۱۰۲۶هموطن براثرغرق‌شدگی جان باختند

شناسه خبر: 136409 سرویس: اجتماعی پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷, ۱۷ : ۱۲ : ۰۰
۱۰۲۶هموطن براثرغرق‌شدگی جان باختند
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد:طی سال گذشته (1396) یکهزار و 26 تن از هموطنان بر اثر غرق ‌شدگی جان خود را از دست دادند که 858 تن از این شمار، مرد و 168 تن دیگر زن بودند
۵۵آنلاین :

 

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد:طی سال گذشته (1396) یکهزار و 26 تن از هموطنان بر اثر غرق ‌شدگی جان خود را از دست دادند که 858 تن از این شمار، مرد و 168 تن دیگر زن بودند.این در حالی است که کل جانباختگان به‌دلیل غرق‌شدگی در کشور طی سال 1395، 913 تن اعلام شده بود.به گزارش ایرنا به‌نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور،بر اساس آمارها تعداد قابل توجهی از قربانیان غرق‌شده کشور طی تابستان سال گذشته غرق شده و جان باخته‌اند به گونه‌ای که در تابستان پارسال،431 نفر بر اثر غرق‌‌شدگی در کشور فوت کردند که 42‌درصد از کل جانباختگان غرق ‌شدگی سال 96 کشور را تشکیل دادند.بیشترین موارد غرق‌‌شدگی سال گذشته در کشور به ترتیب در ماه‌های تیر با 152، مرداد با 150 و شهریور با 129 فوتی گزارش شده است. به بیان دیگر فصل تابستان به‌دلیل افزایش حجم سفر و تمایل افراد به شنا در دریا و رودخانه همواره با افزایش تلفات غرق‌شدگی نسبت به دیگر ایام سال مواجه است.همچنین بیشترین میزان غرق‌‌شدگی در هر سال مربوط به رودخانه‌ها است به‌نحوی که در سال گذشته 287 نفر در رودخانه‌ها جان خود را از دست دادند این در حالی است که آمار غرق‌‌شدگی در دریا در رتبه بعدی از رودخانه‌ها قرار می‌گیرد.در سال گذشته از کل تلفات غرق‌شدگی 160 نفر (142 نفر محدوده غیرمجاز و 18 نفر در منطقه ایمن سازی شده) در دریا فوت کردند.این گزارش می‌افزاید، در سال‌های 1395 و 1394 نیز بیشترین موارد غرق‌شدگی مربوط به فصل تابستان و بیشترین غرق‌شدگی در دریا، خارج از طرح‌های سالم‌سازی بوده است.در تابستان سال 1395، 385 نفر بر اثر غرق‌شدگی جان باختند و این رقم در سال 1394 برابر با 380 کشته بود.سازمان پزشکی قانونی در آستانه آغاز تعطیلات تابستانی و افزایش میزان سفر به‌ویژه به مناطق شمالی کشور ضمن هشدار به هموطنان، توصیه کرد: افراد تنها از طرح‌های سالم‌سازی و تحت مراقبت برای شنا کردن استفاده کنند و به رعایت نکات ایمنی توجه کافی داشته باشند.

پیشگیری ازغرق‌‌شدگی

از آنجا که بر اساس آمارهای موجود تعداد قابل توجهی از موارد غرق‌‌شدگی در رودخانه‌ها و آب‌های کم عمق اتفاق می‌افتد توصیه‌هایی برای پیشگیری از غرق ‌شدگی در رودخانه‌ها مطرح می‌شود:

آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آنها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا محسوب می‌شود.

اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه‌زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است، چرا که شیرجه در آب‌های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به‌دنبال دارد.ضمنا ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد.

بررسی دمای آب نیز ضروری است، به‌عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده‌اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید،علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است.

به هیچ‌وجه تنها و در محیط‌هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید.

در آب و در موقع شنا از شوخی‌های خطرناک بپرهیزید.

پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل‌شدن عضلات می‌شود، شنا نکنید.

به هیچ‌وجه تشت‌های آب و لگن‌ها و یا حوضچه‌های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید.

در حمام و حین استفاده از وان، مراقب کودکان و سالمندان باشید.

توانایی خود را در شنا کردن بیش از حد در نظر نگیرید. یک سوم قربانی‌های غرق شدگی با فن شنا به‌طور کامل آشنا بوده‌اند.

در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

برای نجات یک غریق، اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند.

پس از رساندن غریق به ساحل به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند به‌نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گردآب می‌شود،بنابراین توصیه می‌کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید.به یاد داشته باشیم بیشترین غرق‌شدگی در رودخانه‌های کشور اتفاق افتاده است.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

۳۲ راه حل عملی برای نجات ایران پس از برجام

دو سال پیش عرض کردم امریکا دیر یا زود از برجام خارج خواهد شد. البته آن زمان هنوز دونالد شیردل به قدرت نرسیده بود. با وجود این اظهر من الشمس بود که این قرارداد ممکن نیست بعد از هشت سال دوام بیاورد و بهانه موشکی کافی می بود تا تحریمهای جدید وضع شود و روز از نو روزی از نو.

پنج نیاز اساسی انسان چیست؟

دکتر ویلیام گلاسر، بنیانگذار تئوری انتخاب، بعد از دهه ها تحقیق و تجربه ، به این نتیجه رسیده است که انسان ها 5 نیاز اصلی دارند که عدم ارضای هر یک از آنها می تواند ما را دچار ناخرسندی کند. نکته اینجاست که ما، ارضای این نیازها را در تعامل و رابطه با دیگران جست و جو می کنیم. نیازهای اساسی انسان در دیدگاه تئوری انتخاب عبارتند از:1-بقا 2-قدرت 3-عشق و تعلق خاطر 4-آزادی 5-تفریح و لذت

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک راننده تاکسی در مرکز مسکو هشت عابر را مصدوم کرد

یک راننده تاکسی در مرکز مسکو هشت عابر را مصدوم کرد پلیس مسکو: راننده مست بوده و حادثه تروریستی نبوده است

ویدیو: سیل در اشکورات رودسر گیلان جان سه نفر را گرفت

سیل در اشکورات رودسر گیلان جان سه نفر را گرفت لحظه تخریب خانه و پل و هجوم و خروش آب..

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان