کنایه ظریف به کشورهای غربی با مقایسه گروه هفت و سازمان همکاری شانگهای

شناسه خبر: 136156 سرویس: سیاست دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷, ۲۷ : ۱۶ : ۰۰
کنایه ظریف به کشورهای غربی با مقایسه گروه هفت و سازمان همکاری شانگهای
وزیر امور خارجه ایران با سازنده خواندن دیدارهای صورت‌گرفته در چین، گفت نشست سازمان همکاری شانگهای نشان داد جهان با چه سرعتی در حال تغییر است.
۵۵آنلاین :

 «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه دیدارهای صورت‌گرفته در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای را «سازنده» توصیف کرد و گفت این نشست سرعت تغییر جهان را نشان داد.

وی در توییتر نوشت: «نشست سازمان همکاری شانگهای در چین، نشان داد جهان چقدر سریع در حال تغییر است. تعهد به همکاری دارای منفعت متقابل، حمایت قاطع از برجام و رد یکجانبه‌گرایی.»

ظریف افزود: «رئیس‌جمهور [ایران] [حسن] روحانی دیدارهای سازنده‌ای با بسیاری از سران، از جمله دیدارهای دوجانبه پرمحتوایی با شی [جین پینگ رئیس‌جمهور چین] و [ولادیمیر] پوتین [رئیس‌جمهور روسیه] داشت.»

وزیر امور خارجه در توییت دیگری نوشت: «در حالی که اعضای گروه هفت در کبک مشغول سر و کله زدن با هم بودند و تلاش بی‌نتیجه‌ای برای راضی کردن عهدشکن ارشد داشتند، نشست سازمان همکاری شانگهای در کینگدائو جلوه‌ای کاملا متفاوت داشت: همکاری محترمانه میان ملت‌های متعهد به چندجانبه‌گرایی.»

نشست سران سازمان همکاری شانگهای این هفته در چین برگزار شد. ایران عضو ناظر این سازمان همکاری اقتصادی است و رئیس‌جمهور به عنوان نماینده ایران در این نشست حضور داشت. حاضران در این نشست با رد اقدامات یکجانبه، از توافق هسته‌ای با ایران اعلام حمایت کردند.

روابط گرم و اعلام همبستگی اعضای سازمان همکاری شانگهای همزمان با نشست پرتنش و پراختلاف گروه هفت که همزمان در کانادا برگزار شد، از سوی بسیاری از کارشناسان مورد توجه قرار گرفته است.

در نشست گروه هفت، آمریکا تقریبا در تمام موضوعات از جمله تغییر اقلیمی، تجارت آزاد، توافق هسته‌ای با ایران، مقابله با حمایت‌گرایی اقتصادی و نحوه برخورد با روسیه، با ۶ عضو دیگر اختلاف نظر داشت. در حالی که آمریکا ابتدا پس از بحثی طولانی بیانیه پایانی این نشست را امضا کرد، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از ترک زودهنگام نشست، اظهارات «جاستین ترودو» درباره تجارت آزاد را «غیرصادقانه» خواند و امضای خود در بیانیه پایانی را پس گرفت.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

توپ فوتبال همچون سلاح انتقام

مردم زيادي در منطقه كوزوو هستند كه هنوز جنگ خونين سال ١٩٩٨ را فراموش نكرده‌اند. جنگي سرشار از خون و خاطره. انبوه فيلم‌ها و نمايشنامه‌ها و موسيقي‌ها در واكنش به آن جنگ كه آدم‌ها را ياد نسل‌كشي صرب‌ها در بوسني مي‌انداخت ساخته شده.

تقدیم به تیم ملی؛ با نی‌انبان و دمام

می‌خواستم نشان دهم که زنان حذف‌شدنی نیستند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: یونیفورم جدید زنان پلیس لبنان خبرساز شد!

ویدیو: این بچه ها مدرسه ندارند باید بیش از سه کیلومتر را پیاده از تپه ها و دره عبور کنن

این بچه ها مدرسه ندارند باید بیش از سه کیلومتر را پیاده از تپه ها و دره عبور کنند تا به مدرسه برسند. مشکل اصلی در زمستان است که زمین گل آلود است.همچنین اجازه ندارند از گندم زارها عبور کنند.صاحب یکی از زمین ها کیف بچه ها را ازشون میگیره که دیگه از زمینش عبور نکنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان