نتیجه‌ای یافت نشد.

کربلا در نیمه شعبان؛ 1185 شمع میلاد / 3 میلیون زائر منتظر

شناسه خبر: 170010 سرویس: تصویر ، توسعه ، گوناگون يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۰۸ : ۱۲ : ۰۰
کربلا در نیمه شعبان؛ 1185 شمع میلاد / 3 میلیون زائر منتظر
در ساعات پایانی شب شنبه کربلای معلا شاهد بیش از سه میلیون زائر مراسم ریشه دار زیارت شعبانیه به مناسبت میلاد امام مهدی(عج) و همچنین مراسم ویژه ای در کنار نهر علقمه و مقام امام زمان در این شهر مقدس بود.
۵۵آنلاین :

 

آماده سازی ها برای بزرگداشت نیمه شعبان از ساعات ابتدایی روز شنبه آغاز شد و دستگاه های امنیتی و خدماتی تمام توان خودرا برای استقبال از زائران به کار گرفتند و همچنین خیمه های موکب ها برای پذیرش جمعیت زائران و ارائه خدمات به آنها برپا شدند.
مرقد امام حسین (ع) حضرت ابوالفضل العباس (ع) مسجد امام زمان (ع) در کربلای معلا به مناسبت این روز پر برکت مملو از گل، نور پردازی های سنتی و روشن کردن شمع میلاد بود، همچنین زائران عاشق اهل بیت (ع) غرق در جشن و سرور بودند و شعار هایی که نشان دهنده عشق و وفاداریشان به امام مهدی(عج) و خلوص با اهل بیت حضرت محمد مصطفی (ص) بود سر دادند.
میلیون ها زائر از شهرهای مختلف عراق بر اساس یک سنت ریشه دار در فرهنگ مردم عراق، از پنج روز گذشته برای بزرگداشت ولادت حضرت امام مهدی (عج) و ادای زیارت شعبانیه که امروز یکشنبه به اوج خود می رسد وارد کربلا شده اند و انتظار می رود تا عصر امروز تعداد زائران مضاعف شود.
از سوی دیگر اقدامات امنیتی برای حفاظت از زائران از طریق استفاده از فناوری های جدید همانند دوربین ها و پهپادهای کنترل و مراقبت و استقرار یگان های نظامی و انتظامی تشدید شد و همچنین هزاران دستگاه خودرو حمل و نقل و تعدادی قطار از سوی مراجع ذیربط برای ورود آسان زائران به کربلا و همچنین بازگشت به شهرهای خود اختصاص داده شد.
مراسم زیارت شعبانیه طی این چند روز و تاکنون با شکوه بسیار و بدون ثبت هرگونه خلل امنیتی انجام شده و تاکنون بیش از سه میلیون زائر از دخل و خارج عراق از جمله کشورهای ایران، لبنان، هند، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس در آن شرکت کردن.
همچنین آستان های مقدس امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع) تعداد 1185 عدد شمع را به تعداد عمر شریف امام مهدی(عج) در جوار مسجد امام زمان (ع) روشن کردند و طراحی آن به شکلی بود که عبارت 'المهدی ناصر المومنین'
هزاران زائر عاشق و منتظر نیز شب گذشته بر اساس یک رسم دیرینه شمع های میلاد بر زورق های کاغذی در نهر «علقمی» به گویش محلی شناور کردند.
از سوی دیگر فرماندهی پلیس کربلا نیز پیشتر از اقدامات امنیتی توسط تمامی بخش های آن با ورود زائران برای احیای نیمه شعبان خبر داد و اعلام کرد که این اقدامات امنیتی تحت نظارت فرماندهان امنیتی و با هماهنگی ارگانهای امنیتی و اطلاعاتی از ارتش و پلیس و الحشد الشعبی برای ارئه پوشش امنیتی در تمام مناطق و عمق صحراها و سطح های آبی و علاوه بر آن تامین امنیت هوایی شهر با مشارکت هوایی ارتش انجام خواهد شد.
'جمال الدین الشهرستانی' مدیر روابط عمومی عتبه حسینی روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که در مراسم ویژه این ایام تلاش شد علاوه بر فضای جشن و سرور، بر روی مفاهیم دینی و اخلاقی نیز تاکید شود و شاعران مختلف به زبان فصیح و محلی اشعاری را مناسب با فضای شادمانی میلاد امام زمان (ع) و مفاهیم عدالت و غیبت قرائت کردند و سخنران شرایط عصر غیبت و وظائف مومنان در این دوران را برشمردند.
همچنین به مناسب میلاد مسعود امام زمان (ع) سایر عتبات عالیات در نجف اشرف، کاظمین و سامرا و همچنین مرقد امامزادگان در نقاط مختلف عراق نیز شاهد چراغانی و گل افشانی و حضور دهها هزار زائر بود که با لباس های عربی و سنتی با رنگ های روشن و شاد به مناسبت این ایام فرخنده بوده است.
حضور میلیونی زائران در کربلای معلا و سایر عتبات عالیات برای انجام زیارت شعبانیه (زیارت مخصوص نیمه شعبان) همچنان تا ساعات پایانی امروز یکشنبه ادامه خواهد داشت.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چه مهارت‌هایی در دنیای اتوماتیک آینده کاربرد خواهند داشت؟

دنیای آینده به‌طور حتم از خودکارسازی و اتوماسیون استقبال می‌کند و در چنین وضعیتی، فرصت کار تنها برای افراد با مهارت فراهم خواهد بود.

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر