کشف روستای باستانی در مصر

شناسه خبر: 145191 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون يكشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷, ۳۷ : ۱۹ : ۰۰
کشف روستای باستانی در مصر
باستان‌شناسان در مصر، روستایی را با قدمتی بیش از اهرام مصر کشف کردند.
۵۵آنلاین :

 

باستان‌شناسان مصری، گنج بی‌نظیری را در دلتای نیل کشف کردند: بقایای یک روستای باستانی که قدمت آن به حدود ۵ هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. این مکان یکی از قدیمی‌ترین جایگاه‌های کشف‌شده در این منطقه است و از اهرام شهر جیزه در مصر ۲۵۰۰ سال قدیمی‌تر است. طبق اعلام وزارت آثار باستانی مصر، جایگاه نوسنگی درتل ال-سامارا در ۱۴۰ کیلومتری شمال قاهره، حدود ۷ هزار سال قدمت دارد.

مقاله‌های مرتبط:

کشف گور باستانی با چینش عجیب اسکلت‌ها در مکزیک

تحقیقات جدید نشان داد: هرم جیزه دارای اندکی انحراف است

کشف کوچکترین جنین مومیایی مربوط به مصر باستان در یک تابوت کوچک

گروه حفاری مشترک فرانسوی و مصری در این مکان چندین مخزن ذخیره‌سازی را که حاوی مواد آلی –استخوان‌های حیوانات و بقایای گیاهی- بودند، پیدا کردند. با استفاده از این مواد آن‌ها توانستند قدمت محل را مشخص کنند. پژوهشگران همچنین در این محل ابزارهای سفالی و سنگی پیدا کردند که نشان‌دهنده‌ی یک جامعه‌ی پایدار است. این کشف فرصتی برای شناسایی و کسب دانش بیشتر در مورد جوامع ماقبل تاریخی ساکن در دلتای نیل هزاران سال قبل از اتحاد مصر بالایی و پایینی و ایجاد نخستین سلسله‌ی فرعونیان، است. نادیا خدر از وزارت آثار باستانی مصر می‌گوید:

تجزیه‌و‌تحلیل مواد زیستی، ما را با منظره‌ی واضح‌تری از نخستین جوامع مستقرشده در دلتا که ظاهرا منشا کشاورزی و دامداری در مصر بوده‌اند، رو‌به‌رو می‌کند.

پژوهشگران معتقدند که عملیات کشاورزی در این روستا تا حد زیادی متکی به باران بوده‌ است. این موضوع شاید مقدمه‌ی کشاورزی مبتنی بر آبیاری باشد که بعدا برای هزاران سال در دلتای نیل وجود داشته است.

اخیرا در کشف دیگری نیز باستان‌شناسان نشان دادند که مصریان باستان زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد، مردگان خود را مومیایی می‌کردند. طبق برآوردهای پژوهشگران، مومیایی کردن ۵۶۰۰ سال قدمت داشته و زمان آن به قبل از فراعنه می‌رسد. مورد سامارا منبع ارزشمندی برای کسب آگاهی بیشتر در مورد استقرار اولیه مصریان باستان است. حفاری‌ها در این مکان طی فصل آینده تکمیل خواهد شد و تجزیه‌و‌تحلیل کاملی از کشفیات انجام خواهد شد.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استراتژی آمریکا نسبت به ایران

ماندن در برجام نیز، ظاهر روابط سیاسی با اروپا و به اصطلاح "جامعه بین الملل" را حفظ می کند و بهانه تقابل نظامی با برنامه هسته ای را از واشنگتن می گیرد.

استانداران را باید مردم انتخاب کنند

سیدمحمد غرضی: استانداران باید عقبه اجتماعی داشته باشند. استاندار نباید بخشی‌نگر باشد. بومی بودن برای استاندار مزیت است. برخی مدیران با سیاست‌های دولت همراه نیستند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: رقابت جذاب ۱۰ اقتصاد اول جهان طی نیم قرن گذشته

رقابت جذاب ۱۰ اقتصاد اول جهان طی نیم قرن گذشته به حرکت چین توجه کنید .....دلیل بی حرکت بودن آمریکا اینه که نسبت ها براساس دلار سنجیده شده

ویدیو: درگیری لفظی دوباره ترامپ با خبرنگار دیگری از سی ان ان

درگیری لفظی دوباره ترامپ (فرودگاه پاریس)با خبرنگار دیگری از سی ان ان که از او در مورد تحقیقات مولر پرسید. ترامپ به ایبی فیلیپ خبرنگار می گوید: چه سوال احمقانه ای، تو خیلی سوالاتت احمقانه اند!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر