گاندو چشم انتظار گردشگران

شناسه خبر: 115445 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶, ۲۹ : ۲۰ : ۰۰
گاندو چشم انتظار گردشگران
تمساح پوزه کوتاه یا به زبان بلوچی «گاندو» از راسته کروکودیل ها یکی از گونه های نادر جانوری جهان با کمتر از سه هزار سر جمعیت در دنیا، در منطقه حفاظت شده باهوکلات چابهار در جنوب سیستان وبلوچستان زیست می کند که تماشای آنها برای هر گردشگر و مسافری دیدنی و به یادماندنی است.
۵۵آنلاین :

زیستگاه تمساح پوزه کوتاه تالابی یا گاندو در ایران که به گونه جانوری خجالتی، محتاط و ترسو از آن یاد می شود تنها در جنوب سیستان وبلوچستان و در محدوده رودخانه های سرباز، باهوکلات چابهار و کاجو قصرقند است.

تمساح پوزه کوتاه تالابی (گاندو) در حوزه شهرستانهای سرباز، چابهار و قصرقند نیازمند حمایت بیشتر است تا زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی را بیش از پیش فراهم کند.
این گونه جانوری که به سختی می توان آن را مشاهده کرد از ارزش ملی و بین المللی بالایی برخوردار است و به همین سبب باید براساس علم روز و فناوری های پیشرفته مورد حفاظت قرار گیرند تا در فضایی مناسب به زیست و تکثیر خود ادامه دهند. 
معرفی بهتر و بیشتر گاندو (تمساح پوزه کوتاه ایرانی) نیز نیازمند ساخت مستندهای تلویزیونی و کار تبلیغات رسانه ای است تا محققان و گردشگران زیادی از سراسر کشور و جهان با حضور در منطقه باهوکلات به تحقیق و تماشای این گونه زیبا و جذاب بپردازند. 
سرانه عملیات حفاظت از گونه های جانوری در دنیا براساس هر پنج هزار هکتار مناطق حفاظت شده یک نفر است و بایستی مسئولان حفاظت محیط زیست کشور حداقل براساس چارت مصوب در 2 پاسگاه فعلی حداقل 12 نفر نیروی بومی و آشنا به منطقه استخدام کنند تا کار حفاظت بهتر انجام شود. 
هم اینک تنها 2 محیط بان هر کدام 233 هزار هکتار را حفاظت می کنند و این امر مسلما کافی نخواهد بود و باید فکری اساسی برای جذب نیروی بومی شود. 
امکانات و تجهیزات زنده گیری تمساح، تامین خودرو و اختصاص اعتبارات لازم برای نگهداری، حفاظت و آموزش مردم محلی و روستاهای همجوار ضروری است و انتظار می رود با همت مسئولان در آینده ای نزدیک بسیاری از مشکلات منطقه حفاظت شده گاندو سیستان وبلوچستان مرتفع شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار به خبرنگار ایرنا گفت: حدود 400 تا 500 سر تمساح پوزه کوتاه در زیستگاه حفاظت شده گاندو در باهوکلات چابهار زیست می کنند. 
اشرفعلی حسینی افزود: زیستگاه حفاظت شده تمساح پوزه کوتاه در باهوکلات و درگس محدوده شهرستانهای چابهار و سرباز به وسعت 465 هزار و 181 هکتار است که در سال 1349 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است. 
وی ادامه داد: در این منطقه حفاظت شده علاوه بر تمساح، گونه های جانوری دیگری نیز زیست می کنند ولی بخاطر اهمیت تمساح یا گاندو به عنوان منطقه حفاظت شده گاندو اعلام شده است. 
وی بیان کرد: در حال حاضر 2 پاسگاه محیط بانی با 2 نفر نیروی مستقر کار حفاظت را انجام می دهند که در مقایسه با وسعت آن کافی نیست. 
چابهار در 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

رنانی: توسعه نیافتگی کشور را باید در دوران کودکی جست‌وجو کرد

حذف آزمون‌ها حتی اگر یک روز زودتر انجام شود نیز به نفع آینده کشور است

استراتژی مِید این چاینا ۲۰۲۵ چیست؟

چین با هدف غلبه بر رهبری آمریکا و آلمان در «های تِک» استراتژی موسوم به made in china 2025 را تعریف کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان