نتیجه‌ای یافت نشد.

۵ نکته که احتمالا درباره بیماران روانی نمی‌دانیم

شناسه خبر: 147308 سرویس: اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷, ۴۸ : ۰۰ : ۰۰
۵ نکته که احتمالا درباره بیماران روانی نمی‌دانیم
بیماران روانی با آنچه که در فیلم‌ها و داستان‌های جنایی دیده‌ایم، تفاوت دارند. درمورد بیماران روانی در دنیای پیرامونمان چقدر می‌دانیم؟
۵۵آنلاین :

 

 روانشناسی به‌نام ویلانل در یک برنامه تلویزیونی در شبکه‌ی BBC که در ارتباط با یک تروریست روانپریش بود، خطاب به سرویس امنیتی گفت:

هرگز نباید یک بیمار روانی را، روانی خطاب کرد. این موضوع بسیار آن‌ها را آزار می‌دهد.

سپس لب­‌های او بر اثر ناراحتی و تأسف شروع به لرزش کرد. اکثر مردم فکر می‌کنند که می­‌دانند روانپریش یا بیمار روانی به چه کسی اطلاق می­‌شود: کسی که احساسی ندارد؛ یا کسی که احتمالا حیوانات را برای سرگرمی‌ شکنجه و آزار می‌­دهد. اما در اینجا به ۵ موردی اشاره می‌کنیم که احتمالا درمورد بیمارن روانی نمی­‌دانید.

۱. همه‌ ما یک بیمار روانی درون خودمان داریم

روانپریشی یک طیف است و همه‌ی ما در جایی از آن طیف قرار داریم. اگر تا به حال کمبود احساس گناه یا رنج را تجربه کرده‌اید، احساس همدلی با کسی نداشته‌اید یا کسی را فریب داده‌­اید تا آنچه را که می‌­خواهید به‌ دست آورید (آخرین مصاحبه‌ی شغلیتان را به یاد آورید!)، شما نیز علایم یک روانپریش را از خود نشان داده‌اید. شاید هم در شرایط خاصی شجاع و جسور بوده باشید یا اینکه ریسک‌های بزرگی را به جان خریده باشید که این موارد هم باز نشان‌دهنده علایم روانپریشی است.

۲. همه‌ی روانپریشان لزوما «روانی» نیستند

پاتریک بتمن در فیلم روانی آمریکایی و‌ هانیبال لکتر در فیلم سکوت بره‌ها نمونه‌های بیماران روانی در فرهنگ عامه هستند. با این حال باید موضوعی را روشن کنیم: درست است که قاتلان سریالی، روانپریش هستند؛ اما اکثریت قریب به اتفاق روانپریش‌ها یا سایکوپات‌ها، قاتلان سریالی نیستند. روانپریشان حدود یک درصد از جمعیت عمومی‌ را تشکیل می‌دهند و می‌توانند اعضای مولد جامعه باشند. فقدان احساساتی مانند اضطراب و ترس، به آنها کمک می‌کند تا در شرایط وحشت‌زا و بحرانی آرام باشند.

آزمایش‌ها نشان داده‌­اند که آنها پاسخ به وحشت‌زدگی را تا حد زیادی کاهش داده‌اند. اگر کسی شما را در حال تماشای یک فیلم ترسناک، بترساند، احتمالا پاسخ اضطراب‌آلود و اغراق آمیزی نشان خواهید داد؛ به‌ عبارت دیگر شما از پوسته‌ی خود خارج ‌می‌شوید. روانپریش‌­ها در چنین شرایطی ترس کمتری را بروز می‌دهند. داشتن چنین خصوصیتی که موجب حفظ آرامش در شرایط بحرانی می‌­شود، در صورتی که فرد یک سرباز، جراح یا عضوی از نیروهای ویژه باشد، خصوصیتی بسیار مفید تلقی خواهد شد. افراد روانپریش همچنین می‌توانند بسیار جذاب باشند (هرچند فقط به‌ صورت سطحی). آنها دارای خصوصیت ریسک‌پذیری بسیار بالا، هدف‌گرا، متمرکز و دارای قدرت تصمیم­‌گیری­‌های جسورانه هستند. این مسئله باعث می‌­شود که آنها برای محیط‌­هایی مانند وال استریت، اتاق جلسات و پارلمان مناسب باشند.

۳. روانپریشان ترجیح می‌دهند در شهرها زندگی کنند

روانپریشان بیشتر در شهرها یافت می‌­شوند. آنها چیزی را ترجیح می‌دهند که روانکاوان تحت عنوان استراتژی تاریخ زندگی سریع می‌­نامند. به این ترتیب آنها تمرکز خود را بر افزایش روابط کوتاه‌مدت و شمار شرکای عاطفی زیاد می‌­گذارند تا روابط بلندمدت. این استراتژی به افزایش ریسک‌پذیری و خودخواهی آن‌ها مرتبط است. همچنین شهرها فرصت­‌های بهتر و بیشتری را برای برقراری ارتباط با افراد بیشتر برای آنها فراهم می­‌کنند. آنها همچنین در شهرها می‌­توانند به‌صورت ناشناس باقی بمانند. حضور در اجتماعات شهری خطر ابتلا به افسردگی در آنها را کاهش می‌­دهد.

مقاله‌های مرتبط:

هر آنچه باید درباره بیماری زوال عقل و آلزایمر بدانیم

۴. روانپریشان زن تقریبا متفاوت هستند

گرچه روانپریشان مرد و زن از شاخصه‌های مشابهی بهره می‌­برند، برخی از مطالعات تفاوت­‌هایی را بین زنان و مردان روانپریش پیدا کرده‌اند. به‌عنوان مثال، روانپریشان زن به نظر می‌رسد بیشتر مستعد اضطراب، مشکلات عاطفی و گریزناپذیری نسبت به روانپریشان مرد هستند .بعضی از روانشناسان معتقدند که روانپریشان زن گاهی اوقات بااختلال شخصیت مرزی تشخیص داده می‌شوند.

آنها همچنین مشخصه­‌های احساسات تنظیم‌نشده، واکنش­‌های تکانشی و سرخوردگی خشم را از خود نشان می‌­دهند .این پدیده ممکن است توضیح دهد که چرا اکثر مطالعات، نرخ روانپریشی در زنان را نسبت به مردان پایین‌­تر اعلام کرده‌­اند.آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که روانپریشان زن در کوتاه‌مدت، مردان غیر روانپریش را برای ارتباط عاطفی ترجیح می­‌دهند؛ اما برای روابط بلندمدت، یک روانپریش زن، به دنبال یک روانپریش مرد خواهد بود. کبوتر با کبوتر باز با باز!

۵. روانپزیشان نیز دارای برخی احساسات خاص هستند

در حالی که روانپریش‌ها احساسات خاصی از قبیل اضطراب، ترس و غم را نشان می‌دهند، آنها می‌توانند احساساتی دیگر مانند شادی، تعجب و انزجار را به‌ نحوی مشابه با بسیاری از ما احساس کنند. بنابراین در حالی که آنها ممکن است چهره­‌های ترسناک یا غم‌انگیز را به‌ خوبی تشخیص دهند و در برابر روندهای پاداش و تنبیه مغزی چندان واکنشی نداشته باشند، با این حال روانپریش‌ها هم درصورت مواجهه با پاداش می‌توانند چهره‌های شاد را نیز شناسایی کرده و به صورت مثبتی پاسخ دهند.

درحالی‌که موفقیت‌­های کوچک ممکن است شما یا هر فرد عادی دیگری را خوشحال کند، یک روانپریش برای تجربه‌ی احساس شادی به پاداش بزرگ‌تری نیاز دارد. به‌عبارت دیگر، اگر پاداش‌­ها به‌اندازه‌ی کافی بالا باشد، می­‌توانند احساس خوشحالی و انگیزش کنند. البته، آنها همچنین می‌­توانند عصبانی شوند، به‌خصوص در پاسخ به تحریک و یا هنگامی‌ که اهدافشان از دست می‌روند و از رسیدن به آنها ناامید می‌شوند.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر