کنایه ظریف به کشورهای غربی با مقایسه گروه هفت و سازمان همکاری شانگهای

شناسه خبر: 136156 سرویس: سیاست دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۷ : ۱۶ : ۰۰
کنایه ظریف به کشورهای غربی با مقایسه گروه هفت و سازمان همکاری شانگهای
وزیر امور خارجه ایران با سازنده خواندن دیدارهای صورت‌گرفته در چین، گفت نشست سازمان همکاری شانگهای نشان داد جهان با چه سرعتی در حال تغییر است.
۵۵آنلاین :

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه دیدارهای صورت‌گرفته در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای را «سازنده» توصیف کرد و گفت این نشست سرعت تغییر جهان را نشان داد.

وی در توییتر نوشت: «نشست سازمان همکاری شانگهای در چین، نشان داد جهان چقدر سریع در حال تغییر است. تعهد به همکاری دارای منفعت متقابل، حمایت قاطع از برجام و رد یکجانبه‌گرایی.»

ظریف افزود: «رئیس‌جمهور [ایران] [حسن] روحانی دیدارهای سازنده‌ای با بسیاری از سران، از جمله دیدارهای دوجانبه پرمحتوایی با شی [جین پینگ رئیس‌جمهور چین] و [ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] داشت.»

وزیر امور خارجه در توییت دیگری نوشت: «در حالی که اعضای گروه هفت در کبک مشغول سر و کله زدن با هم بودند و تلاش بی‌نتیجه‌ای برای راضی کردن عهدشکن ارشد داشتند، نشست سازمان همکاری شانگهای در کینگدائو جلوه‌ای کاملا متفاوت داشت: همکاری محترمانه میان ملت‌های متعهد به چندجانبه‌گرایی.»

نشست سران سازمان همکاری شانگهای این هفته در چین برگزار شد. ایران عضو ناظر این سازمان همکاری اقتصادی است و رئیس‌جمهور به عنوان نماینده ایران در این نشست حضور داشت. حاضران در این نشست با رد اقدامات یکجانبه، از توافق هسته‌ای با ایران اعلام حمایت کردند.

روابط گرم و اعلام همبستگی اعضای سازمان همکاری شانگهای همزمان با نشست پرتنش و پراختلاف گروه هفت که همزمان در کانادا برگزار شد، از سوی بسیاری از کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است.

در نشست گروه هفت، آمریکا تقریبا در تمام موضوعات از جمله تغییر اقلیمی، تجارت آزاد، توافق هسته‌ای با ایران، مقابله با حمایت‌گرایی اقتصادی و نحوه برخورد با روسیه، با ۶ عضو دیگر اختلاف نظر داشت. در حالی که آمریکا ابتدا پس از بحثی طولانی بیانیه پایانی این نشست را امضا کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از ترک زودهنگام نشست، اظهارات «جاستین ترودو» درباره تجارت آزاد را «غیرصادقانه» خواند و امضای خود در بیانیه پایانی را پس گرفت.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

تجربه ناکام «تغییر ساعت»

طرح تغییر ساعت رسمی «روشنایی ذخیره روز» که برای نخستین بار در خلال جنگ جهانی اول آغاز شد و در ادامه با توجیه صرفه اقتصادی و مصرفی در بسیار از کشورها مورد استفاده قرار گرفت، در حال تبدیل شدن به طرحی منفور در میان کارشناسان و مردم است؛ چراکه تحقیقات نشان داده است این طرح می‌تواند پیامد‌های منفی قابل‌ملاحظه‌ای در میزان سلامتی افراد، افزایش مصرف انرژی و بروز حوادث جاده‌ای داشته باشد. کاهش خلاقیت افراد در طول روز از اثرات دیگر آن به‌شمار می‌رود.

اگر در خرمشهر 5 تا آر پی جی داشتم سقوط نمیکرد

روایت سیدمحمد غرضی، استاندار وقت خوزستان از روزهای ابتدای جنگ:

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر