ویکی پدیا سرزمین مجهولات نیست!

شناسه خبر: 91552 سرویس: فناوری جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵, ۰۳ : ۱۷ : ۰۰
ویکی پدیا سرزمین مجهولات  نیست!
مدیر ویکی پدیای فارسی در حاشیه همایش سالیانه ویکی پدیا در اهواز عنوان کرد : ویکی پدیا بر پایه آخرین سیستم های منبع دهی ارائه شده کار می کند و همچنین هیچ موردی را بدون اثبات نمی پذیرد و اثبات موارد در ویکی پدیا هم بر پایه منابع دفاع پذیر و غیر خودنوشته است همچنین تمام مواردی که در ویکی پدیا درج می گردد توسط دهها نفر از سطوح کاربری نویسندگان و گشت زنان ارزیابی می گردد و شاید حتی مقالات قدیمی آن در صورتی که اثبات گردد دیگر سرشناسی لازم را ندارند از محیط ویکی پدیا زدوده شود
۵۵آنلاین :

 محسن سالک با اشاره به مطالب بی پایه و اساس منتشر شده در روزنامه وطن گفت: خیلی از اشخاص هستند که بدون داشتن سرشناسی لازم اقدام به درج مقاله برای خود در ویکی پدیا می کنند و این مقالات بعد از اطلاع به نگارنده سریعا از ویکی پدیا حذف می گردند ، از نظر ویکی پدیا سرشناسی حرف اول را می زند ، تعجب می کنم برخی از دوستان که اطلاعات کافی در خصوص ویکی پدیا ندارند در خصوص آن نظر می دهند و اسم خود را هم پژوهشگر می گذارند، از نظر کاربران ویکی پدیا هر کسی که دارای سرشناسی و سرآمدی در یک حوزه از علم است می تواند در خصوص آن علم نظریه بدهد. 
 
وی اظهار داشت : اما در طرف مقابل  این پدیده جهانی ویکی پدیا، کسانی هم هستند که با اطلاعات غیر قابل استناد خود و بر اساس مجهولات و حدسیات حرف هایی میزنند اما این سخنان برای ویکی پدیا نه منبع حساب می شود و نه می توان توجهی به آنها داشت و باید گفت که ویکی پدیا سرزمین مجهولات و حدسیات نیست. 
 
عضو شورای ویکی مدین های ایرانی گفت: ما از منظر حرفه ای ارتباطات و رسانه ، روزنامه هایی که هر گونه مورد غیرعلمی را منتشر می کنند را روزنامه های زرد می خوانیم و وطن امروز هم از این قاعده مستثنا نیست. 
 
وی در خصوص نحوه شکل گیری پدیده دانشنامه نویسی به سبک ویکی پدیا که تمام جوامع و زبان ها را دور هم جمع کرده اشاره کرد و افزود: ما بر این عقیده هستیم که دانشنامه ویکی پدیا  با وجود خیل عظیم کاربران و مخاطبان خود در اول مسیر خود قرار دارد و با توسعه و پیشرفت روزانه خود بعنوان بزرگترین تجمع آنلاین متخصصان و فرهیختگان تبدیل خواهد شد. 
 
این مدیر ویکی پدیای فارسی بیان کرد: امروز تمام جامعه از اطلاعات ویکی پدیا استفاده می کنند هر مسافری قبل از سفر، هر هموطن قبل از هر خدماتی به ویکی پدیا مراجعه می کند و هر تشنه اطلاعاتی روزانه بارها و بارها در ویکی پدیا به جستجوی جواب اطلاعات خود است، جالب است بدانید 75 % جستجوهای انجام شده که به ویکی پدیا ارجاع میشود از مراکز علمی و دانشگاهی است و این مورد نشان میدهد جامعه مخاطبان و کاربران ویکی پدیای ما همان جامعه علمی و دانشگاهی است که در مسیر افزایش دانش بشری گام بر میدارند. 
  
و از سوی دیگر ویکی پدیای فارسی نیز با ورود این عزیزان فرهیخته و دانشگاهی به ویکی پدیا که امسال برای اولین بار برنامه پیشرفته و منحصر به فرد ( برنامه آموزشی ویکی پدیا) را بعد از سال ها تست و ارزیابی به اجرا گذاشته است که می تواند مورد توجه اساتید و مربیان دانشگاهی و خیل عظیم دانشجویان قرار گیرد. 
 
وی در پایان با اظهار امیدواری برای ارتقای وضعیت دانشنامه نویسی آنلاین گفت : باید همگی تلاش کنیم تا قطره ای به دریای خروشان علم و دانش اضافه کنیم 
 
لازم بذکر است که همایش ویکی پدیای فارسی برای اولین بار در کشور به میزبانی اهواز و از سوی انجمن علمی دانشجویی تاریخ با همکاری مدیریت امور فرهنگی دانشگاه شهید چمران، استانداری خوزستان و ویکی مدیای ایران و دیگر مراکز علمی و فناوری کشور در تاریخ 13 و 14  آذرماه 1395 در اهواز برگزار گردید.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک «بوچانی» در ایران زندگی می‌کند؟

یوسف علیخانی بعد از اعلام انتشار نسخه فارسی رمان بهروز بوچانی نوشت: از صبح سردرد گرفتم؛ از بس به این فکر کردم که چند نفر کارهای حسین شکربیگی نویسنده ایلامی را خوانده‌اند؟!

روز جهانی زبان مادری

کسانی که در تهران زندگی می‌کنند و از یک منطقه‌ای از ایران آمده‌اند که زبان مادری آنها غیر از فارسی است، با معضلی بزرگ در برخورد با فرزندهایشان مواجه بوده‌اند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر