یادگیری ماشینی و صندوق های تأمین

شناسه خبر: 121850 سرویس: فناوری چهارشنبه ۱۳ دي ۱۳۹۶, ۰۰ : ۰۹ : ۰۰
یادگیری ماشینی و صندوق های تأمین
هوش مصنوعی برخی فعالیت‌ها از جمله بخشی‌هایی از امور مالی مانند جلوگیری از تقلب را تغییر داده اما هنوز بر مدیریت صندوق‌ها و انتخاب سهام تاثیری نگذاشته است.
۵۵آنلاین :

هوش مصنوعی برخی فعالیت‌ها از جمله بخشی‌هایی از امور مالی مانند جلوگیری از تقلب را تغییر داده اما هنوز بر مدیریت صندوق‌ها و انتخاب سهام تاثیری نگذاشته است. این امر تعجب آور به نظر می‌رسد. یادگیری ماشینی که شاخه­ای از هوش مصنوعی است و در پیدا کردن الگوها و انجام پیش­بینی‌ها یا استفاده از داده‌ها عملکردی عالی دارد، بهترین ابزار برای کسب و کار است. با این حال صندوق‌های تامینی (Hedge Fund) پرسابقه و بزرگ لندن یا نیویورک اغلب نسبت به توانایی‌های بالقوه آن تردید دارند. با این حال در سانفرانسیسکو جایی که یادگیری ماشینی بخش بزرگی از زندگی را تشکیل می‌دهد انبوهی از صندوق‌های تامینی جدید تلاشی می‌کنند از تکنیک­های آن بهره­مند شوند.

این صندوق‌های جدید آنقدر فروتنی دارند که برخی از نظرات رقبا را تأیید کنند. سنتینت تکنولوژی (Sentient Technologies) یک بنگاه نوپای هوش مصنوعی است که یک صندوقی تأمین دارد. بابک حجت یکی از موسسان این بنگاه می‌گوید اگر تکنیک­های یادگیری ماشینی صرفا از طریق ابزارهای خودش اجرا شود این احتمال وجود دارد که به «زیاده­روی» بینجامد؛ یعنی با استفاده از داده‌های خاص، آن‌ها به الگوهای ویژه­ای برسند که فقط در حوزه کاری آن‌ها کاربرد دارد و نمی‌توان آن را به جهان بزرگ­تر تعیمیم داد. این امر به ویژه در مورد داده‌های مالی که کمیاب هستند صدق می‌کند. به عنوان مثال داده‌های سری زمانی قیمت سهام که به چند دهه قبل بازمی‌گردد در مقایسه با داده‌های تصویری به کار برده شده در الگوریتم شناسایی چهره فیسبوک ناچیز هستند.

بنابراین، راه مناسب آن است که رویکرد اندیشمندانه­تری برای کاربرد هوش مصنوعی در پیش گرفته شود. صحت و دقت فنی اهمیت زیادی دارد. بنگاه نوپایی Sentient چندین متخصص هوش مصنوعی را در استخدام خود دارد و مرتباً درباره روش‌های جدید تحقیقی می‌کند. همزمان الگوهای کسب و کار نیز مهم هستند. بنگاه Sentient یک دهه قبل صندوق کوچکی را تاسیس کرد که فقط پول‌های بنیانگذاران خود را مدیریت می‌کرد. این صندوق در سه سال گذشته کار خود را به دیگر کاربردهای هوش مصنوعی از قبیل خرید آنلاین و بهینه سازی وب سایت توسعه داده است. اوایل امسال بنگاه یک صندوق تأمین را راه اندازی کرد که پول‌های بیرونی را می‌پذیرد و امیدوار است دیدگاه‌هایی را که در نقاط دیگر به دست آمده­اند در بازوی سرمایه گذاری خود به کار گیرد. نومرای (Numerai) یک صندوق تامینی دیگر در سانفرانسیسکو است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و به خاطر الگوی غیرعادی کسب و کارش حوزه تخصصی وسیع­تری دارد. این بنگاه اولین صندوقش را پاییز امسال راه اندازی کرد. کار صندوق آن است که داده‌های مالی را دریافت و آن‌ها را به گونه­ای رمزنگاری کند که غیرقابل تشخیص باشند. ماتیو بوید (Matthew Boyd) مدیرعامل بنگاه می‌گوید رمزنگاری داده‌ها را به یک مساله کاملاً ریاضی تبدیل می‌کند. هدف آن است که با این کار از ورود تورش (bias) به الگوها جلوگیری شود و الگوها بیشتر به مذاق بنگاه‌های سیلیکون ولی خوشایند باشد تا کسب و کارهای مربوط به انتخاب اوراق بهادار.

صندوق بنگاه نومرای مسابقه­ای دو مرحله­ای برای تهیه الگوریتم‌های یادگیری ماشینی که بهترین عملکرد را با داده‌ها دارند برگزار می‌کند. حدود ۱۲۰۰ پژوهشگر داده‌ها هر هفته در این رقابت شرکت می‌کنند. جایزه مرحله اول مجازی (پول رمزنگاری شده صندوق) و جایزه مرحله دوم نقدی است. این ساختار درصدد تشویقی الگوریتم­هایی است که در طول زمان در انتخاب سهام برنده عملکرد خوبی دارند. بنگاه نتایج بهترین الگوریتم‌ها را می‌گیرد، آن‌ها را به صورت داده‌های مالی رمزگشایی می‌کند و از نتایج حاصل در تصمیم­گیری برای مبادله بهترین سهام بهره می‌برد. به این ترتیب، صندوق به همان اندازه موفقیت خود را به هوش مصنوعی مدیون است که به جمع سپاری.

یکی از صندوق‌های تأمین که برای الگوی وابسته به ماشین خود بازاریابی می‌کند صندوق Cerebellum Capital است. این صندوق در سال ۲۰۰۸ با هدف واسطه­گری تأسیس شد و در سال ۲۰۱۶ کار خود را به عنوان یک صندوق سهام آمریکایی که ۱۰۰ درصد باهوش مصنوعی اداره می‌شود آغاز کرد. صندوق جدید در آوریل امسال افتتاح شد و استفاده از یادگیری ماشینی را صرفا به تجزیه داده­ها و رسیدن به راهبردها محدود نکرد. سامانه طبقه­بندی آن که مزیت­های نسبی این راهبردها را اندازه می‌گیرد خود با یادگیری ماشینی اداره می‌شود. اما این انسان‌ها هستند که پس از دریافت دستورالعمل‌های الگوریتم‌ها مبادلات واقعی را انجام می‌دهند. با وجودی که عملکرد اصلی این صندوق‌ها در آینده مشخص می‌شود یک نکته در مورد صندوق‌های هوش مصنوعی آشکار است: حداقل در بخش سرمایه گذاری، استفاده بیشتر از هوش مصنوعی به معنای استفاده کمتر از هوش انسانی نیست.


منبع : تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دروکردن قدرت با دوچرخه در نیویورک

روز گذشته قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیاست‌مدار حزب دموکرات آمریکا با دوچرخه در شهر نیویورک رکاب زده و خود را به یکی از محله‌های فقیرنشین به نام کوئینز رساند تا کیفیت و ایمنی مسیر دوچرخه‌سواری را در راهبردی‌ترین شهر آمریکا از نزدیک بررسی کند؛ اقدامی که بازتاب‌های گسترده رسانه‌ای داشت.

۷ توصیه اقتصادی به دولت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت برگزار شد، با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزی مسوولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پرشتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک!

یک گردباد کوچک، مسحور کننده و ترسناک! این گردباد کوچک که بهش "شیطان شنی" هم میگن وقتی ایجاد میشه که تو یک روز گرم و خشک به هر دلیلی بخشی از زمین سریعتر از جاهای دیگه گرم بشه!

ویدیو: لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب!

لحظات دراماتیک خارج شدن زنی از سیلاب بعد از 3 کیلومتر کشیده شدن با آب! تو سیل سال گذشته تو پرو 62 نفر کشته و 12000 خانه خراب شد!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر