نتیجه‌ای یافت نشد.

کمیساریای عالی پناهندگان:88 درصد پناهندگان سوری در لبنان خواهان بازگشت هستند

شناسه خبر: 148393 سرویس: جهان ، گوناگون يكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷, ۲۰ : ۲۰ : ۰۰
کمیساریای عالی پناهندگان:88 درصد پناهندگان سوری در لبنان خواهان بازگشت هستند
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) اعلام کرد که 88 درصد پناهندگان سوری خواستار بازگشت به کشورشان هستند.
۵۵آنلاین :

«میرای جیرار» نماینده کمیساریالی عالی پناهندگان سازمان ملل در لبنان با بیان اینکه مانع اصلی بازگشت پناهندگان سوری به کشورشان سیاسی نیست؛ اعلام کرد که ۸۸ درصد این پناهندگان خواستار بازگشت هستند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه المیادین، او که در کنفرانس «ایجاد شرایط مطبوع برای پناهندگان: از توامندسازی تا اسکان» در بیروت سخن می‌گفت، تأکید کرد: هنگامی که از پناهندگان در خصوص موانع بازگشت به کشورشان سؤال می‌کنیم آن‌ها از موانع عملی و اجرایی سخن می‌گویند. مسأله حل و فصل سیاسی یا بازسازی مطرح نیست. آن‌ها می‌پرسند: آیا هنگامی که برگشتم باید بجنگم؟ خانواده‌ام را کجا بگذارم؟ آیا خانه‌ام هنوز تحت مالکیت من است؟  آیا اسناد و مدارکم به من باز می‌گردد؟ و این‌ها تمام چیزهایی است که ما با مسئولان سوری و در لبنان برای تأمین آن‌ها کار می‌کنیم.

این مسئول بین‌المللی افزود: سه چهارم پناهندگان سوری زیر خط فقر زندگی می‌کنند که درآمدشان از چهار دلار در روز تجاوز نمی‌کند. نیمی از آن‌ها زیر خط فقر شدید قرار دارند که درآمدشان بیش از سه دلار در روز نیست. با این وجود آن‌ها نسبت به آینده‌شان امیدوارند و ۸۸ درصدشان خواستار بازگشت به سوریه هستند و نقش ما در این میان تسهیل این روند است.

«میرای جیرار» ادامه داد:مسأله اصلی در مصالحه است. نیازمند درمان زخم‌ها هستیم و باید در روند بازسازی بافت اجتماعی که مجروح شده، کمک کنیم.

طبق گزارش سازمان ملل، لبنان میزبان حدود یک میلیون پناهنده سوری است که از درگیری‌ها در کشورشان فرار کردند و نام آنها ثبت شده است، این عدد معادل یک چهارم جمعیت خود لبنان است، دولت لبنان این عدد را حدود ۱.۵ میلیون تن دانسته و اعلام کرد، حضور این تعداد بالای آوارگان سوری در لبنان موجب تضعیف ارائه خدمات عمومی و کاهش رشد اقتصادی در این کشور شده است.

وزارت دفاع روسیه ۲۷ تیر ماه سال جاری اعلام کرد که مرکز ویژه‌ای برای پذیرش و اسکان آوارگان در سوریه ایجاد کرده تا در روند بازگشت مردم سوریه میهن خود تسهیل ایجاد شود.

از ابتدای تیر ماه گذشته تا کنون نزدیک به ده هزار تن از پناهندگان سوری به کشورشان بازگشته‌اند.

با آزادی بخش اعظمی از خاک سوریه و تسلط دولت بر امور جاری کشور روند بازگشت آوارگان نیز آغاز شده است. هر چند بحران هفت ساله، آثار و جراحت‌های عمیق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی طولانی مدتی بر سوریه گذاشته است که درمان آن در وهله اول نیازمند مصالحه داخلی و پس از آن بیش از هر چیزی نیازمند عنصر زمان است. آمارهای غیر رسمی نشان می‌دهد که بیش از هفت میلیون آواره سوری در ۴۵ کشور حضور دارند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر