعتی هستیم و این به منزله از دست دادن سنگرهای اقتصادی است.
وی با اشاره به اینکه ارز ثانویه و نیمایی را سازمان ها و ارگان های دولتی با سهم 80 درصدی در صادرات کشور باید تامین کنند، افزود: این در حالی است که چشم به سهم 20 درصدی بخش خصوصی دوخته شده است.
شریف زاده با اشاره به اینکه تولیدکننده ها تبدیل به تامین کننده منابع مالی مشتریان خود شده اند، حذف پیمان سپاری را خواستار شد.
رئیس اتاق بازرگانی تبریز هم با بیان اینکه پیمان سپاری موجب بی نظمی در صادرات شده است، یادآوری کرد: قیمت ارز سه برابر شده است در حالیکه قیمت پایه صادراتی تغییر نکرده و با همان نرخ 2500 تومان اعمال می شود.
صمد حسن زاده با اشاره به مشکلاتی که بخشنامه های خلق الساعه برای بنگاه های تجاری و اقتصادی ایجاد می کند، پیشنهاد کرد در تغییر قوانین و مقررات اقتصادی با نمایندگان تشکل های بخش خصوصی مشاوره شود.
وی رعایت انصاف را از طرف تولیدکننده هایی که از ارز دولتی استفاده و کالای تولیدی خود را با نرخ ارز بازار محاسبه می کنند، ضروری دانست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر خود به آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان دیدار، از چند واحد صنعتی و تولیدی دیدن و واحد صنعتی تولید فولاد شهریار تبریز افتتاح کرد.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر