۲۰۰ کودک معتاد تحت درمان بهزیستی

شناسه خبر: 136170 سرویس: NGO ، اجتماعی دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۸ : ۰۰
۲۰۰ کودک معتاد تحت درمان بهزیستی
آرمان- زهرا سلیمانی: اعتیاد بلای خانمان‌سوزی که بزرگ و کوچک نمی‌شناسد. در دنیای امروز اعتیاد دیگر به جان کودکان و حتی نوزادان نیز افتاده است. از سوی دیگر مسئولان، افکار عمومی را نسبت به زنانه شدن آسیب‌ها آگاه می‌کنند. در این میان معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پذیرش ۲۰۰ کودک معتاد گفت: این کودکان به‌دلیل اعتیادی که دارند نمی‌توانند سریعا در مراکز شبه‌ خانواده نگهداری شوند، به همین دلیل شرایط نگهداری آنها نیازمند بازنگری است.
۵۵آنلاین :


در روزهای اخیر خطر افزایش مصرف ریتالین در بین دانش آموزان و دانشجویان رسانه‌ای شد. در ماه‌های اخیر هم مسئولان افزایش مصرف گل در بین نوجوانان را خطرناک دانستند. به‌نحوی که عارف وهاب‌زاده، مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به توزیع درسنامه پیشگیری از اعتیاد برای معلمان سراسر کشور و تدریس آن در کلاس‌های درس گفت: « بر خلاف شیوع بالای شیشه در سال‌های قبل، اکنون مصرف گل در جوانان و نوجوانان بالا رفته است.» در این میان باید درباره مصرف مواد مخدر گل و ماری جوانا به خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان اطلاع‌رسانی شود و آنها بدانند که این مواد نیز مانند سایر مواد مخدر بوده و عوارض مخربی را برای مصرف‌کننده به‌همراه دارند. همچنین در تیر 96، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: « تعداد کودکان مبتلا به اعتیاد در ایران اندک است و در حال حاضر در هفت استان کشور مراکز درمانی مورد نیاز این گروه وجود دارد.» پرویز افشار افزود: « در تعیین آمار ابتلای کودکان به اعتیاد، جمعیت دانش آموزان آموزش و پرورش، ملاک قرار داده شد و تحقیقات و مطالعات مورد نظر روی این گروه انجام شد.» در آبان 96، هم رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: « معتاد متجاهر زیر ۱۸ سال هم در کشور وجود دارد، این افراد به مراکز کودکان منتقل و در آنجا درمان می‌شوند و برخی استان‌ها نیاز بیشتری به این مراکز دارند.» به گزارش ایسنا، فرید براتی سده بیشترین آمار کودکان مراجعه‌‌کننده برای درمان اعتیاد را مربوط به سیستان‌و‌بلوچستان با ۱۶۶کودک اعلام کرد.

درمان کودکان معتاد در بهزیستی

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پذیرش 200 کودک معتاد گفت: خدمات درمانی به 200 کودک بد سرپرست مبتلا به اعتیاد در سال گذشته از سوی بهزیستی داده شده است، اما به‌دلیل سم و اعتیادی که در تن این کودکان وجود دارد و باید ابتدا حتما سم‌زدایی شوند، نمی‌توانیم آنها را در مراکز شبه خانواده نگهداری کنیم. حبیب ا... مسعودی فرید با اشاره به اینکه رسیدگی به این کودکان معتاد نیازمند بازنگری اساسی است، ادامه داد: در گذشته کودکان مبتلا به اعتیاد را در بهزیستی پذیرش نمی‌کردیم، اما اکنون با برنامه‌ریزی‌های جدید، این کودکان ابتدا در مراکز «میان‌مدت» پذیرش می‌شوند و در آنجا خدمات روانشناسی، مددکاری و روانپزشکی دریافت می‌کنند. مسعودی فرید تاکید کرد: در حال حاضر شش مرکز میان‌مدت اقامتی برای نگهداری از کودکان معتاد و بد سرپرست در کشور راه‌اندازی شده که در صورت افزایش آمار این کودکان، در بسیاری از استان‌های کشور نیز این مراکز ایجاد می‌شود. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر حضور و نگهداری این کودکان در بستر خانواده گفت: اگر اقوام یا بستگان این کودکان شرایط نگهداری از کودکان را داشته باشند، رویکرد بهزیستی سپردن این کودکان به آنها است و در غیراین صورت پس از ترک، به مراکز شبه خانواده خواهند آمد.

شرایط سپردن نوزادان معتاد به بهزیستی

معاون اجتماعی بهزیستی کشور در مورد پذیرش نوزادان معتاد گفت: نوزادان معتاد که از بدو تولد معتاد به دنیا می‌آیند در صورت تایید مراجع قضائی به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شوند. مسعودی فرید افزود: نوزادی که از مادر معتاد به دنیا می‌آید، پس از تولد باید در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شده و پس از ارائه خدمات اورژانس پزشکی به یک نوزاد معتاد، در صورت صلاح دید مراجع قضائی، نوزاد برای نگهداری به بهزیستی تحویل داده می‌شود. به گزارش فارس، او تاکید کرد: نوزادان معتادی که در بیمارستان‌ها توسط مادرانشان رها می‌شوند، طی مدت زمانی که حدود دو ماه می‌شود مراحل ترک را طی کرده و بعد از آن به بهزیستی سپرده می‌شود.

نبود پروتکل درمانی برای درمان اعتیاد کودکان

یک کارشناس اعتیاد درباره درمان کودکان معتاد به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: نوزادان یا کودکان معتاد به‌طور مستقل اقدام به مصرف مواد مخدر نمی‌کنند، طبیعتا اعتیاد آنها ناشی از اعتیاد والدینشان است. از سوی دیگر اعتیاد نوزاد نیز به‌دلیل اعتیاد مادر معتاد است. رویا نوری می‌افزاید: برای درمان اعتیاد در بین کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی اقداماتی را انجام داده است، اما روند ترک و سم‌زدایی اعتیاد در کودکان در مقایسه با بزرگسالان متفاوت است. به‌گفته او درمان اعتیاد در بین کودکان و نوجوانان درمان دارویی نیست. برای مثال نمی‌توان برای درمان کودکان معتاد متادون تجویز کرد. درضمن پروتکل درمانی نیز برای درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان وجود ندارد. این کارشناس اعتیاد تاکید می‌کند: برای ترک اعتیاد کودکان و نوجوانان نیازمند خانه‌ای هستیم که مداخلات روانشناختی در آن انجام شود و از حمایت خانوادگی به شکل مجازی برخوردار باشند، بی‌‌‌شک با این اقدامات بعد از گذشت مدتی مواد مخدر و دردهای ناشی از آن از بین می‌رود. به‌گفته او در روند ترک اعتیاد در کودکان و نوجوانان داروهایی به آنها تجویز می‌شود، اما این داروها در حد ترامادول و دیگر داروهای تجویز‌شونده برای ترک اعتیاد بزرگسالان نیست. نوری می‌افزاید: هم‌اکنون سازمان بهزیستی برای ترک اعتیاد کودکان و نوجوانان با چالش‌های متعدد مواجه است. برای مثال در این زمینه دو مرکز برای ترک اعتیاد کودکان و نوجوانان راه‌اندازی شده است. یکی از مراکز در زاهدیان در مکان پرخطری قرار دارد، اما با توجه به حواشی پیش آمده برای این مرکز بسیاری از متخصصان اعتقادی بر انتقال کودکان و نوجوانان معتاد به این مرکز ندارند، چون این گونه مراکز انگ برای افراد تحت درمان به‌دنبال دارد. این کارشناس اعتیاد می‌گوید: برای درمان اعتیاد کودکان نیازمند ساختار مناسب درمانی داریم تا بتوان به نیازهای درمانی و روانشناختی این افراد پاسخ داد. باید دانست که ترک اعتیاد نوجوانان باید بر اساس پروتکل درمان انجام شود. به‌گفته او برای درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان باید پروتکل مناسب برای درمان آنها لحاظ شود، چون این مدت بهترین زمان برای رشد و پرورش نوجوان است. در این شرایط باید بتوان مداخلات مناسب روانشناختی برای این افراد لحاظ کرد، طبیعتا در این سنین مداخلات روانشناختی و حمایت باید برای این افراد در اولویت قرار بگیرد. نوری درباره وابستگی کودکان و نوجوانان به مواد مخدر می‌گوید: اغلب کودکان معتاد به تریاک وابسته هستند. این کودکان از لحاظ خانوادگی با مشکلاتی از جمله فقر و دیگر آسیب‌های اجتماعی مواجه هستند. درضمن این افراد به‌دلیل شرایطشان هروئین هم مصرف می‌کنند. این کارشناس اعتیاد درباره وابستگی نوجوانان به مواد مخدر می‌گوید: نوع مواد مصرف در بین این افراد بر اساس طبقات اجتماعی متفاوت است. برای مثال برخی از نوجوانان گل و حشیش مصرف می‌کنند، طبیعتا این افراد با معتادانی که از روی فقر یا به‌دلیل تحمیل والدین مبادرت به مصرف مواد مخدر می‌کنند، متفاوت است. به‌گفته او اغلب نوجوانان مصرف‌کننده گل یا مواد توهم‌زا به انتخاب خود استعمال موادمخدر را انتخاب کرده‌اند. به‌گفته او بر اساس بررسی‌ها انجام شده در اطراف مدارس اغلب مواد محرک و توهم‌زا، شیشه و حشیش یافت می‌شود.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

راهکاري مردم‌اقبال براي توسعه پايدار تهران

مردم اعتماد خودشان را به سيستم تفکيک زباله از دست داده‌‌اند و بايد اعتماد آنها را جلب کرد؛ مسلما کاري که مردم به آن اقبال نشان دهند و از نظر آنها مفيد باشد، منجر به توسعه پايدار مي‌شود و اقبال مردم به طرح‌ها باعث مي‌شود هزينه آن را بدهند و کار ماندگار و پايدار خواهد شد.

پارک، خانه شما نیست! سگ‌ها را ببندید

دستکم سگ های بزرگ، عامل بالقوه خطر هستند و به استناد همین قوانین موجود، پلیس می تواند از تردد آنها در معابر عمومی جلوگیری کند. به نظر می رسد، اکثریت نیز با این پیشنهاد موافق باشند چرا که سگ هایی مانند سگ های حادثه ساز لواسان، در هر نقطه دیگری می توانند فجایعی حتی بدتر بیافرینند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

ویدیو : متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید!

متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید! کمپانی Gala Systems سیستم برقی-مکانیکی برای این سالن تعریف کرده تا بتوان از فضای بیشتری برای کارهای مختلف بهره گرفت.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر