گزینه ای برای ریاست بانک مرکزی مستقل

شناسه خبر: 137758 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، اجتماعی ، گوناگون شنبه ۹ تير ۱۳۹۷, ۰۸ : ۱۴ : ۰۰
گزینه ای برای ریاست بانک مرکزی مستقل
سیستم بانکی ایران پاشنه آشیل امنیت کشور است . آیا زمان آن نرسیده است که مدیران کهنسال جای خود را به مدیران متولد دهه شصت بدهند . کدام مدیر بانکی ایرانی در ۷ دانشگاه برتر آمریکا درس خوانده است .
۵۵آنلاین :

 

تمام کشور های موفق در توسعه دارای بانک مرکزی مستقل هستند  تا بانک مرکزی  مراقبت‌ کند پول بدون پشتوانه چاپ نشود و ارزش پول ملی حفظ شود .

در ایران از زمان تاسیس بانک مرکزی تا امروز در تمام ادوار هیچ رئیس بانک مرکزی مستقلی نداشته ایم . همه مرعوب دولت و مقهور حکومت بوده اند و نتیجه اش  همین شده است که ملاحظه می کنید .

چند روزی است که شایعاتی به گوش می رسد که قرار است ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی تغییر کند . سیف از مدیران قدیمی بانک های دولتی است که نامش در پرونده مرتضی رفیق دوست و فاضل خداداد هم مطرح شده بود . در این چند روز اسامی متعددی مطرح شده  است برای ریاست بانک مرکزی اما حال می خواهم فردی را معرفی کنم که به نظر می رسد می تواند موثر باشد .

قبل از نام و نشان ایشان باید این نکته را اعلام کنم که هر کس که در بانک های ایران پست مدیریت ارشد داشته باشد برای ریاست بانک مرکزی مستقل نامناسب است زیرا سیستم بانکی کشور غیر شفاف ، مجیز محور و قاتل پول و تولید کننده اصلی پول بدون پشتوانه است .کسی باید رئیس بانک مرکزی شود که در خارج از ایران اقتصاد خوانده باشد .

سید علی مدنی زاده متولد سال هزار و سیصد و شصت و یک است .برنده مدال برنز المپیاد جهانی ریاضی بوده و در دانشگاه صنعتی شریف مهندسی برق خوانده است و پس از آن به دانشگاه استنفورد آمریکا رفته است و مهندسی محاسبات و ریاضیات در مقطع ارشد خوانده است . برای دوره دکترا در دانشگاه شیکاگو اقتصاد خوانده است و چند سالی است که به ایران برگشته است و در دانشگاه صنعتی شریف تدریس میکند . او در این چند سال که به ایران برگشته است در پژوهشگاه پولی و بانکی بانک مرکزی مدیر بوده است . اگر او رییس بانک مرکزی شود می توان امیدوار بود که بتوان برای اولین بار بانک مرکزی مستقل اداره شود .

سیستم بانکی ایران پاشنه آشیل امنیت کشور است . آیا زمان آن نرسیده است که مدیران کهنسال جای خود را به مدیران متولد دهه شصت بدهند . کدام مدیر بانکی ایرانی در ۷ دانشگاه برتر آمریکا درس خوانده است .

امروز باید از دکتر مدنی زاده حمایت کنیم تا بقیه نخبه های ایرانی ببینند که می توان موثر باشندو به کشور بازگردند . اگر از این افراد حکایت نکنیم فرصت طلبان رانت خوار رفقا را بر اریکه قدرت می نشانند و جیب مردم را خالی میکنند . 

نباید گذاشت اقتصاد به نقطه بدون بازگشت برسد . 

 

سید محمد زهیر غرضی 


منبع : 55آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۰۹:۵۲
من حاضرم از الان برم جلوی پاستور براش تحصن بشینم .... این آقا حداقل پتانسیلشو داره ...
11 8 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۱۰:۱۲
واقعا باید به این افراد فضا داد نه طیب نیایی که کاراشو کرده
7 7 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۱۰:۱۳
درور بر شما که همچین نخبه هایی رو معرفی میکنید
11 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

جزییاتی تکاندهنده از اقدامات موسسه ثامن الحجج

«پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن‌الحجج به‌ عنوان اولین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بیش از ۹ جلسه است که در دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی باقری در حال بررسی است.

سرنخ‌های رانت انتخاباتی

«رانت» کلیدواژه‌ای است که این‌روزها و به‌ویژه پس از انتشار فهرست ارز دولتی تخصیص‌یافته به شرکت‌ها برای واردات، بیشتر از همیشه برای توصیف اقتصاد ایران از آن استفاده می‌شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی ثامن الحجج کیست؟

ویدیو: نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه

نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه ها: اگر مسئولین امکانات را فراهم کنند، اشکالی ندارد خانم ها به ورزشگاه بروند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر