یادگیری ماشینی و صندوق های تأمین

شناسه خبر: 121850 سرویس: فناوری چهارشنبه ۱۳ دي ۱۳۹۶, ۰۰ : ۰۹ : ۰۰
یادگیری ماشینی و صندوق های تأمین
هوش مصنوعی برخی فعالیت‌ها از جمله بخشی‌هایی از امور مالی مانند جلوگیری از تقلب را تغییر داده اما هنوز بر مدیریت صندوق‌ها و انتخاب سهام تاثیری نگذاشته است.
۵۵آنلاین :

هوش مصنوعی برخی فعالیت‌ها از جمله بخشی‌هایی از امور مالی مانند جلوگیری از تقلب را تغییر داده اما هنوز بر مدیریت صندوق‌ها و انتخاب سهام تاثیری نگذاشته است. این امر تعجب آور به نظر می‌رسد. یادگیری ماشینی که شاخه­ای از هوش مصنوعی است و در پیدا کردن الگوها و انجام پیش­بینی‌ها یا استفاده از داده‌ها عملکردی عالی دارد، بهترین ابزار برای کسب و کار است. با این حال صندوق‌های تامینی (Hedge Fund) پرسابقه و بزرگ لندن یا نیویورک اغلب نسبت به توانایی‌های بالقوه آن تردید دارند. با این حال در سانفرانسیسکو جایی که یادگیری ماشینی بخش بزرگی از زندگی را تشکیل می‌دهد انبوهی از صندوق‌های تامینی جدید تلاشی می‌کنند از تکنیک­های آن بهره­مند شوند.

این صندوق‌های جدید آنقدر فروتنی دارند که برخی از نظرات رقبا را تأیید کنند. سنتینت تکنولوژی (Sentient Technologies) یک بنگاه نوپای هوش مصنوعی است که یک صندوقی تأمین دارد. بابک حجت یکی از موسسان این بنگاه می‌گوید اگر تکنیک­های یادگیری ماشینی صرفا از طریق ابزارهای خودش اجرا شود این احتمال وجود دارد که به «زیاده­روی» بینجامد؛ یعنی با استفاده از داده‌های خاص، آن‌ها به الگوهای ویژه­ای برسند که فقط در حوزه کاری آن‌ها کاربرد دارد و نمی‌توان آن را به جهان بزرگ­تر تعیمیم داد. این امر به ویژه در مورد داده‌های مالی که کمیاب هستند صدق می‌کند. به عنوان مثال داده‌های سری زمانی قیمت سهام که به چند دهه قبل بازمی‌گردد در مقایسه با داده‌های تصویری به کار برده شده در الگوریتم شناسایی چهره فیسبوک ناچیز هستند.

بنابراین، راه مناسب آن است که رویکرد اندیشمندانه­تری برای کاربرد هوش مصنوعی در پیش گرفته شود. صحت و دقت فنی اهمیت زیادی دارد. بنگاه نوپایی Sentient چندین متخصص هوش مصنوعی را در استخدام خود دارد و مرتباً درباره روش‌های جدید تحقیقی می‌کند. همزمان الگوهای کسب و کار نیز مهم هستند. بنگاه Sentient یک دهه قبل صندوق کوچکی را تاسیس کرد که فقط پول‌های بنیانگذاران خود را مدیریت می‌کرد. این صندوق در سه سال گذشته کار خود را به دیگر کاربردهای هوش مصنوعی از قبیل خرید آنلاین و بهینه سازی وب سایت توسعه داده است. اوایل امسال بنگاه یک صندوق تأمین را راه اندازی کرد که پول‌های بیرونی را می‌پذیرد و امیدوار است دیدگاه‌هایی را که در نقاط دیگر به دست آمده­اند در بازوی سرمایه گذاری خود به کار گیرد. نومرای (Numerai) یک صندوق تامینی دیگر در سانفرانسیسکو است که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد و به خاطر الگوی غیرعادی کسب و کارش حوزه تخصصی وسیع­تری دارد. این بنگاه اولین صندوقش را پاییز امسال راه اندازی کرد. کار صندوق آن است که داده‌های مالی را دریافت و آن‌ها را به گونه­ای رمزنگاری کند که غیرقابل تشخیص باشند. ماتیو بوید (Matthew Boyd) مدیرعامل بنگاه می‌گوید رمزنگاری داده‌ها را به یک مساله کاملاً ریاضی تبدیل می‌کند. هدف آن است که با این کار از ورود تورش (bias) به الگوها جلوگیری شود و الگوها بیشتر به مذاق بنگاه‌های سیلیکون ولی خوشایند باشد تا کسب و کارهای مربوط به انتخاب اوراق بهادار.

صندوق بنگاه نومرای مسابقه­ای دو مرحله­ای برای تهیه الگوریتم‌های یادگیری ماشینی که بهترین عملکرد را با داده‌ها دارند برگزار می‌کند. حدود ۱۲۰۰ پژوهشگر داده‌ها هر هفته در این رقابت شرکت می‌کنند. جایزه مرحله اول مجازی (پول رمزنگاری شده صندوق) و جایزه مرحله دوم نقدی است. این ساختار درصدد تشویقی الگوریتم­هایی است که در طول زمان در انتخاب سهام برنده عملکرد خوبی دارند. بنگاه نتایج بهترین الگوریتم‌ها را می‌گیرد، آن‌ها را به صورت داده‌های مالی رمزگشایی می‌کند و از نتایج حاصل در تصمیم­گیری برای مبادله بهترین سهام بهره می‌برد. به این ترتیب، صندوق به همان اندازه موفقیت خود را به هوش مصنوعی مدیون است که به جمع سپاری.

یکی از صندوق‌های تأمین که برای الگوی وابسته به ماشین خود بازاریابی می‌کند صندوق Cerebellum Capital است. این صندوق در سال ۲۰۰۸ با هدف واسطه­گری تأسیس شد و در سال ۲۰۱۶ کار خود را به عنوان یک صندوق سهام آمریکایی که ۱۰۰ درصد باهوش مصنوعی اداره می‌شود آغاز کرد. صندوق جدید در آوریل امسال افتتاح شد و استفاده از یادگیری ماشینی را صرفا به تجزیه داده­ها و رسیدن به راهبردها محدود نکرد. سامانه طبقه­بندی آن که مزیت­های نسبی این راهبردها را اندازه می‌گیرد خود با یادگیری ماشینی اداره می‌شود. اما این انسان‌ها هستند که پس از دریافت دستورالعمل‌های الگوریتم‌ها مبادلات واقعی را انجام می‌دهند. با وجودی که عملکرد اصلی این صندوق‌ها در آینده مشخص می‌شود یک نکته در مورد صندوق‌های هوش مصنوعی آشکار است: حداقل در بخش سرمایه گذاری، استفاده بیشتر از هوش مصنوعی به معنای استفاده کمتر از هوش انسانی نیست.


منبع : تجارت فردا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

عجیب‌ترین مدرسه فوتبال ایران

سعید بزرگ‌زاده با حقوق معلمی‌اش در مناطق محروم مرزی به بچه‌ها رایگان فوتبال یاد می‌دهد

چرا دولت ها در سیاستگذاری های مالی ناموفق عمل کرده اند ؟

یکی از مهم ترین نظم های آماری اقتصاد ایران، نوسان بالای رشد اقتصادی و همبستگی شدید آن با درآمدهای نفتی است .

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: صید ماهی سمان و هامور به روش خیه یا خطره در ساحل عسلویه

ویدیو: هرس کردن درختان در کرج و ماشین آماده برای بردن چوب ها

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر