۵ دلیل نفرت ترامپ از ایرانیان

شناسه خبر: 121799 سه شنبه ۱۲ دي ۱۳۹۶, ۰۷ : ۱۱ : ۰۰
۵ دلیل نفرت ترامپ از ایرانیان
دونالد ترامپ هیچ اهمیتی به تظاهرات ایران نمی‌دهد؛ این عنوان مقاله‌ای است که جوآن کول – استاد تاریخ خاورمیانه دانشگاه میشیگان – در وبگاه آمریکایی «کامن دریمز» منتشر کرده است.
۵۵آنلاین :

 

پس از آنکه برخی از مردم ایران در اعتراض به وضع نامساعد اقتصادی و فساد اداری به خیابان‌ها آمدند، دونالد ترامپ و همکاران او در کاخ سفید سعی کرده‌اند تا با پیام‌های توییتری خود همدردی و حمایت خود را از آنان ابراز کنند. این صاحب‌نظر و استاد آمریکایی اما در مقاله خود ۵ دلیل از بی‌اهمیتی تظاهرات کنونی ایران برای ترامپ و ریاکارانه بودن اظهارات او ارائه می‌کند. این ۵ دلیل به شرح زیر است.

۱- اگر ترامپ به معترضان ایرانی اهمیت می‌داد، آغوش خود را به روی ایرانیانی که قصد مهاجرت به آمریکا دارند می‌گشود. او نه تنها این‌کار را نکرده است، بلکه با فرمان مهاجرتی خود صدور ویزا برای ایرانی‌ها و ورود آنها به خاک آمریکا را ممنوع کرده است. او که حتی اجازه نداده است یک مادربزرگ برای حضور در مراسم ازدواج نوه خود به آمریکا سفر کند، آیا به فکر رفاه مردم ایران است؟!

۲- در تظاهرات این روزهای ایران نارضایتی مردم از وضع اقتصادی مطرح است. اما دونالد ترامپ و تمام نهادهای آمریکایی تاکنون به‌واسطه تحریم‌های سنگین و اثرگذار بر معیشت مردم سعی کرده‌اند دولت ایران را تحت فشار قرار دهند. تحت تأثیر تحریم‌های گسترده و فلج‌کننده‌ای که ترامپ عقیده دارد به اندازه کافی شدید نیستند، بسیاری از خانواده‌ها برای تأمین داروهای مورد نیاز بیماران خود با مشکل مواجه شده‌اند. بسیاری از مشکلات این روزهای اقتصاد ایران ناشی از تحریم‌های گسترده دولت آمریکا و خودداری کنگره آمریکا از لغو تحریم‌ها پس از توافق هسته‌ای است.

۳- همدردی ترامپ با قشر کارگری که از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند در منش او نیست. در واقع این همدردی به این خاطر است تا وانمود کند به فکر مردم ایران است. به عقیده صاحب‌نظران قانون بودجه ترامپ، زندگی میلیون‌ها آمریکایی که در تنگنای اقتصادی به سر می‌برند را به فقر مطلق خواهد کشاند. همچنین ترامپ سعی می‌کند بیمه سلامت ۲۶ میلیون آمریکایی را لغو کند. او حتی حاضر نشد به‌خاطر عقاید نژادپرستانه خود به شهروندان آمریکایی ساکن پورتوریکو برق برساند. اگر ترامپ در ایران در قدرت بود، معترضان این کشور به مراتب با تهدیدات گسترده‌تری روبه‌رو بودند.

۴- تمامی انتقاداتی که معترضان در ایران دارند را می‌توان به‌طور مشابه به ترامپ نسبت داد. او در گفت‌وگویی که به تازگی با «نیویورک‌تایمز» داشت، اعلام کرد هر کاری را بخواهد می‌تواند انجام دهد. او مدعی شد می‌تواند وزارت دادگستری آمریکا را بخرد.

۵- ترامپ در ازای تلاش برای مقابله با حل اختلافاتش با ایران، خود را وقف پادشاهان آل‌سعود کرده است. او از بمباران‌هایی که ائتلاف سعودی علیه مردم مظلوم یمن به راه‌ انداخته‌اند، حمایت می‌کند.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دستکم سگ های بزرگ، عامل بالقوه خطر هستند و به استناد همین قوانین موجود، پلیس می تواند از تردد آنها در معابر عمومی جلوگیری کند. به نظر می رسد، اکثریت نیز با این پیشنهاد موافق باشند چرا که سگ هایی مانند سگ های حادثه ساز لواسان، در هر نقطه دیگری می توانند فجایعی حتی بدتر بیافرینند

ریشه جدایی مردم از سیاست مداران چیست؟

آدمی، موجودی هوشمند و سودجو است که تلاش می کند با کمترین هزینه، بیشترین منفعت را به سوی خود جذب کند. وقتی تعداد انسان ها از «یک» فراتر رود، زمینه تزاحم فراهم می آید. بنا به تعریف، حکومت شکل می گیرد تا منافع جمعی اتباعش را تامین و تزاحم بین آن ها را مدیریت کند. اما در جهان واقعی، موضوع این قدرساده نیست. قدرت، به طور وسیعی نه در خدمت منافع جامعه بلکه برای جلب منفعت حکمران به کار رفته است. در واقع حاکم در برابر این سوال قرار می گیرد که وقتی قدرت را در دست دارد، چرا نباید آن را حداکثری، فراگیر، مطلق، مادام العمر و موروثی کند؟ پادشاهی که نوع غالب حکومت در تاریخ بشر است- این گونه زاده می شود. سوال بزرگ یک شاه همیشه آن است که چگونه می تواند تزاحم منافع خود با رعایایش را به صورت بهینه مدیریت کند؟ جوری که خودش بیشترین و ماندگارترین نفع را ببرد، ارکان حکومتش دلایل کافی برای حمایت از او داشته باشند و رعیت نیز آن قدر بهره ببرد که نیاشوبد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

ویدیو : متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید!

متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید! کمپانی Gala Systems سیستم برقی-مکانیکی برای این سالن تعریف کرده تا بتوان از فضای بیشتری برای کارهای مختلف بهره گرفت.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر