نتیجه‌ای یافت نشد.

کورتکس اینسولار مغز و نقش آن در پردازش درد و ارسال تهدید

شناسه خبر: 173760 سرویس: توسعه ، فناوری ، گوناگون شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۵۸ : ۲۰ : ۰۰
کورتکس اینسولار مغز و نقش آن در پردازش درد و ارسال تهدید
دانشمندان علوم اعصاب دریافته‌اند کورتکس اینسولار مغز تجربیات دردناک را پردازش می‌کند و متعاقب آن، به یادگیری انسان از این حادثه‌ی دردناک منجر می‌شود.
۵۵آنلاین :

دردي شدید مثل برخورد پا با جسمی سخت، حس ناخوشایند ناگهانی در انسان به‌وجود می‌آورد و انسان با درس‌گرفتن از این تجربه‌ی دردناک، از موقعیت‌های مشابه در آینده اجتناب می‌کند. این قابلیت که «یادگیری تهدید» نامیده می‌شود، برای زنده‌ماندن به انسان‌ها و حیوانات کمک می‌کند. اما آیا می‌دانیم کدام بخش از مغز درباره‌ی وقایع دردناک به سایر بخش‌های مغز هشدار می‌دهد که به‌تبع آن یادگیری تهدید اتفاق می‌افتد؟

می‌دانیم بخشی از مغز به‌نام آمیگدال برای یادگیری تهدید مهم است؛ اما دانشمندانی از آزمایشگاه Ralf Schneggenburger در مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک فدرال لوزان دریافتند که درواقع، کورتکس اینسولار مغز این تهدیدها را ارسال می‌کند. کورتکس اینسولار داخل شیار جانبی مغز قرار دارد و آن را به‌خاطر رمزگذاری احساساتی می‌شناسند که دربرابر بدن خودمان داریم. علاوه‌براین، نورون‌های کورتکس اینسولار به نورون‌های آمیگدال وصل می‌شوند؛ هرچند در گذشته درزمینه‌ی عملکرد این اتصال مغزی پژوهش کمی انجام شده است.

کورتکس اینسولار مغز

کورتکس اینسولار مغز موش‌ها و مردها مشابه است؛ به‌همین‌دلیل، دانشمندان برای پژوهش خود سراغ موش‌ها رفتند. پژوهشگران از کانال‌های یونی نورانگیخته استفاده کردند که به‌طورکلی به نورون‌های خاصی در مغز موش هدایت می‌شد. بدین‌ترتیب، می‌توانستند ازطریق تاباندن پالس‌های کوتاهی از نور لیزر، فعالیت الکتریکی نورون‌های کورتکس اینسولار را در طول رفتار یادگیری تهدید خاموش کنند. دانشمندان باتوجه‌به خاموش‌شدن کورتکس اینسولار در طول واقعه‌ی دردناک دریافتند موش‌ دربرابر شوک الکتریکی خفیف به پایش، اساسا شجاع می‌شد و ترسی نداشت. درضمن، توانایی موش برای یادگیری از واقعه‌ی دردناک نیز به‌شدت کاهش می‌یافت.

کورتکس اینسولار مغز

پژوهش یادشده نشان داد کورتکس اینسولار علاوه‌بر اطلاع‌رسانی حالت‌های بدن به مغز،‌ سیگنال هشدار قدرتمندی به بخش‌هایی از مغز ارسال می‌کند که به شکل‌گیری خاطره از واقعه‌ی ناخوشایند مرتبط هستند. اشنگن‌برگر می‌گوید:

احساس ناخوشایندی که در حالت عادی با واقعه‌ای دردناک مرتبط است، با خاموش‌کردن کورتکس اینسولار از بین می‌رود؛ بنابراین، پژوهش ما نشان می‌دهد نورون‌های کورتکس اینسولار به احساس ذهنی درد و یادگیری سایر بخش‌های مغز درباره‌ی درد منجر می‌شوند. به‌همین‌دلیل، فعالیت کورتکس اینسولار می‌تواند پیامدهای قدرتمندی در شکل‌گیری اتصال بخش‌های مختلف مغز داشته باشد که با یافته‌ی سایر پژوهش‌ها درباره‌ی فعالیت نامعمول کورتکس اینسولار در افراد مبتلا به بیماری‌های روان‌پزشکی خاص مطابقت دارد. درنتیجه، پژوهش مذکور درزمینه‌ی اینکه مکانیسم‌های عصبی مغز چطور درد را کدگذاری می‌کنند، درکنار پژوهش‌های آتی درباره‌ی‌ مکانیسم‌های اصلی انعطاف‌پذیری شاید با پیشرفت درمان بیماری‌های روان‌پزشکی نظیر اضطراب و اختلال استرسی پس از  آسیب روانی مرتبط باشند.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حراج‌های دقیقه 90

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند.

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان

داستان دردناک دخترانی که برای مستمری با پیرمرد‌ها ازدواج می‌کنند!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر