گلهای هنر به یاد گلچین

شناسه خبر: 116714 سرویس: فرهنگ و هنر شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶, ۲۶ : ۲۰ : ۰۰
گلهای هنر به یاد گلچین
آیین بزرگداشت مرحوم نادرگلچین خواننده موسیقی ایرانی که 31 شهریور سال جاری درگذشت با حضور هنرمندان برگزار شد.
۵۵آنلاین :

 در این مراسم که به همت سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت در زادگاه گلچین برگزار شد فاضل جمشیدی خواننده موسیقی ایرانی که دبیری اجرای این مراسم را نیزبرعهده داشت درسخنانی گفت: استاد نادرگلچین محرومیت های بسیاری دراین جامعه کشید نگذاشتند که اودرعرصه موسیقی فعالیت کند.گلچین می گفت همه براین فکر هستند که ایران فقط تهران است و تهران تالاروحدت و این تالار تنها به چند خواننده اختصاص دارد، من ازاین نابرابری و ازاین توزیع ناعادلانه رنج می برم.
کامبیز روشن روان آهنگساز برجسته موسیقی ایران نیز اظهار کرد: هنرمند درجامعه ما چراغ راه جامعه تعریف می شود اما آیا به این خاطر این عنوان را برای او انتخاب میکنند که یک موسیقیدان تمام زندگی اش به موسیقی خلاصه شده است؟ ویا اینکه موسیقی اولین خواستگاه تمامی هنرهای بشری بوده؟ آیا به این خاطر که موسیقی اولین رسانه ارتباطی بشری است؟ وقتی عنوان هنرمند برای شخصی به کار برده می شود قطعا از یک سری ویژگی هایی برخوداربوده است.
وی گفت: موسیقی تنها زبانی که درجهان مشترک بوده و میتوان با آن با خدا راز و نیاز کرد، بدون هیچ مذهب یا تبعیض نژادی.در تاریخ موسیقی ایران شنیده و خوانده ایم که موسیقیدان هایی در ساعات خاصی از شب رشته ارتباطی خود را پیدا میکنند، این رشته ارتباطی باعث خلق آثار جاودانه ای در موسیقی می شود.
روشن روان افزود: این همان چیزی است ازعالم بالا به موسیقیدان منتقل می شود و او راوی آن برای زمین است و به گوش مردم می رساند بنابراین نخستین ویژگی یک هنرمند این است که انسان پاک و منزهی بوده و از آلودگی ها به دور باشد. حسادت، کینه و خودخواهی در او نهادینه نشود و درکنار آن اخلاق و معرفت در وجودش قرار گرفته باشد و اخلاق چیزی است که درجامعه هنری امروز ما متاسفانه بسیارکمتر دیده می شود. اگر اخلاق از هنرمند گرفته شود بخش بزرگ ویژگی های یک هنرمند از او گرفته شده است. 
این آهنگساز ادامه داد: نادر موسیقی ما یکی از همین هنرمندان بود که نه کینه ای بردل داشت و نه خودخواهی و غرض ورزی و با حسن نیت از اینکه دیگر خوانندگان قطعاتی که او اجرا کرده بود را بازخوانی کنند استقبال می کرد برخلاف آن چیزی که امروز در خوانندگان ما وجود دارد.
بخش بعدی برنامه اجرای عبدالحسین مختاباد با نوازندگی سنتورحسین پرنیا بود که مختاباد پیش از اجرا از شورای شهررشت تقاضا کرد محل و خیابان مناسبی را به اسم نادر گلچین نامگذاری کنند. این خواننده گفت: نزدیک به سه دهه در محضر استاد نادرگلچین بوده ام و از هنر او بهره برده ام اما متاسفانه در اوج هنر،هنر این هنرمند را به خاک و خون کشاندند، هنرمندی که به دنبال تشویق، امضا و شهرت نبود بلکه به دنبال تولید موسیقی بود.
حسین پرنیا نوازنده سنتور نیز در ادامه گفت:ما با جوی در جامعه دست به گریبان هستیم که هر وقت ازهنرمندی با غم و اندوه یاد می کنیم گویا این هنرمند دیگر نیست اما تعریف من از زندگی این است که هرگاه و یا روزی از خاطر کسی نگذریم آن روز مرده ایم. تمام هنرمندان جهان زنده اند و مرده کسانی هستند که تاریکی های چراغ هنر را زیاد کرده اند تا هنر از بین برود اما آنها فراموش کرده اند نور یک شمع در همه جهان پیدا است که هرچه تاریکی بیشتر شود این شمع نورانی تر خواهد بود.البته همه می دانیم این بی اخلاقی ها قطعا بی علت نبوده و ماهم به مانند استاد گلچین دربرابر این ظلم ها و بی اخلاقی ها سکوت می کنیم.
اسماعیل تهرانی نوازنده سنتور و آهنگساز، دیگرسخنران این مراسم بود که اظهار داشت: آشنایی من و نادر گلچین به سال 1350 برمی گردد زمانی که مسئولیت هنرستان اصفهان برعهده من بود ونادر گلچین از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت به همراه عده ای ازدوستان هنرمند دراصفهان اجرای برنامه داشتند. آن شب از گلچین خواسته شد یک حال و هوای دیگری به مجلس بدهد و او شروع به خواندن کرد. نادرگلچین شناخت بسیار خوبی بر شعر و موسیقی داشت و بدرستی مفاهیم را متبادر با ذهن انجام می داد او عاشقانه زندگی کرد وتکرار ناشدنی است.

درادامه مسعود نصرتی شهردارشهر رشت گفت: درایران بویژه شهر رشت هنرمندان بسیار فاخر و بزرگی حضور دارند که باید پیش از نبودنشان مراسم تجلیلی برای آنها برگزار شود .
ناصرمسعودی خواننده فولکلور گلیلان به آشنایی اش با نادرگلچین اشاره کرد و گفت:من با نادردرشهررشت و در تئاترو رادیو آشنا شدم ودر دوران جوانی و نوجوانی همیشه در کنار هم بودیم، دورانی که جویای نام بودیم . صدای نادر گلچین و بیان اشعار و نحوه خواندنش برای من الهام بخش بود و می دانم نادر و نادرها نمی میرند و هنرشان ماندگار و مانا است افتخار می کنم که در کنار این هنرمندان عزیز بودم. امیدواریم در زمان حیات از یکدیگر قدردانی کنیم.

در ادامه مراسم با حضور هنرمندان و مسئولان شهری رشت با اهدا دسته گل ازاستادان ناصرمسعودی خواننده پیشکسوت موسیقی فولکور گیلان وعلی اکبر پورهنرمند پیشکسوت آهنگساز تقدیر شد.

مجید مظفری بازیگر سینما و تلویزیون نیز در این برنامه حضور داشت و اظهار کرد: ادبیات نمایشی در ایران و دنیا در زمینه تئاتر و تصویر دو حالت دارد ادبیات نمایشی شنوایی انسان ، ادبیات تصویری نگاه و موسیقی روح را نوازش می دهد و روح ما مدیون موسیقی ایران است و بخشی ازآن مدیون نادر گلچین است و چه خوب است که اینگونه مراسم ها در این شهر برگزار می شود و مخالف نداشته است.

سهیل محمودی شاعرومجری برنامه های فرهنگی، جامعه ایران را جامعه ای با معضل رفتاری و نابهنجار اخلاقی عنوان کرد و افزود: هنر و فرهنگ تنها چیزی است که تربیت را به جامعه بازمی گرداند. دستی که به قلم می رود و یا مضراب سازو آرشه بدست می گیرد نمی تواند اسلحه بگیرد و سرقت مسلحانه کند. فرزندان ما الگو می خواهند و هنرمندان الگوهای نسل آینده هستند. متاسفانه رادیو وتلویزون دراین باره کم لطفی کرده است و باید خودمان برای تربیت نسل فردایمان قدم برداریم. 

میرعلیرضا میرعلی نقی پژوهشگرتاریخ موسیقی ایران بااشاراتی به خصوصیات برجسته شخصیت فردی وشخصیت هنری نادر گلچین به عواملی اشاره کرد که خوانندگان دیروز را از مرتبه ممتازی بهرمند می ساخت و در خوانندگان امروزی چنین عواملی پرورش نیافته است.
او افزود: فردیت قوام یافته زنده یاد گلچین که در بستری غنی از شعر شناسی و هنر بازیگری پرورش یافته بود به همراه صدای خوش کوک و آرامش ذاتی او موجب شد که خوانده هایش نقشی ماندگار بر صفحه موسیقی دوره ما به یادگار بگذارد.

مرجان گلچین بازیگرسینما وتلویزیون (برادرزاه مرحوم نادر گلچین) ضمن ابراز خوشامدگویی به میهمانان حاضر و تشکر و قدردانی از مسئولان برگزار کننده اظهار داشت: از تمامی خصیصه های عموی نازنینم نامبرده شد خصلت هایی که هر کدام از آنها می تواند ما را به سوی خود جذب کند و آن هنرمند را ستایش کنیم اما بعد چهل روز که از رفتن او گذشت آنچه که از میراث او به یادگار ما مانده است ثروتی چون عشق، محبت و دوست داشتن است که بین ما تقسیم خواهد شد.

درادامه علی جهاندار،سالارعقیلی ،حریر شریعت زاده ،غلامرضا امانی و حسین علیشاپور اجرای برنامه موسیقی و آواز داشتند.
نادر گلچین متولد 1315 رشت خواننده موسیقی ایرانی با سبکی خاص و صدای تنور که با ساختار ارکستری هماهنگی زیادی داشت او با آهنگسازان و هنرمندان زیادی از جمله فریدون شهبازیان، حسن یوسف زمانی، عبدالکریم مهرافشان، عباس خوشدل، همایون خرم، مهدی خالدی، محمد حیدری، فرامرز پایور همکاری داشت.
وی ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ، تنها یک روز قبل از تولد ۸۱ سالگی اش درگذشت.
اسماعیل تهرانی،کامبیز روشن روان، رضا بنفشه خواه، علی جهاندار، عزت الله رمضانی فر،بیژن بیژنی، علی اکبرپور، سید محمد میرزمانی،مظفر شفیعی،سعید ثابت،اسرافیل شیرچی، مجید مظفری،غلامرضا امانی، سهیل محمودی، سالارعقیلی، فاضل جمشیدی،مریم امیرجلالی، سعیده عرب،داوود حیدری، عباس محبی،حسین علیشاپور، ،حسین پرنیا، ،رویا حلاج،علیرضا میر علی نقی، ،احسان صحرایی و...از میهمانان این برنامه بودند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آنها دارند، ما هم می‌خواهیم

موضوع مذاکرات میان ایران و ۱+۵ که البته با خروج آمریکا به ۱+۴ مبدل شده همچنان از اصلی ترین مباحث مطرح در معادلات جهانی است که فضای داخلی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

ضرورت پاسخگویی هایپر استار به وضعیت کاری کارمندانش

این مطلب در فشای مجازی توسط مجله هنری ژوان منتشر شده است که ۵۵ آنلاین آمادگی دارد جوابیه هایپر استار و فروشگاه های مشابه را منتشر کند .

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر