۳ دلیلی که ترامپ می‌خواهد برجام نابود شود

شناسه خبر: 125519 دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶, ۵۵ : ۰۱ : ۰۰
۳ دلیلی که ترامپ می‌خواهد برجام نابود شود
مایکل سینگ، مدیرعامل انستیتو مطالعاتی واشنگتن و مدیرعامل پیشین امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی ایالات‌متحده، مقاله‌ای را برای «فارین پالیسی» تدوین کرده که دیدگاه‌های موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای را مورد بررسی قرار می‌دهد. در بخشی از این مقاله می‌خوانیم: «دیدگاه‌ها و مواضع تهدیدآمیز دونالد ترامپ درخصوص عقب‌نشینی و ترک برجام از سوی ایالات‌متحده، باعث شده این روزها حتی موافقان برجام نیز دیدگاهی متزلزل پیدا کنند.»
۵۵آنلاین :

با این وجود به اعتقاد سینگ، وجود خطر برای توافق هسته‌ای موضوعی جدید نیست و بذر احتمال نابودی آن طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و در طول مذاکرات کاشته شد. یعنی درست زمانی که اروپا و آمریکا بحث‌های متعددی درخصوص مفاد این معاهده داشتند. منتقدان ترامپ معتقدند او هر لحظه مترصد فرصتی است تا معاهده را برهم بزند. اما تناقض اصلی وقتی آشکار می‌شود که توجه کنیم ترامپ از یک‌سو می‌تواند بر‌هم‌زننده و از سوی دیگر تثبیت‌کننده این توافق باشد.

زمانی که دولت باراک اوباما توافق هسته‌ای را که به‌عنوان طرح جامع اقدامات مشترک، یا «JCPOA» شناخته می‌شود برای بررسی در تابستان ۲۰۱۵ به کنگره فرستاد، تمامی اعضای جمهوری‌خواه کنگره، با همراهی شماری از دموکرات‌ها علیه تصویب آن رای دادند. بنابراین تعداد زیادی از جمهوری‌خواهان درخصوص مواضع ضد‌ایرانی ترامپ هیچ تردیدی ندارند. افزون بر اینها حتی اگر هر کاندیدای جمهوری‌خواه دیگری نیز به جای ترامپ بود برای مخالفت با توافق هسته‌ای هیچ تردیدی از خود نشان نمی‌داد. چنین توافقی نه تنها نیازمند یک توافق بین‌المللی است، بلکه حمایت از یک ائتلاف داخلی را در کشورهایی که به توافق رای می‌دهند، می‌طلبد. فقدان چنین ائتلافی در ایالات‌متحده را می‌توان به مثابه نشانه‌ای روشن از مشکلات پیش‌رو تلقی کرد. در حقیقت، نکته تعجب‌آور این است که رئیس‌جمهور ایالات‌متحده تاکنون قرارداد را لغو نکرده است. فارغ از اختلافات درون حزبی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، لغو قرارداد هسته‌ای یکی از وسوسه‌آمیزترین اقداماتی است که رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده توان آن را دارد.  درحالی‌که جزئیات فنی و مفصلی در ۱۵۹ صفحه توافق‌نامه وجود دارد، اما نقص‌های پرشماری نیز ازسوی منتقدان در متن توافق‌نامه رصد شده است. در واقع از دید منتقدان سه مشکل اصلی توافق‌نامه را تهدید می‌کند:

نخست اینکه برنامه جامع اقدام مشترک، ایران را برای ادامه یا افزایش قابلیت‌های سلاح‌های موشکی و هسته‌ای خود محدود نمی‌کند؛ در نتیجه حتی این اجازه را به ایران می‌دهد تا تحقیق و توسعه را برای بهبود سانتریفیوژها و آزمایش سیستم‌های هسته‌ای ادامه دهد. دوم اینکه توافق هسته‌ای، کمک می‌کند تا تحریم‌هایی که بر گستره وسیعی از فعالیت‌های ایران سایه افکنده لغو شده و در نتیجه ایران با محدودیت‌های آزاردهنده گذشته خود خداحافظی کند. سومین نکته نیز این است که توافق نمی‌تواند ایران را تا ابد محدود کند و نهایتا بین بازه زمانی ۶ تا ۱۳ سال آینده ایران می‌تواند فعالیت‌های خود را از سرگیرد. شاید براساس همین موارد است که بین موافقان و مخالفان توافق هسته‌ای ایران اجماع نظر وجود ندارد. نبود یک توافق سیاسی دوجانبه در این باره بدان معنی است که حتی اگر ترامپ تهدیدهای خود را عملی نکند، این معامله می‌تواند از سوی کنگره تحت‌فشار شدید قرار گرفته و حتی تا مرز سقوط روابطایران و آمریکا پیش‌روی کند. ایالات‌متحده نیز برای عملی کردن تهدیدهای خود، مسیری هموار در پیش ندارد و ممکن است با متحدانش دچار مشکل شود.

بخشی از مشکل منتقدان توافق، به این باز‌می‌گردد که مقامات ایرانی اصرار دارند، سایت‌های نظامی برای ورود بازرسان آژانس مجاز نیستند. اما اگر ایران تمایل دارد توافقی مستمر داشته باشد، باید انعطاف بیشتری نشان دهد؛ موافقان ترامپ مدعی هستند که کنگره برای جلوگیری از مشکلات احتمالی با ایران باید قوانینی را تدوین و اطلاعات مورد نیاز درخصوص ایران را طبقه‌بندی کند. اکنون بازرسی آژانس و تردید درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران تبدیل به اهرمی شده که از سوی دولت ترامپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بریتانیا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و ایالات‌متحده، اکثریت کمیسیون مشترک هشت عضو آژانس را تشکیل می‌دهند که تبصره‌های مهم مربوط به موافقت‌نامه هسته‌ای را تصویب می‌کنند و هرگونه موضع مشترک آنان درخصوص آینده ایران در تصمیم‌گیری در مورد اجرای توافق‌نامه تعیین‌کننده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک «بوچانی» در ایران زندگی می‌کند؟

یوسف علیخانی بعد از اعلام انتشار نسخه فارسی رمان بهروز بوچانی نوشت: از صبح سردرد گرفتم؛ از بس به این فکر کردم که چند نفر کارهای حسین شکربیگی نویسنده ایلامی را خوانده‌اند؟!

روز جهانی زبان مادری

کسانی که در تهران زندگی می‌کنند و از یک منطقه‌ای از ایران آمده‌اند که زبان مادری آنها غیر از فارسی است، با معضلی بزرگ در برخورد با فرزندهایشان مواجه بوده‌اند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر