10 نکته‌ای که باید درباره زندگی ملوانان و دریانوردان ایرانی بدانید: از درآمد تا سختی کار

شناسه خبر: 122762 يكشنبه ۲۴ دي ۱۳۹۶, ۳۸ : ۱۰ : ۰۰
10 نکته‌ای که باید درباره زندگی ملوانان و دریانوردان ایرانی بدانید: از درآمد تا سختی کار
رده‌بندی ملوانان کسانی که روی کشتی کار می‌کنند، چند گروهند؛ یک گروه ملوان، افسران اول و دوم و سوم و در رأس همه اینها، کاپیتان قرار دارد. کاپیتان مسئول تمام اتفاقات روی کشتی است
۵۵آنلاین :

- رده‌بندی ملوانان کسانی که روی کشتی کار می‌کنند، چند گروهند؛ یک گروه ملوان، افسران اول و دوم و سوم و در رأس همه اینها، کاپیتان قرار دارد. کاپیتان مسئول تمام اتفاقات روی کشتی است

- سخت‌ترین کار کشتی به عهده ملوان‌هاست.افسران عرشه فعالیت راحت‌تری دارند، موتورخانه مهمترین بخش کشتی است، در میان کارکنان کشتی، کارورزها هم هستندکه باید دوره‌های ١٢ ماهه‌شان را روی کشتی بگذرانند.

- تنها افسران و کاپیتان اجازه دارند که همسران‌شان را به کشتی بیاورند، تعداد زنان روی کشتی هم نباید بیشتر از ٤، ٥ نفر شود.

- خطر همیشه بیخ گوش کارکنان کشتی است، تصادف با صخره یا کشتی دیگری،  بی‌احتیاطی،  نقص فنی ،‌آتش‌سوزی و شرایط جوی. حمله دزدان دریایی را هم باید به همه این حوادث اضافه کرد

- درآمد یک ملوان روی کشتی:  از سه ‌میلیون تومان شروع می‌شود. البته برای کشتی‌های اقیانوس‌پیما.کادر کشتی‌های نفتکش حقوق بیشتری می‌گیرند. بالاترین حقوق کادر کشتی هم به کاپیتان تعلق می‌گیرد.کاپیتان علاوه بر سه ‌میلیون تومان حقوق، ٥ ‌هزار و ٣٠٠ دلار هم حق ماموریت می‌گیرد .حق ماموریت را تمام کادر کشتی می‌گیرنداما بالا و پایین دارد.

- کارکنان کشتی از دو هفته تا دو ماه روی دریا هستند. یک نفتکش از ایران تا چین، ٢٥روز در راه است،اما یک کانتینر تجاری همین مسیر را ١٤روزه می‌رود

- کار و استراحت: کارکنان دریا دوره استراحت دارند کادر کشتی‌های تجاری به ازای هر یک ماه که به دریا می‌روند، ١٣روز مرخصی دارند؛ کادر نفتکش‌ها برای هر سه ماه کار، دو ماه مرخصی دارند. 

- دریانوردان سال‌های سخت تحریم حدود ٨ ماه حقوق نگرفتند و کشتی‌ها خوابیده بود. 

- حقوق بازنشستگی:  فقط ٣، ٤‌میلیون تومان است، و برای همین پس از بازنشستگی دوباره به کار روی دریا برگردند.

-  تمام آنهایی که روی کشتی کار می‌کنند باید بیمه داشته باشند، این یکی از قوانین اصلی سازمان جهانی دریانوردی است و وزارت کار هم آن را پذیرفته.کارفرما باید همه کارکنان را بیمه کند، به غیر از آن، کارکنان و کشتی تحت ‌پوشش بیمه سوانح هم هستند/


منبع : فرارو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر