کنترل 80 درصد ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه

شناسه خبر: 150118 سرویس: NGO ، گوناگون جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷, ۳۸ : ۱۲ : ۰۰
کنترل 80 درصد ریزگردهای نمکی دریاچه ارومیه
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: نزدیک به 80 درصد از ریزگردهای نمکی حوضه آبریز دریاچه ارومیه کنترل شده است.
۵۵آنلاین :

فرهاد سرخوش  با اشاره به اینکه حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه باعث مرطوب شدن نمک‌های سطح دریاچه و کنترل ریزگردهای نمکی آن می‌شود افزود: خارج از بستر دریاچه ارومیه و در حوضه آبریز با همکاری منابع طبیعی و کاشت نهال و درختچه‌ها ریزگردهای نمکی کنترل می‌شود که از سال 93 تا 96 در این راستا 60 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه کانون بحرانی ریزگرد در آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: کانون بحرانی ریزگردها در استان شامل منطقه جبل کندی در 45 کیلومتری ارومیه، منطقه سپورغان ارومیه، چوپان لو سلماس، و میاندوآب است که با نهال کاری تا حدود زیادی از این ریزگردها مهار شده‌اند.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به ممنوعیت تبدیل اراضی به باغات و مزارع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تصریح کرد: طبق مصوبه دولت توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ممنوع است و با بررسی‌های انجام شده در حوضه آبریز دریاچه نیز هیچ توسعه‌ای انجام نشده است.

سرخوش با اشاره به انتشار خبری در خصوص تغییر رسوبات بستر دریاچه ارومیه از حالت کاسه‌ای به بشقابی بیان کرد: پژوهشکده‌های علمی در استان دائما در حال بررسی و مطالعه بستر دریاچه ارومیه هستند و هرگونه تغییرات را گزارش می‌دهند، چنانچه بستر به شکل بشقابی تغییر یافته باشد علت عقب گرد آب در زمان کم آبی بستر دریاچه است که امری طبیعی است و با رهاسازی آب و آغاز بارشها بستر نیز تغییر شکل خواهد داد.

وی با اشاره به تراز دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز تراز دریاچه ارومیه 1270.23 متر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3 سانتی متر افزایش داشته است.

سرخوش با بیان اینکه وسعت فعلی دریاچه 1664 کیلومتر مربع است، یادآور شد: حجم فعلی آب دریاچه ارومیه 980 میلیون مترمکعب گزارش شده است.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یک «بوچانی» در ایران زندگی می‌کند؟

یوسف علیخانی بعد از اعلام انتشار نسخه فارسی رمان بهروز بوچانی نوشت: از صبح سردرد گرفتم؛ از بس به این فکر کردم که چند نفر کارهای حسین شکربیگی نویسنده ایلامی را خوانده‌اند؟!

روز جهانی زبان مادری

کسانی که در تهران زندگی می‌کنند و از یک منطقه‌ای از ایران آمده‌اند که زبان مادری آنها غیر از فارسی است، با معضلی بزرگ در برخورد با فرزندهایشان مواجه بوده‌اند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر