نتیجه‌ای یافت نشد.

ویکی پدیا سرزمین مجهولات نیست!

شناسه خبر: 91552 سرویس: فناوری جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵, ۰۳ : ۱۷ : ۰۰
ویکی پدیا سرزمین مجهولات  نیست!
مدیر ویکی پدیای فارسی در حاشیه همایش سالیانه ویکی پدیا در اهواز عنوان کرد : ویکی پدیا بر پایه آخرین سیستم های منبع دهی ارائه شده کار می کند و همچنین هیچ موردی را بدون اثبات نمی پذیرد و اثبات موارد در ویکی پدیا هم بر پایه منابع دفاع پذیر و غیر خودنوشته است همچنین تمام مواردی که در ویکی پدیا درج می گردد توسط دهها نفر از سطوح کاربری نویسندگان و گشت زنان ارزیابی می گردد و شاید حتی مقالات قدیمی آن در صورتی که اثبات گردد دیگر سرشناسی لازم را ندارند از محیط ویکی پدیا زدوده شود
۵۵آنلاین :

 محسن سالک با اشاره به مطالب بی پایه و اساس منتشر شده در روزنامه وطن گفت: خیلی از اشخاص هستند که بدون داشتن سرشناسی لازم اقدام به درج مقاله برای خود در ویکی پدیا می کنند و این مقالات بعد از اطلاع به نگارنده سریعا از ویکی پدیا حذف می گردند ، از نظر ویکی پدیا سرشناسی حرف اول را می زند ، تعجب می کنم برخی از دوستان که اطلاعات کافی در خصوص ویکی پدیا ندارند در خصوص آن نظر می دهند و اسم خود را هم پژوهشگر می گذارند، از نظر کاربران ویکی پدیا هر کسی که دارای سرشناسی و سرآمدی در یک حوزه از علم است می تواند در خصوص آن علم نظریه بدهد. 
 
وی اظهار داشت : اما در طرف مقابل  این پدیده جهانی ویکی پدیا، کسانی هم هستند که با اطلاعات غیر قابل استناد خود و بر اساس مجهولات و حدسیات حرف هایی میزنند اما این سخنان برای ویکی پدیا نه منبع حساب می شود و نه می توان توجهی به آنها داشت و باید گفت که ویکی پدیا سرزمین مجهولات و حدسیات نیست. 
 
عضو شورای ویکی مدین های ایرانی گفت: ما از منظر حرفه ای ارتباطات و رسانه ، روزنامه هایی که هر گونه مورد غیرعلمی را منتشر می کنند را روزنامه های زرد می خوانیم و وطن امروز هم از این قاعده مستثنا نیست. 
 
وی در خصوص نحوه شکل گیری پدیده دانشنامه نویسی به سبک ویکی پدیا که تمام جوامع و زبان ها را دور هم جمع کرده اشاره کرد و افزود: ما بر این عقیده هستیم که دانشنامه ویکی پدیا  با وجود خیل عظیم کاربران و مخاطبان خود در اول مسیر خود قرار دارد و با توسعه و پیشرفت روزانه خود بعنوان بزرگترین تجمع آنلاین متخصصان و فرهیختگان تبدیل خواهد شد. 
 
این مدیر ویکی پدیای فارسی بیان کرد: امروز تمام جامعه از اطلاعات ویکی پدیا استفاده می کنند هر مسافری قبل از سفر، هر هموطن قبل از هر خدماتی به ویکی پدیا مراجعه می کند و هر تشنه اطلاعاتی روزانه بارها و بارها در ویکی پدیا به جستجوی جواب اطلاعات خود است، جالب است بدانید 75 % جستجوهای انجام شده که به ویکی پدیا ارجاع میشود از مراکز علمی و دانشگاهی است و این مورد نشان میدهد جامعه مخاطبان و کاربران ویکی پدیای ما همان جامعه علمی و دانشگاهی است که در مسیر افزایش دانش بشری گام بر میدارند. 
  
و از سوی دیگر ویکی پدیای فارسی نیز با ورود این عزیزان فرهیخته و دانشگاهی به ویکی پدیا که امسال برای اولین بار برنامه پیشرفته و منحصر به فرد ( برنامه آموزشی ویکی پدیا) را بعد از سال ها تست و ارزیابی به اجرا گذاشته است که می تواند مورد توجه اساتید و مربیان دانشگاهی و خیل عظیم دانشجویان قرار گیرد. 
 
وی در پایان با اظهار امیدواری برای ارتقای وضعیت دانشنامه نویسی آنلاین گفت : باید همگی تلاش کنیم تا قطره ای به دریای خروشان علم و دانش اضافه کنیم 
 
لازم بذکر است که همایش ویکی پدیای فارسی برای اولین بار در کشور به میزبانی اهواز و از سوی انجمن علمی دانشجویی تاریخ با همکاری مدیریت امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران، استانداری خوزستان و ویکی مدیای ایران و دیگر مراکز علمی و فناوری کشور در تاریخ 13 و 14  آذرماه 1395 در اهواز برگزار گردید.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پیامی که نخست وزیر پاکستان از مزار نادرشاه مخابره کرد/درود بر فاتح هند

نخست وزیر تازه پاکستان به ایران سفر کرد اما به جای حضور در تهران سفرش را از مشهد و مزار امام رضا(ع) آغاز کرد تا ابتدا دل شیعیان را به دست آورده و از آنها که بابت حملات انتحاری کویته آسیب دیده‌اند دلجویی کند، اما بار سیاسی سفر «کاپیتان» به مشهد با این زیارت تمام نشد چرا که بلافاصله او خواست بر مزار فاتح هند، نادرشاه افشار حاضر شود تا از دور برای مودی که این روزها پاکستان را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کرده خط و نشان بکشد، البته «عمران خان» با زیارت امام رضا(ع) برای مسلمانان هند پیام دوستی فرستاد و سپس پیام سیاسی‌اش را برای مودی با حضور در کنار مزار نادرشاه ارسال کرد تا هم با مردم مسلمان هند ابراز دوستی کرده باشد و هم برای نخست وزیر جنگ‌طلب هندوستان یادآوری کند که اگر قرار بر پاسخ به جنگ‌افروزی باشد سرنوشت هند مانند زمان افشاریان خواهد شد. لازم به یادآوری است که نادر شاه تنها سرداری در تاریخ نظامی جهان است که مسکو و دهلی را فتح کرد.

بحران حکمرانی

ادغام باید به معنی فیصله بانک های مشکل دار یا ناکام باشد. فرقی ندارد ادغام بانک های متعلق به نیروهای مسلح باشد یا ادغام بانک های غیردولتی و خصوصی.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر