کشورهایی که بیشترین آمار مبتلایان به بیماری ایدز را در دنیا دارند

شناسه خبر: 152443 سرویس: NGO ، توسعه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۹ : ۰۰
کشورهایی که بیشترین آمار مبتلایان به بیماری ایدز را در دنیا دارند
ویروس اچ آی وی (Human Immunodeficiency Virus) ویروسی است که باعث می شود سیستم ایمنی بد کارآیی خود را از دست داده و بدین ترتیب بعد از مدتی فرد را وارد مرحله بیماری ایدز می کند که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد و مرگ بیمار حتمی است. اگر ابتلای شخص به ویروس در مراحل اولیه تشخیص داده شود می توان آن را مدیریت کرده و مانع از ورود فرد به مرحله نهایی بیماری ایدز شد. در واقع ویروس اچ آی وی به سلول های CD4 حمله کرده و بدین ترتیب فرد در مقابل حتی کوچک ترین عفونت ها نیز هیچ وسیله دفاعی ندارد.
۵۵آنلاین :

 

ویروس اچ آی وی (Human Immunodeficiency Virus) ویروسی است که باعث می شود سیستم ایمنی بد کارآیی خود را از دست داده و بدین ترتیب بعد از مدتی فرد را وارد مرحله بیماری ایدز می کند که هیچ درمانی برای آن وجود ندارد و مرگ بیمار حتمی است. اگر ابتلای شخص به ویروس در مراحل اولیه تشخیص داده شود می توان آن را مدیریت کرده و مانع از ورود فرد به مرحله نهایی بیماری ایدز شد. در واقع ویروس اچ آی وی به سلول های CD4  حمله کرده و بدین ترتیب فرد در مقابل حتی کوچک ترین عفونت ها نیز هیچ وسیله دفاعی ندارد.

تشخیص به موقع و زودهنگام، مراقبت های ویژه و مصرف داروهای خاص فاکتورهایی ضروری برای کنترل بیماری ایدز هستند که هیچ درمانی برای آن ساخته نشده است. اگر چه این ویروس به طور عمده از طریق آمیزش جنسی منتقل می شود اما از طریق انتقال خون و در طول بارداری یا شیردهی و چند روش دیگر نیز ممکن است از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با کشورهایی که تماماً آفریقایی بوده و بیشترین آمار مبتلایان به ایدز یا ناقلان ویروس اچ آی وی را در خود دارد آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: آنچه احتمالا درباره ایدز نمی دانید ؛ گزارش یک بیماری تابو شده

۱- سوازیلند

سوازیلند کشوری است که بیشترین میزان ابتلا به ایدز را در جهان دارد و حدود ۲۷٫۷۳ درصد جمعیت این کشور به ایدز مبتلا بوده یا به ویروس اچ آی وی آلوده شده اند. در سوازیلند مردم بیشتر به خاطر استفاده نکردن از روش های سالم آمیزش جنسی، شیوع خودفروشی و میزان بالای تجاوز جنسی به این ویروس آلوده می شوند. تعداد زنان آلوده به ویروس در این کشور بیشتر بوده و بر طبق آمار بیش از ۳۱ درصد زنان این کشور ویروس اچ آی وی را در بدن خود دارند. این درصد در مردان ۲۰ درصد گزارش شده است. دلایل عمده ابتلای بیشتر زنان به این بیماری را می توان خشونت جنسیتی علیه زنان، چند همسری و ازدواج در کودکی با مردان سالخورده و یا مسن تر از خود برشمرد.

مطالب پیشنهادی

فروش میلیون دلاری ایرانی‌ها در آمازون ترامپ را شوکه کرد!

خرید چترهای زیبا و ارزان از دیجی کالا!(تا 35%تخفیف)

۶ تکنیک مهم یک آرایش زیبا و طبیعی برای زمستان!

۲- بوتسوانا

بوتسوانا نیز در رتبه ی دوم ابتلا به ایدز یا آلودگی به ویروس اچ آی وی در جهان قرار دارد و به طور متوسط ۲۵٫۱۶ درصد از مردم این کشور این ویروس مرگبار را در بدن خود دارند. در این میان، زنان تن فروش بیشترین آمار آلودگی به این ویروس را داشته و در کل زنان بوتسوانا نیز مانند زنان سوازیلند بیشتر از مردان خود با بیماری ایدز و ویروس آن دست و پنجه نرم می کنند. ازدواج اجباری و خشونت جنسیتی نقش مهمی در ابتلای زنان این کشور به بیماری ایدز داشته اند. البته این کشور یکی از بهترین مکانیزم ها و راهکارها را برای مقابله با این ویروس و کاهش درصد مبتلایان به آن را دارد اما برای رسیدن به موفقیت در این زمینه راه دراز و سختی در پیش است.

۳- لسوتو

۲۳٫۳۹ درصد از مردم لسوتو به ویروس اچ آی وی آلوده هستند که بخش اعظم آن ها را گروه های ضعیف و مورد بی مهری قرار گرفته ای هستند که نمی توانند مشکلاتشان را ابراز کرده و با فقر مطلق دست و پنجه نرم می کنند. بیشترین آمار ابتلا به اچ آی وی در لسوتو در میان زنان، جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال و پسران جوانی است که به مناصب دولتی، آموزش رسمی و خدمات بهداشتی کافی دسترسی ندارند. البته در سال های اخیر کنترل انتقال این ویروس از مادر به فرزند در این کشور سهم زیادی در کاهش گسترش بیماری ایدز در میان مردم این کشور داشته است.

بیشتر بخوانید: رویکرد «شوک و مرگ»؛ روش جدیدی که انسان را به درمان ایدز بسیار نزدیک ساخته است

۴- آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی با میزان ۱۸٫۹۲ درصد ابتلا به ویروس اچ آی وی در رتبه ی چهارم کشورهای دارای بیشترین میزان ابتلا به این ویروس قرار دارد. نبود آموزش، باورهای غلط و گاهاً خطرناک در مورد این بیماری و خشونت جنسی سهم قابل توجهی در شیوع ویروس اچ آی وی در این کشور آفریقایی داشته است. بیشترین آمار ابتلا به ویروس اچ آی وی در میان زنان زیر ۴۰ سال و زنان باردار است. علاوه بر این میزان ابتلای سیاهپوستان آفریقای جنوبی به این ویروس بسیار بیشتر از سفید پوستان است.

بیشتر بخوانید: چهره های مشهوری که به دلیل ابتلا به ایدز جانشان را از دست دادند

در رتبه های بعدی ابتلا به ویروس اچ آی وی نیز کشورهای زیر به ترتیب قرار گرفته اند:

۵- زیمبابوه ۱۶٫۴۷ درصد

۶- نامیبیا ۱۵٫۹۷ درصد

۷- زامبیا ۱۲٫۳۷ درصد

۸- موزامبیک ۱۰٫۵۸ درصد

۹- مالاوی ۱۰٫۰۴ درصد

۱۰- اوگاندا ۷٫۲۵ درصد

۱۱- گینه استوایی ۶٫۱۶ درصد

۱۲- تانزانیا ۵٫۳۴ درصد

۱۳- کنیا ۵٫۳ درصد

۱۴- کامرون ۴٫۷۷  درصد

۱۵- جمهوری آفریقای مرکزی ۴٫۲۵ درصد

۱۶- گابن ۳٫۹۱ درصد

۱۷- گینه بیسائو ۳٫۶۹ درصد

۱۸- ساحل عاج ۳٫۴۶ درصد

۱۹- باهاماس ۳٫۲۲ درصد

۲۰- نیجریه ۳٫۱۷ درصد

۲۱- رواندا ۲٫۸۲ درصد

۲۲٫ جمهوری کنگو ۲٫۷۵ درصد

۲۳- سودان جنوبی ۲٫۷۱ درصد

۲۴- چاد ۲٫۵۳ درصد

۲۵- آنگولا ۲٫۴۱ درصد


منبع : روزیاتو
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

حال محله هرندی، خوب خراب است.

اعتیاد در بین افراد ساکن در دروازه غار بیداد می کند و کشیدن دیوار بر دور پارک هرندی دوایی بر دردهای مردم آن منطقه نشده است.

تفاوتِ اروپا با آمریکا در مورد ایران

قدرتِ فراوان باعثِ بی تفاوتی نسبت به دیگران می شود. ریشۀ اهمیت دادن به دیگران در نیاز و وابستگی است. این یک واقعیت اجتناب ناپذیر زندگی انسان هاست. تربیت ها و آموزش های فراوانی باید صورت پذیرد و ساختارهای بی شماری بِنا شود تا قدرتِ فراوان و اخلاق نسبی ممزوج گردند. به سختی بشر بتواند قدرت، انصاف، اخلاق و راست گویی را در یک شبکه جمع کند. متاسفانه، وقتی قدرت افزایش می یابد، دیگران اهمّیت خود را از دست می دهند. درروابط بین الملل، اهمّیت دادن عمدتا اقتصادی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفاع دکتر ظریف از ایران را ببینید

کسانی که او را به جاسوسی و خیانت متهم کردند، در فرودگاه با لنگه کفش به استقبالش رفتند، در توئیتر فحش نثارش کردند خوب این ویدئو را ببینند. خیانت گاهی سست کردن زانوی وفاداران راستین این کشور است که نتیجه اش می شود رضایت و لبخند دشمن. جای خادم و خائن در این کشور بارها عوض شده ... و باز هم می شود.

ویدیو: صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیرا

صحنه ای دردناک از دویدن مردم برای خرید گوشت یخ زده در یکی از هایپر استارهای شیراز ▪️مسئولان! اگه خواب نیستید؛ ببینید مردم برای تامین کالای اساسی شون اینطور می دوند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر